ua en ru

Уряд визначився з процедурою компенсації "Нафтогазу" різниці між цінами закупівлі та реалізації газу

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України затвердив порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації НАК "Нафтогаз України" різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб'єктам господарювання для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням. Відповідну постанову № 954 від 17 жовтня 2012 р. опубліковано на сайті Кабміну.

Кабінет міністрів України затвердив порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації НАК "Нафтогаз України" різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб'єктам господарювання для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням. Відповідну постанову № 954 від 17 жовтня 2012 р. опубліковано на сайті Кабміну.

Відповідно до затвердженого порядку, бюджетні кошти для компенсації "Нафтогазу" різниці між цінами виділяються в межах суми 3,9 млрд грн. Головним розпорядником та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля).

Читайте також: Газ неросійського походження з'явиться на ринку України в кінці 2013 р. або в 2014 р

Компенсація надається на підставі договорів про постачання в 2012 р. імпортованого природного газу для виробництва теплової енергії, що споживається населенням, укладених між "Нафтогазом" та суб'єктами господарювання із зазначенням щомісячних обсягів поставки і розрахунку суми компенсації.

Сума компенсації різниці між цінами закупівлі та реалізації 1 тис. куб.м природного газу обчислюється за формулою: К = ЦЗС - Цр, де К - сума компенсації різниці між цінами на природний газ за 1 тис. куб.м; ЦЗС - середньозважена ціна закупівлі імпортованого природного газу (без урахування ПДВ і збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ); Цр - визначена у договорі між "Нафтогазом" та суб'єктами господарювання ціна реалізації імпортованого природного газу (без ПДВ та збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ) для виробництва теплової енергії, що споживається населенням.

"Нафтогаз" на підставі актів прийому-передачі в 2012 р. газу суб'єктами господарювання складає реєстр договорів, на підставі реєстру здійснює розрахунок сум компенсації, який разом з реєстром подає Міненерговугілля. Міністерство стверджує суму компенсації в 2012 р. і представляє Казначейству розрахунок суми компенсації.

Читайте також: "Нафтогаз" отримав в 2012 р. на покриття дефіциту 8,5 млрд грн

Міненерговугілля перераховує асигнування в день їх надходження на поточні банківські рахунки "Нафтогазу".

Нагадаємо, що згідно з оцінками фахівців НАК "Нафтогаз України", в IV кварталі 2012 р. ціна на імпортований за контрактами з Російською Федерацією газ знизиться до 417 дол за 1 тис. куб. метрів. У першому кварталі с. м. ціна газу становила 416 дол./тис. куб. м. Ціна російського газу для України в II кварталі 2012 р. виросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб. м. У держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. куб. м.

Україна споживає близько 55 млрд куб. м. газу в рік, половина з якого імпортується з Росії. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м. Україна протягом останніх кількох років активно намагається ці контракти переглянути або хоча б зменшити обсяг закупівель російського газу.

Кабмін України затвердив газовий баланс країни на 2012 р., передбачивши скорочення закупівель у "Газпрому" на третину, у порівнянні з контрактними обсягами - до 27 млрд куб. м. Глава Міненерговугілля Юрій Бойко заявив, що заявка з "Газпромом" узгоджена, однак російська сторона досить жорстко спростувала цю заяву. У "Газпромі" очікують, що "Нафтогаз" викупить 40 млрд куб. м газу і запевняють, що це передбачено контрактними зобов'язаннями української сторони перед "Газпромом". "Газпром" також не виключає судових розглядів з Україною у разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу. У той же час, на думку прем'єра України Миколи Азарова, Росія не буде застосовувати штрафні санкції за недобір газу Україною.

Читайте також: Україна продовжує демонструвати зниження імпорту російського газу

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

У 2011 р. Україна імпортувала 44 млрд 801 млн 404,2 тис. куб. м. газу, що на 22,43% більше обсягу 2010 р. У вартісному вираженні імпорт газу в 2011 р. виріс на 49,5% - до 14 млрд 046 млн 027,6 тис. дол.