ua en ru

З 1 липня вступає в силу ембарго ЄС на імпорт іранської нафти

Автор: RBC.UA
Ембарго ЄС на імпорт іранської нафти вступає в силу з сьогоднішнього дня, передає Reuters. Згідно з угодою, схваленою наприкінці січня 2012 р., з 1 липня ввезення сирої нафти на територію країн-учасниць ЄС буде заборонено повністю.

Ембарго ЄС на імпорт іранської нафти вступає в силу з сьогоднішнього дня, передає Reuters. Згідно з угодою, схваленою наприкінці січня 2012 р., з 1 липня ввезення сирої нафти на територію країн-учасниць ЄС буде заборонено повністю. Також європейським компаніям буде заборонено страхувати поставки іранської нафти.

Нагадаємо, в кінці січня 2012 р. голови зовнішньополітичних відомств держав-членів Євросоюзу схвалили нафтове ембарго щодо Ірану. Відповідно до нових санкцій, держави - члени ЄС припинять укладати нові контракти на поставку нафти з Ірану, проте чинні контракти будуть виконуватися до середини 2012 р.

Іран має намір чинити опір нафтовому ембарго Євросоюзу. Про це повідомив сьогодні голова Центрального банку Ірану Махмуд Бахмані, передає Associated Press. Бахмані додав, що золотовалютних резервів країни вистачить для фінансування імпорту. Очільник ЦБ не уточнив, до яких заходів хоче вдатися Тегеран в нафтовому конфлікті з ЄС.

Як відомо, США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить винятково мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією. Чи не єдиним, хто підтримує Іран в конфлікті з ЄС та іншими країнами, залишається Президент Венесуели Уго Чавес. У червні під час зустрічі з президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом він розкритикував санкції проти Ісламської Республіки. За словами Президента Венесуели, Тегеран може розраховувати на допомогу і підтримку венесуельського народу. Чавес не став уточнювати, про які конкретні кроки Каракаса може йти мова.

Нагадаємо, 19 червня ц.р. в Москві закінчилися дводенні переговори "шістки" міжнародних посередників і представника Ірану з атомної програми Тегерана, на яких країна продовжувала відстоювати право на збагачення урану. Після цього Франція пообіцяла посилити санкції проти Ірану.

Переконати Іран відмовитися від збагачення урану намагається і Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), але безуспішно. 8 червня ц.р. МАГАТЕ заявило, що чергове коло перемовин з Іраном на тему його ядерної програми не закінчилося домовленістю про широкі можливості інспектування іранських ядерних об'єктів. На початку червня місії США в МАГАТЕ повідомили, що Іран володіє запасами низькозбагаченого урану, яких досить для створення декількох ядерних бомб. Крім того, останній квартальний звіт МАГАТЕ свідчить про те, що Тегеран як і раніше відмовляється надавати всю інформацію про свою ядерну програму.

Іран - другий найбільший виробник нафти серед країн ОПЕК після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу наразі припадає близько 3% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, який закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.

У I кварталі ц.р. Японія, Південна Корея і Китай скоротили закупівлі іранської нафти на 22%. У квітні Токіо урізав постачання з Ірану на 77% порівняно з минулим роком до 78 тис. барелів на день. Індія планує зменшити поставки з 20 млн тонн в 2011 р. до 14 млн тонн в 2012 р.

У квітні Іран повністю припинив експорт сирої нафти до Греції. Також повідомлялося, що Тегеран розглядає можливість припинити постачання нафти до Німеччини і Італії. У лютому 2012 р. Іран припинив поставки нафти Франції та Великобританії. Припинення поставок в іранському уряді пояснили як відповідь на санкції ЄС.

За словами Президента Ірану, країна зможе спокійно існувати в умовах повної заборони на продаж нафти протягом двох-трьох років. Щоб уникнути санкцій ЄС, Іран збирається частково приватизувати нафтовий сектор країни. Зараз держава володіє монополією на експорт нафти, однак планується довести частку приватного експорту до 20%.