ua en ru

Профільний комітет Конгресу США схвалив "список Магнітського"

Автор: RBC.UA
Комітет з міжнародних справ Палати представників американського Конгресу сьогодні схвалив проект закону про заборону на в'їзд в США для 60 російським чиновникам, причетним до смерті в СІЗО юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. Згідно з документом, також заморожуються американські активи чиновників, яких включили до списку.

Комітет з міжнародних справ Палати представників американського Конгресу сьогодні схвалив проект закону про заборону на в'їзд в США для 60 російським чиновникам, причетним до смерті в СІЗО юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. Згідно з документом, також заморожуються американські активи чиновників, яких включили до списку, повідомляє радіо "Свобода".

У списку, складеному сенатором Бенджаміном Кардіном, близько 60 прізвищ. В основному це представники силових відомств та судді.

У тексті законопроекту перерахований ряд гучних епізодів, які, на думку американських законодавців, свідчать про порушення прав і свобод громадян Росії. Зокрема, серед іншого члени комітету згадали другий вирок колишнім співвласникам ЮКОСа Михайлу Ходорковському і Платону Лебедєву, нерозкриті вбивства журналістів Пола Хлєбнікова та Ганни Політковської, побиття Михайла Бекетова і Олега Кашина.

Крім того, в законопроекті з посиланням на дослідження фонду ІНДЕМ йдеться про те, що щорічний загальний обсяг хабарів в РФ обчислюється сотнями мільярдів доларів. Члени конгресу зазначили, що "систематична корупція підриває довіру до інститутів демократії в Росії, а також ставить під сумнів верховенство закону і дотримання в країні норм права".

Що стосується Сергія Магнітського, то американські законодавці звинуватили владу РФ в систематичній нарузі над Магнітським, "репресивному арешт і тортурах в ув'язненні".

Члени комітету Палати представників ухвалили, що протягом 120 днів з моменту вступу закону в силу Держдеп США має опублікувати поіменний список осіб, причетних до загибелі Сергія Магнітського. До них передбачається застосувати ряд санкцій - зокрема, заборона на в'їзд на територію США і арешт їхніх закордонних активів. Не більше ніж через рік держсекретар США разом з міністром фінансів повинні будуть відзвітувати про виконану роботу.

Щоб набути чинності, законопроект повинен бути схвалений у Сенаті, проте там його розгляд відклали.

Багато членів Конгресу вважають прийняття "списку Магнітського" обов'язковою умовою для скасування поправки Джексона - Веніка щодо Росії. Адміністрація Обами до недавнього часу виступала проти такої ув'язки. Адміністрація Президента США вже неодноразово висловлювалася проти схвалення "списку". Росія, зі свого боку, заявила, що прийняття закону поставить під загрозу двосторонні відносини.

Ініціатива введення "списку Магнітського" завжди викликала крайнє роздратування з боку Москви. Раніше МЗС РФ попереджав, що дії американських законодавців можна розцінювати як "втручання у внутрішні справи Росії". При цьому в Москві не раз натякали, що можуть дати Вашингтону симетрична відповідь, прийнявши аналогічний список американських чиновників.

Однак, тільки США справа не обмежується. Наприкінці жовтня минулого року в парламент Канади також був внесений законопроект про візові санкції щодо російських чиновників, причетних до кримінального переслідування Магнітського. Пізніше депутат національних зборів Франції Жак Ланг виступив з аналогічною пропозицією до французького МЗС.

Резолюцію, в якій висловлюється підтримка ініціатив членів сенату США і Європарламенту про введення санкцій відносно російських чиновників прийняли і в Нідерландах.

У грудні 2011 року депутати Європарламенту запропонували ввести "повсюдну заборону на території Євросоюзу на в'їзд і заморожування фінансових активів осіб, причетних до катувань і загибелі Магнітського, а також до приховування скоєних злочинів по даній справі".

Сергій Магнітський помер у московському слідчому ізоляторі в 2009 році. Справа стосовно нього була припинена, однак пізніше її поновили. Як вважають у фонді Hermitage Capital, кримінальне переслідування юриста почалося після того, як він заявив про розкриття схеми великого розкрадання коштів з бюджету.