ua en ru

Сьогодні світ відзначає Геловін

Сьогодні світ відзначає Геловін Світильник Джека є основним атрибутом свята. Фото з відкритих джерел
Автор: RBC.UA
Сьогодні 31 жовтня - Геловін. Історія цього сучасного свята сходить до давніх традицій Ірландії і Шотландії. Геловін прийнято відзначати в переддень Дня всіх святих - 31 жовтня. Традиційно його відзначають у всіх англомовних країнах, хоча офіційно він святом не є.

Сьогодні 31 жовтня - Геловін. Історія цього сучасного свята сходить до давніх традицій Ірландії і Шотландії. Геловін прийнято відзначати в переддень Дня всіх святих - 31 жовтня. Традиційно його відзначають у всіх англомовних країнах, хоча офіційно він святом не є.

З кінця минулого століття мода на костюми і традиції Геловін розширюється на схід - країни колишнього СРСР.

Читайте також: Зірок "Ювентуса" перетворили на монстрів (фото)

Саме слово "Геловін" вперше згадується в XVI столітті як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих). Історик Ніколас Роджерс, який вивчав витоки Геловін, зазначав, що, прообраз Геловін, найімовірніше, зародився тільки з появою кельтського язичницького свята Самайн. Самайн був святом одночасно для всіх народів Британських островів і міцно асоціювався зі смертю і надприродним. У той же час немає ніяких доказів того, що в язичницькі часи свято мало якесь особливе значення, крім сільськогосподарського та сезонного. Вважається, що сприйняття Самайна як темного язичницького свята, пов'язаного з мертвими, зобов'язане своєю появою християнським ченцям X-XI століть, які писали про нього через приблизно два століття після затвердження Дня всіх святих і приблизно через чотириста років після прийняття Ірландією християнства. В той же час вже в VIII столітті День всіх святих починає поступово заміщати Самайн; завдяки взаємопроникненню гаельських традицій і католицьких обрядів починають формуватися перші зачатки майбутнього Геловін.

Приблизно в XVI столітті склалася традиція гайзінга - випрошування солодощів вночі 31 жовтня. Діти і дорослі одягали тканинні маски і ходили від одних дверей до іншої, вимагаючи від господарів частування і дрібно пустуючи.

Читайте також: 11 кращих зіркових костюмів на Геловін (фото)

Зазначимо, що Вчора католицька церква в Польщі попередила свою паству про те, що Геловін в своєму нинішньому вигляді набув ознак окультних ритуалів. Як заявив архієпископ Анджей Дзенга, дозволяючи молоді відзначати Геловін, дорослі відкривають двері язичницьких вірувань. За його словами, це свято пов'язане з "культом смерті". В Польщі День всіх святих відзначається 1 листопада. У цей день згадують рідних і близьких, що пішли в світ інший, відвідують їх могили, покладаючи на них вінки і прикрашаючи їх ліхтариками.

Варто зазначити, що Геловін в останні кілька десятків років став дуже популярною темою масової культури. Так, наприклад, Геловін присвячена сьома серія першого сезону мультсеріалу South Park. У ній Ерік Картман надягає традиційний костюм привида, який дуже схожий на балахон ку-клукс-клану, а Кенні стає зомбі і викликає епідемію в місті.

Сьогодні світ відзначає Геловін

Серед популярних тематичних фільмів можна назвати "п'ятниця тринадцяте", "Геловін" і т.д. Історія маніяка Майкла Майерса пізніше була продовжена, і до 2009 року було знято ще дев'ять фільмів. Знявши цей фільм, Карпентер прославився як один з кращих режисерів фільмів жахів. А Майкл Майєрс став культовим і відомим персонажем.

Геловін присвячено твір відомого письменника Роджера Желязни «Ніч в тужливому жовтні». У книзі розповідається про Великій Грі, яка проходить на Геловін раз на кілька десятиліть і кожен раз в новому місці. Коли ніч Геловін збігається з повним місяцем, тканина реальності рідшає і можуть бути відкриті брами між цим світом і царством Великих Древніх. Процес відкриття цих врат і є Гра. Світильник Джека став талісманом німецького гурту Helloween. Назва групи пишеться через e, а не a, щоб зробити відсилання до пекла.