ua en ru

ЦВК може звернутися до прокуратури по фальсифікаціям на окрузі № 14 у Вінницькій області

Автор: RBC.UA
Відомості, які є у Центральній виборчій комісії (ЦВК), можуть свідчити про те, що в окружній виборчій комісії (ОВК) № 14 (Вінницька обл.) відбувалися фальсифікації. Таким чином, у комісії є підстави для звернення до прокуратури, заявила член ЦВК, куратор регіону Юлія Швець, передає кореспондент РБК-Україна.

Відомості, які є у Центральній виборчій комісії (ЦВК), можуть свідчити про те, що в окружній виборчій комісії (ОВК) № 14 (Вінницька обл.) відбувалися фальсифікації. Таким чином, у комісії є підстави для звернення до прокуратури, заявила член ЦВК, куратор регіону Юлія Швець, передає кореспондент РБК-Україна.

За словами Швець, після перерахунку голосів, на багатьох дільницях більше 50% бюлетенів виявилися недійсними. Пакети з виборчою документацією, зокрема з бюлетенями, були пошкоджені вже після того, як ОВК прийняла всі протоколи від дільничних виборчих комісій (ДВК), тобто у приміщенні ОВК, і відповідальність за це несе ОВК.

У свою чергу заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна наголосила, що протоколи від ОВК будуть прийняті ЦВК, але "кожен виборчий бюлетень буде підраховано, кожен протокол - досліджено". Наразі у ЦВК продовжують розглядати ситуацію з проблемним округом.

Нагадаємо, сайт ЦВК України визначив переможцем вокрузі №14 самовисуванця Віктора Жеребнюка (з перевагою у 83 голоси). Однак раніше, згідно з підрахунками 100% бюлетенів, на першому місці перебував кандидат від ВО "Батьківщина" Іван Мельничук (з перевагою у 251 голос). Пізніше Жеребнюк подав до ОВК заяву про перерахунок голосів на десяти дільницях на тій підставі, що при транспортуванні нібито були пошкоджені ящики, у яких транспортували виборчу документацію.

Читайте також: В окрузі №14 у Вінницькій області протягом дня змінився переможець після перерахунку 100% голосів

В результаті чого перевага опозиційного кандидата розтанула, і в переможці вийшов самовисуванець. В свою чергу об'єднана опозиція "Батьківщина" готує позов про визнання дій ОВК неправомірними.

Подібний випадок був зафіксований учора в Миколаївській області: на окрузі №132 за добу було змінено переможця виборів до Верховної Ради. Спочатку електронна система "Вибори-2012" визнала переможцем представника "Батьківщини" Аркадія Корнацького, але через добу пальму першості віддали "регіоналу" Віталію Травянку.

Сьогодні публічний перерахунок голосів з усіх 186 виборчих дільниць на 132 окрузі показав перемогу Корнацького з відривом у понад 4 тис. голосів.

Читайте також: Підсумки виборів-2012: Публічний перерахунок голосів на 132 окрузі показав перемогу Аркадія Корнацького

Раніше Усенко-Чорна заявила, що ЦВК може ухвалити рішення про проведення повторних виборів на проблемних округах тільки після того, як ОВК нададуть підписані протоколи.

У свою чергу член ЦВК Михайло Охендовський не виключає того, що в деяких округах встановити результати виборів буде неможливо. "На цей час ми не можемо виключати можливість того, що по окремим одномандатним виборчим округам у нас не буде можливості встановити дійсні результати народного волевиявлення", - заявив він.

За словами Охендовського, у кожному конкретному випадку до підписання протоколу ЦВК буде приймати певні рішення для того, щоб максимально захистити конституційні виборчі права громадян. Він також додав, що у конкретних випадках ЦВК буде приймати не протоколи, а постанови і рішення по конкретних округах.

В цілому, за словами Усенко-Чорної, підрахунок голосів йде вкрай непрозоро. Усенко-Чорна зазначила, що протоколи, складені ОВК, можуть не відповідати даним з виборчих дільниць, а системні адміністратори могли вводити в електронні бази дані, які відрізняються від реальних. За її словами Центральна виборча комісія займеться звіркою даних системи "Вибори-2012" та протоколів з мокрими печатками.

Читайте також: ЦВК звірить дані системи "Вибори-2012" і протоколів з мокрими печатками

Відзначимо, 28 жовтня 2012 р. в Україні відбулися вибори народних депутатів VII скликання. Вперше з 2002 р. парламентські вибори пройшли за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Всього в бюлетені була представлена ​​21 партія, другий бюлетень складався з прізвищ кандидатів-мажоритарників.

Участь у виборах брали тільки політичні партії - участь блоків, що складаються з партій, не було передбачено. Офіційна виборча кампанія почалася 30 липня 2012 р. У боротьбі за депутатські крісла брали участь більше 5 тис. кандидатів. Для проходження до Верховної Ради партії повинні подолати 5% бар'єр.

Переможець виборів-2012 отримає право на формування більшості у Верховній Раді наступного скликання. Своє перше засідання нового скликання Верховної Ради України проведе 17 грудня 2012 р.