ua en ru

Склад нового Кабміну: Хто і за що відповідатиме в новому уряді (фото)

Автор: RBC.UA
Перший кабінет Миколи Азарова пропрацював майже три роки, і ось сьогодні став відомий майже повний склад другого кабінету старого-нового прем'єра. Кабмін дуже змінився - мова йде не тільки про осіб, а також сфери впливу в ньому. Тут ми поговоримо про відмінності між першим і другим кабінетами Миколи Азарова, а також подивимося, хто і за що відповідатиме. Зазначимо лише, що поки ще не призначені два міністри (культури і мінпромполітики), тому наш огляд буде трохи неповним.

Перший кабінет Миколи Азарова пропрацював майже три роки, і ось сьогодні став відомий майже повний склад другого кабінету старого-нового прем'єра. Кабмін дуже змінився - мова йде не тільки про осіб, а також сфери впливу в ньому. Тут ми поговоримо про відмінності між першим і другим кабінетами Миколи Азарова, а також подивимося, хто і за що відповідатиме. Зазначимо лише, що поки ще не призначені два міністри (культури і мінпромполітики), тому наш огляд буде трохи неповним.

Статистика

У 2010-2012 рр. Президент реформував структуру та склад Кабміну, тому будемо рахувати дані станом на грудень 2012 року. Перший кабінет Азарова припинив свою роботу, коли в ньому було 18 міністрів і 16 міністерств. Середній вік міністрів станом на 2012 р. - 51 рік. В складі першого кабінету Азарова працювали 4 людини, які народилися за кордоном (двоє в РФ, і по одному в Казахстані та Молдові). Минулий Кабмін багато хто називав "донецьким", через велику кількість вихідців з Донбасу. Насправді таких там було чотири - Колесніков, Бойко, Близнюк і Захарченко. До "донецьких" також слід віднести Колобова, хоч він і народився в Дніпропетровській області, і Богатирьову.

Читайте також: Нові особи в уряді (фото)

Якщо говорити про новий Кабмін, то слід зазначити, що кількість міністерств тут було збільшено з 16 до 18. При цьому було скасовано Міністерство надзвичайних ситуацій, але з'явилися Міністерство промполітики і Міністерство доходів і зборів України, а також посада міністра Кабінету міністрів України. Кількість міністрів зросла з 18 до 23 людей. Залишилися працювати в новому Кабміні 10 старих міністрів. При цьому вже призначено 11 нових осіб, ще 2 відомства чекають своїх керівників. Зазначимо, що новий уряд помолодшав відразу на 4 роки. Середній вік чиновників нині становить 47 років. У складі Кабміну працюватимуть три людини, які народилися не в Україні. Також посилилося представництво "донецьких", яких підтримають вихідці з Дніпропетровської області, що відтепер стала вотчиною Ріната Ахметова. Тепер до умовної групі "донецьких" можна зарахувати не менше 13 людей. До складу нового Кабміну були введені кілька нових представників "сім'ї", що робить його ще більш лояльним Президентові.

Енергетичний блок

За енергетичний блок в новому уряді будуть відповідати віце-прем'єр Юрій Бойко, міністр енергетики Едуард Ставицький, а також міністр екології і природних ресурсів України Олег Проскуряков. У минулому уряді саме один Бойко керував енергетичною політикою. Тепер же його посунули на посаду віце-прем'єра, при цьому підсиливши інтереси Президента в енергетичному секторі за рахунок вірних соратників Януковича - Ставицького і Проскурякова. Цікаво, як розподілятимуться повноваження між цими людьми. Експерти прогнозують, що ніяких серйозних змін в енергетичній політиці Кабміну не відбудеться. Хоча посилення статусу енергетичного блоку в Кабміні відзначають.

Читайте також: У новому Кабміні посилений статус енергетичного блоку, - експерт

Фінансово-економічний блок

Тут керувати покликані екс-глава Нацбанку Сергій Арбузов (перший віце-прем'єр), міністр економічного розвитку Ігор Прасолов, міністр фінансів Юрій Колобов і міністр доходів і зборів Олександр Клименко. Всі чотири людини є наближеними до сина Президента. Янукович прибрав з економічного блоку Порошенка і Хорошковського, поставивши на їх місця своїх людей, при цьому створив ще одне міністерство, підвищивши статус відомства Клименка. Відтепер економічна політика Кабміну буде повністю підкорятися Президентові. У Партії регіонів пояснюють такі кроки Віктора Януковича бажанням підвищити якість фіскального адміністрування, а також мінімізувати ухилення від сплати податків і мита.

Читайте також: Створення Міністерства доходів і зборів дозволить мінімізувати ухилення від сплати податків і мит, - Хомутинник

Силовий блок

За силовий блок в Кабміні будуть відповідати перепризначений міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко та новий міністр оборони Павло Лебедєв. Захарченко вже працював у минулому уряді, це людина Президента, особистий друг Віктора Януковича-молодшого. Особливих сумнівів, що він збереже свою посаду, не було. В Україні МВС - одне з ключових відомств, знаходиться на одному рівні з економічними та енергетичними міністерствами. Тут потрібні перевірені кадри.

Окрема ситуація з Міноборони. Попередній міністр Дмитро Саламатін зарекомендував себе з дуже поганої сторони. Під час його керівництва відомством Україна втратила ряд контрактів на постачання зброї, Міноборони загрузло у скандалах, які вийшли і на міжнародний рівень. Експерти відзначали, що сам Саламатін повинен був бути притягнутий до кримінальної відповідальності як відповідальний за корупцію, що поглинула відомство. І ось зараз керувати обороною країни Президент призначив Павла Лебедєва, людину, яка в армії ніколи не працювала, хоча і закінчила Ярославське вище військове фінансове училище за фахом "фінансист". Очевидно, Янукович хоче привести в порядок саме фінанси Міноборони, налагодити експорт зброї за кордон. Але перспективи української армії від цього навряд чи стануть більш райдужними, адже їй давно вже потрібна повна реорганізація.

Інфраструктурний блок

Навести порядок у інфраструктурної політиці Президент покликав одного з кращих топ-менеджерів країни Олександра Вілкула. Він призначений віце-прем'єром з питань інфраструктури, регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Допомагати йому (саме допомагати, оскільки відповідати за блок буде Вілкул) будуть міністр інфраструктури Володимир Козак і міністр ЖКГ Геннадій Темник.

Олександр Вілкул три роки керував Дніпропетровською областю, вивів її на перше місце серед областей за кількістю іноземних інвестицій. Це людина Ріната Ахметова, довгий час працював в СКМ. Як показала практика, Вілкул зміг налагодити розвиток окремо взятої області, тепер перед ним стоїть більш глобальне завдання - вивести із застою всі регіони країни, налагодити сферу ЖКГ.

Володимир Козак, швидше за все, буде відповідати за транспорт. Він має великий досвід роботи в "Укразалізниці" і Донецькій залізниці. А ось Темник прийшов у Кабмін під протекторатом Вілкула. Невідомий чиновник був заступником Вілкула в Дніпропетровській ОДА і зараз він перейшов разом з ним на роботу в уряд - по суті, тим же заступником, але на іншій посаді.

Дипломатичний блок

За міжнародну політику в уряді будуть відповідати віце-прем'єр Костянтин Грищенко і міністр закордонних справ Леонід Кожара. В Україні глава МЗС насправді не керує зовнішньою політикою, однак Грищенко ставили в провину міжнародну ізоляцію Києва. І ось тепер виправляти становище покликаний заступник лідера Партії регіонів з питань міжнародної політики Кожара. Він свого часу отримав гарну освіту в Київському університеті, працював в Адміністрації Кравчука, в посольстві України в США. У 2003-2004 рр. був послом у Швеції. Потім два роки працював заступником голови Адміністрації Президента (Віктора Медведчука) з питань зовнішньої політики. З 2006 року тричі обирався в Раду за списком ПР. Експерти відзначають, що великий вплив на Кожару має Віктор Медведчук, який активно просуває ідею приєднання України до Митного союзу.

Навряд чи міжнародна політика сильно зміниться. Як була вона слабкою і безвекторною, такою ризикує і залишитися.

Читайте також: Список міністрів нового уряду (фото)

Соціальний блок

У минулому уряді весь удар за непопулярні соціальні реформи брав на себе Сергій Тігіпко - людина досвідчена і стійка. Зараз цю місію поклали на Наталію Королевську, яка провалила виборчу кампанію, витратила на неї величезні кошти. Чи означає це, що соцреформам в Україні прийшов кінець і почнеться передвиборний соціальний популізм, ми побачимо. Однак такі підозри є. Своїм рішенням піти на роботу в Кабмін Королевська показала, що ніяким опозиціонером вона не є. Зате тепер вона зможе реалізувати свою передвиборну обіцянку - середня заробітна плата в Україні підвищиться до 1 тис. євро.

До цього блоку слід віднести і МОЗ, керувати яким залишилася Раїса Богатирьова.

Промислово-аграрний блок

Керувати аграрною політикою країни залишився Микола Присяжнюк. Мабуть, Президента влаштовують показники Мінагрополітики. Україна збільшила експорт агропродукції, площі посівів і т.д. Однак це робиться за рахунок великих агрохолдингів, що належать наближеним до влади бізнесменам. При цьому малий бізнес в агросфері не має особливих шансів на розвиток.

Міністра промислової політики Президент ще не призначив.

Культурний блок

Міністра культури Президент ще не призначив. А ось Міносвіти буде очолювати все той же Дмитро Табачник. Опозиція і західні регіони країни нещадно критикує Табачника за його русофільство і украинофобство. Більшість експертів упевнені, що політика Табачника не йде на користь Україні як незалежній державі. В умовах, коли країні потрібна чітка ненав'язлива українізація, Міносвіти стає одним із символів розколу суспільства.