ua en ru

Радбез ООН закликав бунтівників в Малі до відновлення порядку

Автор: RBC.UA
Рада Безпеки ООН засудила ініціаторів державного перевороту в Малі. Таким чином, ООН приєдналася до Африканського Союзу та іншим регіональним організаціям, які висловили обурення у зв'язку з діями військових, повалили Президента Амаду Тумані Туре.

Рада Безпеки ООН засудила ініціаторів державного перевороту в Малі. Таким чином, ООН приєдналася до Африканського Союзу та іншим регіональним організаціям, які висловили обурення у зв'язку з діями військових, повалили Президента Амаду Тумані Туре.

У заяві Ради Безпеки ООН міститься вимога до "бунтівних військ" повернутися в казарми, а також до відновлення конституційного порядку та проведення запланованих загальних виборів, повідомляє радіо "Свобода".

Про місцезнаходження поваленого Президента як і раніше немає відомостей. Раніше повстанці заявили, що Туре - в безпеці і його стан не викликає побоювань. Також повідомляється, що він попросив політичного притулку на території посольства США в Бамако. США, тим часом, призупинили надання військової допомоги Малі. У 2011 р. розмір військової допомоги від США склав 138 млн дол Крім матеріально-технічного забезпечення в цю суму входило також навчання співробітників сил безпеки протидії тероризму.

"Ситуація в Малі серйозно ускладнює поставки будь-яких вантажів. Ми сподіваємося, що в країні відновиться демократична влада, і ми зможемо відновити надання допомоги", - підкреслив представник посольства США.

Зазначимо, що з сьогоднішнього дня відкрито повітряний простір над Малі, що був закритий після перевороту. Міжнародний аеропорт столиці Малі Бамако знову приймає комерційні авіарейси. Але сухопутні кордони країни як і раніше залишаються під замком.

Путчисти на чолі з капітаном Амаду Санного оголосили про призупинення дії конституції країни, введення комендатскої години, розпуск державних інститутів, а також формуванні Національного комітету відновлення демократії і відродження держави. Військові також закрили всі кордони Малі.

Бунтівні військові штурмували президентський палац в столиці Малі Бамако 22 березня. Військові заявляли, що таким чином завершили правління Президента Малі Амаду Тумані Туре і призупинили дію Конституції. Військовослужбовці армії Малі захопили будівлю державного телебачення і радіо в столиці країни м. Бамако і призупинили їх мовлення.

Зазначалося, що причиною повстання і спроби перевороту були дії влади у відповідь на збройне повстання племені туарегів на півночі країни. Суттєвою проблемою, з їх точки зору, є нестача продуктів харчування та боєприпасів. Крім того, на їхню думку, події, що відбуваються недостатньо висвітлюються в ЗМІ, а влада не надає належної підтримки сім'ям загиблих під час придушення повстання військових.

Збройні виступи бойовиків "Національного руху за звільнення Азавада" (НДОА) під сепаратистськими гаслами ставлять під загрозу безпеку і стабільність не тільки в самій Малі, але і у великій сахаро-сахельскій зоні в цілому. Численні жертви серед цивільного населення, зростання кількості біженців посилюють і без того складну гуманітарну ситуацію в субрегіоні, що склалася внаслідок посухи та неврожаю.

Експерти побоюються, що слідом за Малі може спалахнути весь регіон, чим напевно скористаються "Аль-Кайєда в країнах Магрибу" та інші радикальні рухи. Основу повстанських загонів в Малі складають туареги, що билися на боці Муаммара Каддафі під час війни в Лівії. Після поразки і загибелі полковника вони відступили в Сахару - добре озброєні, загартовані в боях і готові до нових воєн.

Туареги в чомусь нагадують курдів - цей народ також не має своєї держави. Територія проживання туарегів (самі вони називають її Азавад) поділена між Малі, Нігером, Буркіна-Фасо, Алжиром та Лівією. Туарегів налічується до 5,5 млн осіб. Найбільш численні і боєздатні сепаратистські загони діють в Малі та Нігері. Останнє повстання туарегів в Нігері тривало два роки - з 2007-го по 2009-й - і отримало назву "уранова війна". Бойові дії завдали серйозної шкоди видобутку урану, що ведуть французькі та китайські компанії.