ua en ru

Через місяць затримані дніпропетровські терористи: Подробиці спецоперації

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 1 червня 2012 р., генеральний прокурор України Віктор Пшонка повідомив, що справу за фактом вибухів в Дніпропетровську 27 квітня ц. р. повністю розкрито. За його словами, у справі достатньо доказів для арешту затриманих напередодні чотирьох підозрюваних. "Заслуховуючи звіт слідчо-оперативної групи, ми переконалися в тому, що достатньо доказів, щоб передати матеріали в суд для арешту затриманих", - сказав Пшонка.

Сьогодні, 1 червня 2012 р., генеральний прокурор України Віктор Пшонка повідомив, що справу за фактом вибухів в Дніпропетровську 27 квітня ц. р. повністю розкрито. За його словами, у справі достатньо доказів для арешту затриманих напередодні чотирьох підозрюваних. "Заслуховуючи звіт слідчо-оперативної групи, ми переконалися в тому, що достатньо доказів, щоб передати матеріали в суд для арешту затриманих", - сказав Пшонка.

За словами глави Служби безпеки України (СБУ) Ігоря Калінана, відомство має в своєму розпорядженні відеорядом, знятим офіційними камерами, який буде використовуватися як докази проти Дніпропетровських терористів. "У нас по кожному з цих учасників-виконавців є відео-картинка, де використовувалися офіційні камери", - заявив Калінін.

Суд над затриманими буде проходити за місцем скоєння злочину. "Закон виписаний так, що і розслідується кримінальна справа і розглядається в судах за місцем скоєння злочину і лише в певних випадках це робиться у вищих судах інших регіонів. Тому сьогодні немає ніяких підстав, щоб справа розглядалася не на території Дніпропетровської області", - заявив Пшонка.

За словами Калініна, спецслужби Україні показали на центральних каналах фотороботи дніпропетровських терористів на їхню ж вимогу. "Одна з умов була наступна: "якщо ви приймаєте наші вимоги, то умовним сигналом покажіть два фоторобота на каналах центрального телебачення", - переказав вимоги терористів Калінін.

Терористи вимагали 4,5 млн дол., які хотіли, щоб їм перевели на банківську картку. "Незначну суму ми їм дозволили зняти", - уточнив Калінін. Він також повідомив, що зловмисники вимагали гроші, "інакше вибухи будуть тривати", при цьому як в Дніпропетровську, так і за його межами. Співробітники спецслужб також продемонстрували відео, як передавали гроші в Дніпропетровську організаторам вибухів.

За словами Калініна, організатори серії вибухів в Дніпропетровську самі вийшли на правоохоронців через Інтернет. "Повідомлення (від зловмисників) приходили через Інтернет ... Вони написали: "Сума, яку ми вимагаємо, становить 10 американських центів на кожного жителя України, тобто 4,5 млн дол.. На бомби 27 квітня ми витратили 1,2 тис. грн, а держава заплатила 1,5 млн грн лише у вигляді компенсації. Ми так можемо діяти нескінченно ", - сказав Калінін.

Вибухівка, яку використовували терористи, була виготовлена ​​за інструкціями з Інтернету. "Вибухівка була виготовлена ​​за інструкціями з Інтернету... Ми бачимо, і це підтверджується в ході проведення слідства, що вони цим питанням активно цікавилися. Цьому є підтвердження в їх електронних засобах", - повідомив міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

"Робота в цьому напрямку, пов'язана з терористичними погрозами, вона вказує те, що вибухо-технічні вироби робилися напередодні або безпосередньо перед вибухом, а з урахуванням цих саморобних вибухових пристроїв, виготовлення їх досить просте, не вимагає високих професійних навичок, і його можливо виготовити протягом 10-15 хвилин при наявності всіх необхідних компонентів. Це звичайні хімічні сполуки, що становлять органічне з'єднання. Нічого складного тут немає ", - додав Калінін.

Водночас, за його словами, немає ніяких даних про те, що дніпропетровські вибухи мали на меті дестабілізацію в країні напередодні Євро-2012. "Ніяких даних про те, що вибухи спрямовані на дестабілізацію в країні перед Євро-2012, немає", - сказав Калінін.

Як заявив губернатор Дніпропетровської області Олександр Вілкул, доля 2 млн грн, обіцяних в нагороду тому, хто допоможе слідству в справі про дніпропетровських терористів, вирішиться після закінчення слідства. "Закінчиться слідство, і ми обов'язково це питання відпрацюємо і про все повідомимо", - сказав Вілкул.

Водночас, за словами Калінана, затримані планували провести другу серію вибухів 30 травня на дитячих майданчиках. "У зв'язку з отриманням від терористів, коли вони ще не були визначені, певних вимог, визначених загроз, СБУ в щільній взаємодії з ГПУ і МВС, ... був розроблений задум, який мав місце для варіантів, і кілька заходів, в залежності від того, як події будуть розвиватися ... Підозрювані були встановлені і наша подальша робота пішла вже в рамках роботи по конкретним особам. Спілкування з ними проходило шляхом використання Інтернету, повідомлення приходили на нашу електронну адресу, повідомлення приходили по смс, використовувався мобільний термінал .. . 29 травня вони нам відправили дуже довге повідомлення, де чітко було виділено - робимо нові вибухи, тепер будемо працювати на кількість жертв серед дітей і старих. Працювати будемо на дитячих майданчиках. На 30 число була призначені чергові заходи ", - зазначив Калінін.
За його словами, 30 травня, в запланований день терактів, були затримані перші двоє підозрюваних.

Станом на сьогоднішній день, 1 червня 2012 р., у дніпропетровській лікарні залишається один постраждалий від вибухів 27 квітня. Тоді в Дніпропетровську сталася серія вибухів у громадських місцях, в результаті яких постраждали 29 людей, влада назвала вибухи терактами. Вибухові пристрої, закладені в урни, спрацювали в Дніпропетровську 27 квітня в період з 11:50 до 13:02 в різних місцях на проспекті Карла Маркса.

Прокуратура Дніпропетровської області за фактом вибухів в центрі Дніпропетровська порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.258 ККУ (терористичний акт).

У Генпрокуратурі також повідомили, що кримінальні справи за статтею "тероризм" були порушені по кожному вибуху в місті Дніпропетровську окремо, проте вони були об'єднані в єдине провадження. Пізніше Пшонка повідомив, що розслідування дніпропетровських вибухів доручено центральному апарату Служби безпеки України. У свою чергу глава СБУ Ігор Калінін заявив, що вибухи в Дніпропетровську схожі на вибух, що стався 16 листопада 2011 р.

Після подій 27 квітня у Дніпропетровську в українських містах "терористична хвиля" піднялася з небувалою силою. Зараз Україна не перестаєлихоманити повідомленнями про знайдені бомбах, вибухах і анонімних телефонних терористів. Останнім часом майже кожен день в містах країни шукають або знаходять вибухівку і знешкоджують бомби.

Так, сьогодні в Києві через повідомлення про замінування було оточено будівлю біля станції метро "Контрактова площа". Підозрілим предметом, через який було оточено будівлю, виявилася порожня коробка.

Водночас голова Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин заявив, що необхідно посилити законодавство у сфері боротьби з проявами тероризму. "Однозначно потрібно посилювати законодавство в цій частині. Після відомих подій в Дніпропетровську масовий характер набули анонімні дзвінки про замінування об'єктів. Ви розумієте, у що це обходиться - евакуація людей, обстеження, параліч роботи установ і підприємств. Покарання за це практично немає. Не кажу вже про акціях з використанням вибухових речовин. на засіданні Ради національної безпеки і оборони обговорювалося це питання і прийнято рішення внести на розгляд ВР низку проектів законодавчих актів", - сказав Литвин.

У свою чергу Президент України Віктор Янукович заявив, що ініціює внесення змін до українського законодавства для посилення національної безпеки і попередження терористичних загроз.

До сьогоднішнього дня єдиним випадком за останні кілька років, коли правоохоронцям вдалося вийти на слід терористів, стали вибухи в Макіївці Донецької області. Тоді, 20 січня 2011 року в Макіївці прозвучали 2 вибухи поряд з торговим центром і держпідприємством "Макіїввугілля". Суд засудив Антона Волошина та Дмитра Онуфрак за вчинення терактів в Макіївці до 8 і 15 років позбавлення волі відповідно.