ua en ru

В УПЦ МП завершили реформу єпархіального управління

Автор: RBC.UA
Священний синод Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) на останньому засіданні розділив останню велику єпархію - Одеську - на дві, а також створив Феодосійську єпархію. Цими рішеннями Синод завершив реформу єпархіального управління, повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на сайт УПЦ МП.

Священний синод Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) на останньому засіданні розділив останню велику єпархію - Одеську - на дві, а також створив Феодосійську єпархію. Цими рішеннями Синод завершив реформу єпархіального управління, повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на сайт УПЦ МП.

Читайте також: Київрада передала Свято-Покровському монастирю УПЦ МП 21 будівлю в Бехтеревському провулку

Процес реорганізації єпархій проходив в останні роки з метою забезпечення зручності управління ними. Останньою великою єпархією залишалася Одеська та Ізмаїльська, очолювана митрополитом Агафангелом (Саввіним). Синод розділив її на дві - Одеську і Балтську.

Іншим рішенням синод ухвалив виділити із Сімферопольської і Кримської єпархії Феодосійську єпархію. Її главою призначений митрополит Платон (Удовенко), який раніше обіймав посаду керівника Аргентинської та Південноамериканської єпархії, а з липня цього року перебував у розпорядженні Священного синоду. У неофіційних бесідах представники митрополії називають митрополита Платона одним із можливих наступників першоієрарха УПЦ МП митрополита Володимира (Сабодана).

На думку джерела видання в митрополії, призначення на Феодосійську кафедру митрополита Платона є найбільш важливим рішенням Синоду.

Читайте також: У Сумах убито настоятеля Троїцького собору

"Створення штучної, крихітної єпархії викликає багато питань. Схоже, це було зроблено спеціально для митрополита Платона на випадок виборів нового предстоятеля (згідно зі статутом УПЦ МП, главою церкви може стати тільки архієрей, який керує якою-небудь єпархією). Швидше за все, митрополит Володимир розчарувався в керуючому справами церкви архієпископі Антонії (Паканичі), якого називали його можливим наступником. Митрополит Володимир думав, що архієпископ Антоній самостійний і проукраїнський архієрей, а він з усіх питань радиться з Москвою, що не подобається першоієрарху", - припустило джерело.

Прес-секретар глави УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко назвав те, що відбувається, "нормальним робочим процесом". "Одеська єпархія залишалася останньою великою єпархією, і рано чи пізно її все одно розділили б на дві", - упевнений він.

У той же час, за даними джерела видання, рішення про поділ єпархії могло бути відповіддю митрополиту Агафангелу на його дії під час хвороби митрополита Володимира. Нагадаємо, тоді члени синоду під керівництвом митрополита Агафангела вивели зі свого числа і позбавили всіх посад найближчого помічника митрополита Володимира - архієпископа Олександра (Драбинка).

"Архієпископ Митрофан, який оголосив рішення про відсторонення владики Олександра, ще влітку відправлений до Луганська, а зараз розділили єпархію митрополита Агафангела, чого він дуже не хотів", - пояснило джерело.

Читайте також: УПЦ МП заборонили будівництво біля фундаменту Десятинної церкви (фото)

Експерти дають більш обережні оцінки. "Поділ єпархій - це неминучий процес у сучасній церкві, оскільки меншими єпархіями зручніше управляти. Але митрополит Агафангел противився такій реформі, вважаючи за краще керувати величезною єпархією, межі якої були позначені ще за часів СРСР", - вважає директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський. На його думку, поділ Одеської єпархії став компромісом: "Керуючим Балтської єпархії призначений архієпископ Алексій (Гроха), який є учнем митрополита Агафангела. Тож, з одного боку, Одеса бере участь у реформі, а з іншого - управління єпархією фактично залишається в руках митрополита Агафангела".

Раніше повідомлялося, що в жовтні глава Одеської єпархії УПЦ МП митрополит Агафангел у листі-привітанні Президенту РФ Володимиру Путіну на честь його 60-річчя назвав російського лідера вождем, за масштабами зіставним з Мініним і Пожарським. Митрополит впевнений, що місія Путіна порівнянна з історичними діяннями Мініна і Пожарського, які підняли Московське царство на боротьбу з іноземними загарбниками.