ua en ru

Ціна транзиту російського газу в 2013 р. складе 3,1 дол за 1 тис. куб. м/100 км, - прогноз

Автор: RBC.UA
Ставка плати за транзит російського газу в 2013 р. складе близько 3,1 дол за 1 тис. куб. м на 100 км. В I кварталі 2012 р. ставка транзиту становила 3,08 дол, в квітні-травні - 3,11 дол, з червня підвищилася до 3,12 дол.

Ставка плати за транзит російського газу в 2013 р. складе близько 3,1 дол за 1 тис. куб. м на 100 км. Такий прогноз наведено в проспекті євробондів України.

Згідно з документом, в I кварталі 2012 р. ставка транзиту становила 3,08 дол, в квітні-травні - 3,11 дол, з червня підвищилася до 3,12 дол.

За даними джерела, Росія і Україна минулого тижня приступили до переговорів про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС). Джерело також зазначило, що після введення South Stream можливі втрати України у транзиті можуть скласти 35-45 млрд кубометрів газу в рік.

На думку експертів, двосторонній консорціум невигідний Україні. "Сьогодні в контракті з російською монополією вказано, що вони будуть транспортувати через територію України 110 млрд кубометрів газу в рік. І "Газпром" його не виконує. Якщо в новому контракті все буде як і раніше, то це все одно, що на паркані написати", - говорить директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар. Він зазначає, що може не допомогти і принцип ship-or-pay: "Наприклад, в контракті з Білорусією на транспортування венесуельської нафти ми врахували принцип ship-or-pay, але він не працює. Жодної тонни нафти не прокачано, грошей не отримано".

Читайте також: Україна і РФ ведуть переговори про створення двостороннього консорціуму з управління ГТС без ЄС, - джерело (відео)

Нагадаємо, в грудні минулого року Європейський союз підтвердив свою підтримку процесу модернізації української ГТС. "Рада підтверджує свою підтримку процесу модернізації України та триваючої роботи ЄС з Україною до моменту досягнення цієї мети, в тому числі шляхом двосторонньої фінансової допомоги і потенційної макрофінансової допомоги ЄС, а також шляхом спрощення підтримки з боку міжнародних фінансових інституцій для модернізації української ГТС відповідно до існуючими угодами, включаючи угоду про Енергетичне співтовариство", - говорилося в документі ЄС.

Зазначимо, що в 2012 р. Україна зменшила транзит газу в країни Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м. Всього Україна за 12 місяці 2012 р. зменшила транзит газу на 14,68% - до 133 млрд 908,82 куб. м. Транспортування газу для споживачів України зменшилося на 5,66% - до 48 млрд 760,89 млн куб. м. Транспортування газу в країни СНД зменшилася на 0,69% - до 3 млрд 078,10 млн т.

На 2013 р. обсяг транзиту газу через територію України ще не встановлено. Планувалося, що ця цифра буде відома ще в кінці січня. Втім, міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький запевняв, що обсяг транзиту буде не меншим, ніж зазвичай.

Читайте також: Україна повністю виконує зобов'язання з транзиту і оплати газу з Росії, - "Газпром"

Варто зазначити, що зниження транзиту російського газу через територію України пов'язане з запуском транзитних потужностей в обхід нашої країни. Росія вже запустила газопровід "Північний потік", в 2015 році почнеться будівництво "Південного потоку". Ці газопроводи в РФ розглядають як одну з можливостей зменшення значення української ГТС в поставках газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.

У 11-річному угоді про транзит, яке в 2009 р. підписали "Нафтогаз" і "Газпром" відсутні пункти про мінімальний гарантований обсяг транзиту та штрафні санкції за його недотримання.

Загальна протяжність газопроводів, які експлуатує ПАТ "Укртрансгаз", що є провідною компанією з транспортування і зберігання природного газу, становить 38,6 тис. км. Кількість газорозподільних станцій становить 1449. Парк газоперекачувальних агрегатів налічує 702 одиниці, загальною потужністю 5440 МВт. Вони розміщені на 71 компресорної станції, у складі яких перебуває 108 компресорних цехів. Крім того, ПАТ "Укртрансгаз" має одну з найбільших у Європі мереж підземних сховищ газу (ПСГ), загальна активна ємність газосховищ становить 31 млрд куб. м.