ua en ru

Ставицький: Одеський НПЗ може бути запущений у березні 2013 р

Автор: RBC.UA
Запуск Одеського нафтопереробного заводу (НПЗ) очікується в березні 2013 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький сьогодні на брифінгу в Кабінеті міністрів, передає кореспондент РБК-Україна.

Запуск Одеського нафтопереробного заводу (НПЗ) очікується в березні 2013 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький (на фото) сьогодні на брифінгу в Кабінеті міністрів, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми серйозно працюємо над цим питанням (збільшення обсягів нафтопереробки). Я вважаю, що вже в березні ми відновимо нафтопереробку на одному із заводів - на фініші запуск Одеського нафтопереробного заводу. І сподіваюся, ми перейдемо до питання Лисичанського (заводу)", - сказав Ставицький.

За його словами, для уряду питання збільшення нафтопереробки вкрай важливе. "Уряд на даний момент відпрацьовує деякі моменти стимулювання нафтопереробки в нашій країні. А саме, може бути розглянуто питання щодо ввізних митних зборів", - додав міністр.

Читайте також: "Лукойл" не веде переговори про продаж Одеського НПЗ

Директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн в коментарі РБК-Україна зазначив, що запуск Одеського НПЗ у березні є малоймовірним, оскільки завод стоїть більше двох років і швидко запустити його не вийде як мінімум з технічних міркувань. Крім того, не вирішено питання маршруту для поставок нафти. Судячи з недавньої заяви "Укртранснафти", компанія готова забезпечити подачу нафти на НПЗ тільки з моря, а це означає, що технічно слабке одеське підприємство генеруватиме збитки, якщо говорити про повністю прозору схему переробки зі сплатою всіх податків. Для рентабельної роботи підприємства необхідно забезпечити подачу нафти по будь-якому з двох нині не працюючих нафтопроводів - Придніпровському або Одеса-Броди.

Нагадаємо, Одеський НПЗ був приватизований "Лукойлом" в 1999 р., і сьогодні йому належать 99% акцій заводу. Потужність підприємства - 2,8 млн т. У 2005-2008 рр. "Лукойл" провів перший етап модернізації підприємства, проте повністю завершити проект розвитку НПЗ не зміг, у зв'язку з чим ефективність переробки нафти залишається украй низькою, що робить одеську продукцію неконкурентоздатною на українському ринку.

"Лукойл" зупинив роботу Одеського НПЗ на плановий ремонт в жовтні 2010 р. - на декілька місяців раніше наміченого терміну. Компанія пояснювала своє рішення низькою рентабельністю і несприятливою кон'юнктурою українського ринку. Завод до цих пір не введений в експлуатацію після зупинки. При цьому влада України неодноразово заявляла про зацікавленість в роботі заводу і висловлювала намір допомогти НК "Лукойл" із запуском Одеського НПЗ.

Читайте також: "Лукойл" скоротив чистий прибуток за US GAAP за 9 місяців 2012 р. на 7,7% - до 8,32 млрд дол

В ході пошуку рішень щодо подальшого використання Одеського НПЗ представники "Лукойлу" спочатку не виключали продаж заводу, а пізніше - створення спільного підприємства з українськими бізнесменами для давальницької переробки в Одесі. Склад українських представників даного СП поки невідомий, як і невідомий їх внесок в роботу даного проекту. В кінці січня 2013 р. президент "Лукойлу" Вагіт Алекперов повідомив, що компанія веде переговори з українським урядом, щоб зняти технічні перешкоди для запуску Одеського НПЗ.

Раніше повідомлялося, що "Укртранснафта" готова забезпечити нафтою ПАТ "Одеський НПЗ" через чорноморські порти України, зокрема через морський нафтовий термінал "Південний" (Одеська обл.).

Читайте також: "Лукойл" в 2011 р. понизив виробництво нафти на 5,5% - до 90,7 млн т

Зазначимо, видобуток нафти в Україні в січні 2013 р. зменшився на 8,9% - до 185 тис. т, а в 2012 р. в цілому - зменшився на 5,4%, до 2 млн 293 тис. т. Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров говорив про те, що Україна зможе повністю покрити потребу в газі і нафті за рахунок власного видобутку до 2023 р.