ua en ru

Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в 2012 р. буде на рівні 6,4% ВВП, - МВФ

Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в 2012 р. на рівні 6,4% валового внутрішнього продукту (ВВП). Крім того, в 2013 р. дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України очікується в розмірі 7,6% ВВП, говориться у звіті МВФ.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в 2012 р. на рівні 6,4% валового внутрішнього продукту (ВВП). Крім того, в 2013 р. дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України очікується в розмірі 7,6% ВВП, говориться у звіті МВФ.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що на сьогоднішній день ситуація з платіжним балансом в українській економіці "покращується на очах". "Зараз ситуація з платіжним балансом покращується на очах... І безумовно все ті заходи, які приймалися в обстановці дестабілізації ситуації, вони скасовуватимуться... Ми ж не дарма пішли на дерегуляцію, на валютну лібералізацію. Це ж ми робили - 2010, 2011 рік. Отже ми, безумовно, стоїмо на позиції максимального невтручання в справи бізнесу", - сказав Азаров.

Він також висловився за те, щоб відносно підприємств, які брали валютний кредит, були ухвалені матеріальні рішення, що дозволяють цими кредитами розплатитися: "Я вислухав керівника харківської фабрики, де мова йде про валютні кредити. Звичайно, безумовно, мають бути зроблені матеріальні зміни, що дозволяють розплатитися. . Я скажу, що цей захід, звичайно, безумовний, вимушений".

По темі: МВФ прогнозує зростання ВВП України в 2013 р. на рівні 3,5%

Водночас аналітики Sberbank Investment Research вважають, що в Україні дефіцит рахунку поточних операцій в 2012 р. може досягти 11-12 млрд дол. "Завдяки додемісії суверенних єврооблігацій у вересні найближчим часом ситуація із зовнішнім фінансуванням в країні буде стабільною. Тим не менш, слабкий зовнішній попит на метали і невизначеність на світових фінансових ринках передвіщають не кращі довгострокові перспективи платіжного балансу. З урахуванням останніх тенденцій дефіцит рахунку поточних операцій цілком може досягти 11-12 млрд дол. в 2012 році, що близько до 6,0-6,5% ВВП", - вважають експерти.

Як повідомлялося, в Україні 17 листопада набрав чинності закон №5480-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок", яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язкову продажу частини надходжень в іноземній валюті. Законом за НБУ тимчасово (на термін до 6 місяців) закріплено право вводити (з подальшою відміною після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку та врівноваження платіжного балансу України) норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті.

На думку авторів законопроекту, це сприятиме тому, що в період погіршення стану платіжного балансу грошові кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку (за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав).

У свою чергу начальник відділу аналізу фінансових ринків ING Bank Ukraine Олександр Печерицин вважає, що розміщення додаткового випуску єврооблігацій може вплинути на стан платіжного балансу. "Кошти від даного випуску поповнять валютну ліквідність уряду, рівень якої станом на 1 листопада знизився до попереднього місяця приблизно на 60% - до 490 млн дол. Крім того, цей випуск поліпшить сальдо рахунку фінансових операцій і знизить дефіцит платіжного балансу", - відзначив експерт.

Читайте також: Десятирічним євробондами України Fitch присвоїло рейтинг B

Згідно з даними Національного банку України, дефіцит зведеного платіжного балансу України у вересні 2012 р. склав 1 млрд 102 млн дол. Таким чином, у порівнянні зі станом платіжного балансу у вересні 2011 р. (2 млрд 42 млн дол), дефіцит знизився на 46%. При цьому в порівнянні з ситуацією в серпні 2012 р., платіжний баланс значно погіршився - у серпні був профіцит 615 млн дол, а у вересні баланс став дефіцитним. Дефіцит рахунку поточних операцій в серпні склав 1,339 млрд дол, що на 24,4% більше, ніж роком раніше, і на 5,4% менше, ніж у серпні.

Профіцит фінансового рахунку у вересні до серпня впав у 8,5 разу - до 236 млн дол (у вересні 2011 р. був дефіцит 969 млн дол). Майже так само зменшився і профіцит рахунку операцій з капіталом і фінансових операцій - до 217 млн ​​дол проти 2,030 млрд дол в серпні 2012 р. При цьому роком раніше рахунок операцій з капіталом також був дефіцитним - 966 млн дол.

Читайте також: Профіцит платіжного балансу України в серпні 2012 р. виріс до 615 млн дол

В результаті, кумулятивне сальдо платіжного балансу за 9 місяців знову вийшло в мінус, склавши 798 млн дол.

"У вересні дефіцит зведеного платіжного балансу (1,1 млрд дол) був профінансований за рахунок резервних активів. Їх обсяг на кінець вересня становив 29,3 млрд дол, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,3 місяця", - йдеться в повідомленні НБУ.

Нагадаємо, кумулятивне негативне сальдо зведеного платіжного балансу за 2011 р. склало 2,448 млрд дол, у порівнянні з позитивним в 5,031 млрд дол за 2010 р. За 2011 р. дефіцит поточного рахунку збільшився в 3,1 рази - до 9,3 млрд дол (5,5% від ВВП), у порівнянні з 3 млрд дол (2,2% від ВВП) у 2010 р.