ua en ru

США почали підготовку до кібервійн

Автор: RBC.UA
США фактично розпочали підготовку до майбутніх кібервійн. Командування американських ВПС оголосило тендер на закупівлю цілого ряду шкідливих програм з метою порушення чи знищення комп'ютерних мереж і центрів управління ймовірного супротивника.

США фактично розпочали підготовку до майбутніх кібервійн. Командування американських ВПС оголосило тендер на закупівлю цілого ряду шкідливих програм з метою порушення чи знищення комп'ютерних мереж і центрів управління ймовірного супротивника, повідомляє "Комерсант-Україна".

Читайте також: На Близькому Сході виявлено новий комп'ютерний вірус класу кіберзброї

На сайті держзакупівель США є інформація про два тендери, що були оголошені ВПС США і управлінням перспективних науково-дослідних розробок Пентагону DARPA. З першого випливає, що командування ВПС приступило до підготовки комплексної програми під назвою CWOC - Cyberspace Warfare Operations Capabilities ("Можливості ведення військових операцій в кіберпросторі"). В рамках цього проекту Пентагон має намір закупити ряд шкідливих програм і готовий - на першому етапі - витратити на них близько 10 млн дол.

У тендері сказано, що американські ВПС хочуть бути в змозі "знищувати, послаблювати, порушувати, вводити в оману, спотворювати і захоплювати" комп'ютерні мережі та центри управління супротивника. У документі, зокрема, йдеться про "виведення з ладу, в тому числі за допомогою DDoS-атак, зараженні та зломі операційних систем, серверів та інших мережевих пристроїв супротивника", а також про "встановлення тимчасового контролю над кіберпростором". США припускають можливість застосування кіберзброї і в ході звичайних бойових дій, а також при підготовці до них: у документі йдеться про програми, які дозволили б завдати противнику превентивної шкоди з метою обмеження його можливостей з ведення бою традиційними засобами. Ці програми мають надійти на озброєння ВПС США вже за рік і бути не надто складними у використанні.

Сума другого тендеру набагато більша - DARPA готова витратити на програму під назвою Plan X 110 млн дол.. Мова йде про масштабне дослідженні кіберможливостей потенційних супротивників, а також про створення унікальної карти Digital Battlefield Map. На ній в онлайн-режимі повинні відображатися об'єкти військової інфраструктури супротивника і ступінь їх захищеності від можливих кібератак з боку США. Мова може йти про центри оперативного управління, військові бази і склади, об'єкти транспортної інфраструктури та системи електропостачання. На карті передбачається розмістити і військові об'єкти США з індикаторами ступеня їх вразливості для кібератак. 27 вересня в DARPA відбудеться перша закрита нарада щодо реалізації Plan X, після чого буде оприлюднена більш детальна тендерна документація.

Росія, у якої офіційно немає власних військових кіберпідрозділів, наполегливо - але поки безуспішно - вимагає заборонити розробляти і застосовувати кіберзброю. Інформацію ж про практичні кроки Вашингтона в цьому напрямку в Москві сприйняли з насторогою. "США по суті самі ініціювали перший виток гонки кіберозброєння, - заявило джерело в МЗС РФ. - Наслідки таких дій сьогодні передбачити неможливо".

Читайте також: Іран повністю відмовиться від Інтернету до 2013 р

Нагадаємо, нещодавно "Лабораторія Касперського" виявила на Близькому Сході складну шкідливу програму, яку експерти віднесли до класу кіберзброї. Особливість нового "троянця" Gauss полягає в тому, що він, крім іншого шпигунського функціоналу, спрямований на крадіжку фінансової інформації користувачів заражених комп'ютерів.

"Троянець" Gauss може красти конфіденційну інформацію у клієнтів ряду ліванських банків, таких як Bank of Beirut, EBLF, BlomBank, ByblosBank, FransaBank і Credit Libanais. Крім того, його метою є клієнти Citibank і користувачі електронної платіжної системи PayPal.

За даними "хмарної" системи моніторингу Kaspersky Security Network, Gauss заразив порядку 2,5 тис. комп'ютерів, у той час як жертв Flame було всього близько 700. Три основні країни, що піддалися зараженню Gauss, - Ліван, Ізраїль та Палестина.