ua en ru

Расмуссен керуватиме НАТО до кінця липня 2014 р

Автор: RBC.UA
Країни-члени Північноатлантичного альянсу домовилися продовжити термін перебування Андерса Фога Расмуссена на посаді Генерального секретаря НАТО на один рік - до 31 липня 2014 року. "Держави-​​союзники підтримають генерального секретаря Андерса Фога Расмуссена в його роботі, присвяченій виконанню завдань і місій НАТО на основі погоджених рішень союзників", - йдеться в заяві альянсу.

Країни-члени Північноатлантичного альянсу домовилися продовжити термін перебування Андерса Фога Расмуссена на посаді Генерального секретаря НАТО на один рік - до 31 липня 2014 року. Про це повідомляється в заяві прес-служби альянсу.

Читайте також: В Афганістані з 2001 р. загинули дві тисячі американських солдатів

"Держави-союзники підтримають генерального секретаря Андерса Фога Расмуссена в його роботі, присвяченій виконанню завдань і місій НАТО на основі погоджених рішень союзників", - йдеться в заяві альянсу.

Зазвичай керівники НАТО призначаються на чотирирічний термін з можливістю продовження на рік. Рішення про продовження повноважень Расмуссена до п'яти років було прийнято послами країн НАТО на засіданні в середу.

Читайте також: Вашингтон вивів з Афганістану 33 тис. військовослужбовців

Продовження означає, що Расмуссен піде зі свого поста всього за кілька місяців до запланованого закінчення операції НАТО в Афганістані, забезпечивши, таким чином, послідовність керівництва альянсом у період виведення сил НАТО з цієї країни, який повинен повністю завершитися 31 грудня 2014 року. У цьому зв'язку не можна виключити, що Расмуссена чекає в майбутньому ще одне продовження мандата.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Данії Расмуссен був обраний на пост генсека Північноатлантичного альянсу 4 квітня 2009 р. Наступного дня він подав у відставку з посади глави данського уряду. На посаду Расмуссен вступив 1 серпня 2009 р. Узгоджену 27 членами НАТО кандидатуру 12-го генсека альянсу тоді відмовилася підтримати тільки Туреччина.

Читайте також: НАТО згортає спільні операції з афганською армією

Як повідомлялося напередодні, помічник генсека НАТО з питань нових викликів безпеці Габор Іклоді заявив, що НАТО зацікавлене в розвитку відносин з Україною, оскільки вона є надзвичайно важливим чинником євроатлантичної безпеки.

На питання, чи може НАТО підтримати заходи щодо тиску на Президента Віктора Януковича, подібні до тих, які схвалив Сенат США в резолюції щодо України, Іклоді відповів: "НАТО не зацікавлене в розриві відносин з Україною, в тому, щоб робити якусь паузу. Наша організація щиро зацікавлена в розвитку відносин з нею. НАТО потребує Україну, а вашій країні необхідний альянс".

Раніше посол Литовської Республіки в Україні Пятрас Вайтекунас заявив, що НАТО надзвичайно зацікавлене у співпраці з Україною та іншими позаблоковими партнерами, адже самостійно не може вирішувати питання міжнародної безпеки.

Читайте також: У Лівії відбувається масова здача зброї населенням

Нагадаємо, 13 вересня стало відомо, що Україна братиме участь у новій місії сил присутності в Афганістані. Можливими напрямами співпраці міністр оборони України Дмитро Саламатін назвав участь українського персоналу в обслуговуванні вертольотів, наданні кваліфікованої медичної допомоги, проведенні розмінування, а також обслуговуванні бронетанкової техніки.

Організація Північноатлантичного договору (North Atlantic Treaty Organisation) - міжнародна політична і військова організація, створена 4 квітня 1949 р. підписанням у Вашингтоні Північноатлантичного договору. Засновниками та первинними членами НАТО були 12 європейських і північноамериканських держав: Бельгія, Велика Британія, Данія, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Сполучені Штати Америки та Франція.

На даний час членами НАТО є 28 держав (1 квітня 2009 року до альянсу офіційно вступили Хорватія та Албанія).

Читайте також: Вбивство американського посла в Лівії: США мають намір атакувати табору ісламістів безпілотниками

У відповідності з Договором 1949 року, головним завданням НАТО є захист свободи і безпеки його держав-членів політичними та військовими засобами. НАТО гарантує захист спільних цінностей союзників - демократії, свободи особистості, верховенства права та мирного вирішення спорів, а також сприяє поширенню цих цінностей у всьому євроатлантичному регіоні. НАТО служить форумом для спільних консультацій країн Північної Америки та Європи з питань безпеки, що становлять спільний інтерес, і для спільних дій, спрямованих на їх вирішення.

Метою організації є забезпечення колективної безпеки своїх членів у європейсько-атлантичному регіоні, напад на одного із членів організації розглядається як напад на союз в цілому. Згідно зі статутом НАТО, організація відкрита для вступу нових членів, здатних розвивати принципи договору і робити свій внесок у колективну безпеку.

У своїй діяльності НАТО керується прийнятою главами держав та урядів на сесії Північноатлантичної ради у Вашингтоні 23-24 квітня 1999 року Стратегічною концепцією Північноатлантичного союзу.

Читайте також: В результаті авіаційного удару НАТО в Афганістані загинули 8 мирних жительок

Стратегічна концепція визначає першорядні завдання НАТО таким чином:

- Виступати основою стабільності в євроатлантичному регіоні.

- Служити форумом для проведення консультацій з проблем безпеки.

- Здійснювати стримування та захист від будь-якої загрози агресії проти кожної з держав-членів НАТО.

- Сприяти ефективному запобіганню конфліктам та брати активну участь у кризовому регулюванні.

- Сприяти розвитку всебічного партнерства, співпраці та діалогу з іншими країнами євроатлантичного регіону.

У рамках НАТО існує низка програм, серед них найважливіша - "Партнерство заради миру", політичною основою якої є Рада євроатлантичного партнерства (РЄАП), до якої входять 46 країн, у тому числі Україна і Росія (остання припинила свою участь у РЄАП після рішення НАТО про військове втручання в Косові у березні 1999 року, однак частково відновила його в лютому 2000 р).

Читайте також: Безпілотник НАТО знищив в Афганістані 50 бойовиків

Вищим політичним органом НАТО є Північноатлантична рада (Рада НАТО), яка складається із представників усіх держав-членів у ранзі послів і проводить свої засідання двічі на рік під головуванням Генерального секретаря НАТО. У період між сесіями функції Ради НАТО виконує Постійна рада НАТО, куди входять представники всіх країн-учасниць блоку в ранзі послів.

Вищим військово-політичним органом організації є Комітет військового планування, який збирається двічі на рік на свої сесії на рівні міністрів оборони.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

Вищим військовим органом НАТО є Військовий комітет, що складається з начальників генеральних штабів країн - членів НАТО і цивільного представника Ісландії, яка не має збройних сил, і збирається не рідше двох разів на рік на свої засідання. Військовий комітет має у своєму підпорядкуванні командування двох зон: Європи і Атлантики. Верховне головне командування в Європі очолюється верховним головнокомандуючим (завжди - американським генералом). У його підпорядкуванні знаходяться головні командування на трьох європейських театрах військових дій: Північноєвропейському, Центральноєвропейському і Південноєвропейському.

У період між засіданнями функції Військового комітету виконує Постійний військовий комітет. До основних органів НАТО відноситься також Група ядерного планування.

Штаб-квартира організації знаходиться в м. Брюсселі.