ua en ru

Україна до червня оголосить конкурси з Скіфської і Фороської нафтогазовим площами

Автор: RBC.UA
Міжвідомча комісія на наступному тижні оголосить конкурси на укладення угод про розподіл продукції (УРП) по розвідці і видобутку природного газу на Скіфської і Фороської площах шельфу Чорного моря. Про це заявив міністр екології і природних ресурсів Едуард Ставицький в ході регіонального семінару з розвідки і видобутку сланцевого газу, передає кореспондент РБК-Україна.

Міжвідомча комісія на наступному тижні оголосить конкурси на укладення угод про розподіл продукції (УРП) по розвідці і видобутку природного газу на Скіфської і Фороської площах шельфу Чорного моря. Про це заявив міністр екології і природних ресурсів Едуард Ставицький в ході регіонального семінару з розвідки і видобутку сланцевого газу, передає кореспондент РБК-Україна.

"Також основним напрямком збільшення видобутку вуглеводнів є освоєння шельфу Чорного моря. Хочу повідомити, що вчора на засіданні уряду було прийнято рішення про доручення міжвідомчої комісії оприлюднити такі конкурси по шельфу Чорного моря: ця площа ділянок Скіфська і Фороська. Скіфський ділянку приблизно 17 тис. км кв. і площа Форос - це приблизно 14 тис. км кв. Наступного тижня ми повинні оголосити ці конкурси в пресі, щоб компанії, які захочуть взяти участь у конкурсі, могли вивчити весь пакет документації і за 60 діб встигли подати необхідні заявки", - повідомив Ставицький. За його словами, в такому випадку, приблизно в кінці липня, на початку серпня, комісія зможе розкрити конверти з пропозиціями і перейти до розгляду переможців за даними майданчикам.

За його словами, у конкурсі про спільний розподіл продукції по Скіфській і Фороській нафтогазовим площам необов'язкова участь національних компаній України. "У цих конкурсах (Скіфська і Фороська площі) є новина, і вона в тому, що компанії, які буде приймати участь, за їх бажанням буде обрана або не вибрана компанія. Ми не ставимо за мету, щоб у розробці брали участь національні компанії", - сказав Ставицький. Він зазначив, що глибоководний шельф - дуже серйозний проект, дуже серйозні комунікації на глибині більше 1,5 тис м і це дуже серйозні капіталовкладення.

"Тому ми запропонували тільки бонус, але він чималий. Ми розраховуємо, що якомога більше компаній візьмуть участь. Ми спростили процедуру... Тобто критерій, який був раніше, більше не буде. Не буде такого, що обов'язково участь національних компаній. Ми розраховуємо, що приватні компанії, які беруть участь в конкурсі, самі визначаться з цього питання", - пояснив Ставицький. Він зазначив, що в угоді буде наданий відсоток, який отримує держава від видобутку. "Держава буде захищена в цьому плані", - підкреслив міністр.

За словами експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, Скіфську площу дочірня структура НАК "Нафтогаз Україна" "Чорноморнафтогаз" вже давно пропонувала розробляти австрійської OMV. "Можливо" Нафтогаз "вже планує віддати ENI цю ділянку. До того ж, ENI не має серйозного досвіду в освоєнні саме глибоководного шельфу. Деякі проекти ENI реалізує із залученням інших компаній, які мають і обладнання, і досвід", - зазначив експерт.

Водночас Корольчук не вважає, що слід побоюватися розвитку згодом ситуації, аналогічної з Vanco International, коли держава і комерційна структура не змогли вчасно розділити доходи від видобутку, що спричинило початок судового розгляду. Однак, не виключає, що повторення ситуації як у випадку з Vanco можливо, коли ENI віддадуть якусь ділянку на шельфі, а ENI потім віддасть цю ділянку іншій компанії.

За урядовими оцінками, інвестиції в Скіфську площу шельфу Чорного моря становлять 10-12 млрд дол. Щорічний обсяг видобутку газу на ділянці може скласти порядку 3-4 млрд куб. м. В Фороський ділянку обсяг вкладень може скласти оцінюються 8-10 млрд дол., а прогнозований рівень щорічного видобутку газу - 2-3 млрд куб. м.

Як раніше заявляв Президент України Віктор Янукович, Україна продовжить працювати над збільшенням видобутку власного газу і буде шукати альтернативні джерела постачань енергоносіїв через високу ціну за російський газ. "Ми підняли видобуток власного газу, і в нас є надія, що ми будемо з року в рік по мільярду, півтора, два піднімати видобуток власного газу. Альтернативні джерела поставок газу в Україну ми будемо, безумовно, шукати. І не тому, що хочемо псувати відносини з Росією. Ні, у нас немає зайвих грошей, щоб платити... Якщо ми не домовимося зараз, не знайдемо шлях вирішення цього питання, безумовно, ми будемо змушені йти своїм шляхом. Ми повинні шукати альтернативу, і вона буде", - підкреслив глава держави. Ціна російського газу для України в II кварталі 2012 р. зросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб.м. Україна у I кв. 2012 р. зменшила імпорт газу на 24,2% - до 3,5 млрд дол. Імпорт газу складає 18,7% всього імпорту за січень - березень 2012 р. Зазначимо, що в абсолютному вираженні, Україна скоротила імпорт газу на 52,3% - до 8,5 млрд куб. м.

Україна також розглядає варіанти закупівлі блакитного палива в Німеччині, Азербайджані, Катарі. Однак експерти впевнені, навіть разом узяті ці джерела не в змозі задовольнити потреби країни в природному газі. При цьому видобуток газу в Україні росте дуже повільно. У січні-квітні 2012 р. до аналогічного періоду 2011 р. він виріс всього на 0,2% - до 6,4 млрд куб. м.