ua en ru

Сенат США посилив санкції проти Ірану

Автор: RBC.UA
Сенат конгресу США затвердив список нових санкцій відносно Ірану. За введення обмежувальних заходів у сфері енергетики, суднобудування і морських перевезень одноголосно проголосували всі 94 присутніх.

Сенат конгресу США затвердив список нових санкцій відносно Ірану. За введення обмежувальних заходів у сфері енергетики, суднобудування і морських перевезень одноголосно проголосували всі 94 присутніх, передає Associated Press.

Американські законодавці висловили думку, що нові санкції, внесені на обговорення республіканцями Бобом Мендесом і Марком Кірком, повинні чинити додатковий вплив на економічне становище ісламської республіки і змусити її керівництво відмовитися від досліджень в галузі атомної енергетики на користь більш нагальних питань. Документ буде прив'язаний до американського оборонного бюджету, розробку якого планується завершити наступного тижня.

Читайте також: Іран погрожує повністю зупинити експорт нафти у разі нових санкцій

Незважаючи на зусилля "шістки" держав-посередників, Іран не має наміру відмовлятися від ядерної програми, оскільки вважає її національним пріоритетом. При цьому в Тегерані послідовно наполягають на тому, що вона має мирний характер і що республіка має право на такі дослідження у відповідності з міжнародним правом. У свою чергу західні держави та Ізраїль звинувачують Іран у намірі використовувати мирну атомну програму як прикриття для розробки ядерної зброї.

Раніше повідомлялося, що нові санкції фактично означатимуть встановлення ембарго проти Ірану, "яке буде зберігатися доти, поки економіка країни не завалиться під зовнішнім тиском".

Нагадаємо, що в першій декаді листопада ц.р. США прийняли новий пакет санкцій проти Ірану. Санкції розповсюджуються на список осіб і організацій, що брали участь "у порушенні прав людини і причетних до цезури і порушення прав громадян Ірану на свободу зборів і свободу преси". До списку увійшли міністр зв'язку і інформаційних технологій Реза Тангіпур, відомство якого, як зазначає влада США, обмежує доступ до інтернету, а також вдається до технології "глушіння" супутникового телебачення в Ірані. Також внесено до списку Міністерство культури і підлеглу йому Раду з нагляду за пресою, а також ряд інших високопоставлених осіб Ісламської Республіки.

Читайте також: Туреччина має намір замінити більшу частину імпортованої іранської нафти на саудівську у зв'язку з санкціями США

На початку листопада в Ірані спростували повідомлення про припинення збагачення урану до 20% позначки. Із спростуванням виступив член парламентського комітету з безпеки і зовнішньої політики Мохаммед Хасан Асафарі. "Однак, як і було заявлено раніше, Тегеран готовий тимчасово перевести 5-мегаватного дослідницький реактор поряд із столицею на експортне паливо, якщо санкції будуть зняті", - сказав Асафарі.

Влітку 2012 р. США, Канада, Великобританія і держави ЄС ввели ряд санкцій відносно Ісламської Республіки, які призвели до обвалу курсу іранської валюти і серйозним економічним труднощам.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно начінатьілі провокувати військовий конфлікт.
Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією.

Читайте також: В Ізраїлі впевнені, що Іран завершує створення ядерної зброї

Іран - другий найбільший виробник нафти серед країн ОПЕК після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. Найбільшим споживачем іранського "чорного золота" є Китай, який закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.