Ганьба Манчестеру, розгром від "Шальке" і іспанська колонізація Ліги Європи

У цей вечір, окрім матчу в Піреях, де "Металіст" зумів вирвати перемогу, в Лізі Європи відбувалися не менш цікаві події. У першу чергу, це виліт обох манчестерських клубів з ще одного європейського турніру. Ще варто відзначити, що з трьох іспанських команд, пройшли всі.

Атлетик - Манчестер Юнайтед 2:1 (перший матч 3:2)
Голи
: Льоренте, 24, Маркос, 65 - Руні, 80
Атлетік: Іраїсос, Іраола, Амореб'єта, Хаві Мартінес, Ауртенече, Сусаета, Ітурраспе, Еррера (Перес, 82), Де Маркос, Мунианин (Сан Хосе, 88), Льоренте (Токеро, 40)
Манчестер Юнайтед: Де Хеа, Рафаель, Фердинанд, Еванс, Евра, Каррік (Погба, 64), Парк, Клеверли, Янг, Гіггз (Уелбек, 68), Руні

Трибуни арени "Сан-Мамес" були забиті під зав'язку, і зі стартовим свистком вони стали гнати своїх улюбленців уперед. Але забивати, причому щонайменше двічі, треба було й "МЮ", а тому все говорило про те, що матч вийде відкритим і видовищним. Перший небезпечний удар стався вже на третій хвилині - це Маркель Сусаета зі штрафного пробив поруч зі стійкою.

Перевага басків на стартовому відтинку була очевидною, немов саме їм потрібно було відіграватися. Досить сказати, що за дев'ять перших хвилин господарі заробили три кутових. Ну а на 14-й хвилині вони загубили стовідсотковий гольовий момент - Ікер Муньязн з-за меж штрафного поцілив у штангу, першим на підборі виявився де Маркос, але замість влучного удару по порожніх воротах він запустив снаряд у небеса.

Ганьба Манчестеру, розгром від "Шальке" і іспанська колонізація Ліги ЄвропиГол "Атлетика" назрівав, і він нарешті стався на 23-й хвилині. Після передачі Фернандо Аморебієти з центру поля його тезка Льоренте від кордону штрафного завдав приголомшливого удару з льоту в дальній кут. Де Хеа, який повернувся на батьківщину, незважаючи на відчайдушний кидок, був безсилий, і становище гостей стало критичним.

Час минав, а британці так і не могли створити нічого путнього біля воріт Горки Ірайсоса. На 40-й хвилині замість Льоренте на поле вийшов Гаїска Токер - вочевидь, автор гола зазнав незначної травми, йтренер "Атлетика" Марсело Б'єлса вирішив не загострювати її. На тому перший тайм і закінчився.

На перерві тренери вирішили ніяких замін не робити, і якщо Б'єлсу ситуація явно влаштовувала, то бездіяльність Фергюсона виглядала дивним. Відповідно, не змінилася і картина на полі - "Атлетик" продовжував тиснути, прагнучи довести рахунок до великого за сумою двох зустрічей. На 54-й хвилині шикарний гол ледь не забив Андоні Іраола. Капітан басків, підключившись до атаки, накрутив відразу трьох опікунів, але із вигідної позиції не зумів влучити у ворота.

Чемпіони Англії виглядали пригніченими, і хоча залишалося грати ще більше 30 хвилин, була підозра, що вболівальники "Юнайтед" до цього моменту вже розпрощалися з надіями на вихід в 1/4 фіналу. Підтвердженням їхніх думок став гол де Маркоса на 65-й хвилині - півзахисник заволодів м'ячем після флангового навісу і відправив його в сітку рикошетом від Рафаела.

Фергюсон зробив три заміни поспіль, але радше за інерцією, адже змінити щось було вже майже неможливо. Більш того, "Атлетик" щосили намагався забити третій м'яч і не раз був близький до успіху. Непогано бив із "другого поверху" Токер, потім небезпечний постріл Сусаети парирував де Хеа.

За десять хвилин до кінця основного часу "МЮ" нарешті розмочив рахунок - дуже красивий удар із дальньої дистанції вдався Руні, якому стоячи аплодували вболівальники господарів. Правда, більшого манкуніанцям домогтися не вдалося. Ну а суперечки про силу чемпіонатів Іспанії та Англії тепер продовжаться знову, адже сьома команда Примери вкрай впевнено переграла чемпіона й лідера Прем'єр-ліги.

Манчестер Сіті - Спортінг 3:2 (перший матч 0:1)

Голи: Агуеро, 60, 82, Балотеллі, 75 (з пенальті) - Фернандес, 33, ван Волфсвинкел, 41
Ман. Сіті: Харт, Річардс, До. Турі, Савич, Коларов, Піссаро (Джеко, 54), Яя Туре, Джонсон (Де Йонг, 46), Сілва (Насрі, 66), Балотеллі, Агуеро
Спортінг: Патрісіу, Каррісу, Шандао, Полга, Інсуа, Фернандес (Ренато Нето, 64), Схаарс, Перейрінья, Капель (Жеффрен, 64), Ізмайлов, ван Волфсвинкел (Каррільо, 68)

Перший тайм господарі відверто провалили. Атакуючий дует, котрий цього разу склали Серхіо Агуеро та Маріо Балотеллі, практично всі 45 хвилин відпрацював вхолосту. Єдиний, мабуть, момент втратив італієць, коли на 12-й хвилині не повірив, що отримує пас від партнера не в офсайді. А то був би чистий вихід сам на сам із голкіпером португальців Руєм Патрісіу. Решта атак британців, як і численні "стандарти", небезпеки володінням гостей не принесли.

Ганьба Манчестеру, розгром від "Шальке" і іспанська колонізація Ліги ЄвропиНатомість зелено-білі, не піддавшись авторитету суперника та несамовитій атмосфері трибун манчестерської арени, спокійно вели свою гру, методично розхитуючи чужу оборону, яка цього вечора не являла собою непорушного муру. Вже на п'ятій хвилині м'яч міг залетіти у верхній кут, коли Матіас Фернандес ударом головою завершував розіграш кутового, перестрибнувши одразу двох опікунів.

Свої таланти чилієць намагався продемонструвати сповна. Якщо артистизм його справив враження тільки на арбітра, котрий нагородив Фернандеса "гірчичником" за симуляцію, то удар зі штрафного на 33-й хвилині вийшов справді класним. Розігнавшись паралельно лінії воріт, хавбек поцілив у дальній кут воріт Джо Харта, котрий ліше торкнувся м'яча кінчиками пальців.

Зовсім непереливки стало Манчині та його хлопцям за п'ять хвилин до перерви. Не втримавши на правому фланзі португальської атаки Марата Ізмайлова, захисники "Сіті" без перешкод дозволили росіянину увійти до їхнього карного майданчика та прострілити на дальню стійку, куди набігав Рікі ван Вольфсвінкель. Голландцю треба було всього-на-всього не промахнутися по порожніх воротах - 0:2!

З огляду на те, як діяли в ці хвилини господарі, повірити в те, що їм удасться забити чотири м'ячі, міг хіба що запеклий оптиміст. І на початку другої половини матчу ні про який злам мова не йшла. Так, манчестерці володіли територіальною ініціативою, більшість часу гра тривала на половині поля "Спортинга", але до небезпеки поблизу воріт Патрісіу справа не доходила аж до 60-ї хвилини.

Підводячи рису під невдалою годиною дій своєї команди, Яя Туре видав гострий пас Агуеро в штрафний майданчик. Аргентинець елегантно обробив м'яч і невідпорно пробив. Крига скресла!

Він же "зробив" і другий гол "Сіті", змусивши Ренато Нето, сфолити й тим самим заробивши 11-метровий для Маріо Балотеллі. А на 82-й хвилині герой матчу з боку господарів гранично загострив інтригу. Залишившись без догляду на дальній стійці під час розіграшу кутового, Агуеро в дотик конвертував у гол передачу Едина Джеко, котрий виграв відчайдушну повітряну дуель.

На те, щоб забити вирішальний - чвертьфінальний - гол, у "городян" залишалося вісім хвилин і компенсований час. На 88-й близьким до свого "дублю" був Балотеллі, однак після його удару головою м'яч трохи розминувся з дальнім кутом воріт. А на останніх секундах ледве не створив справжнє диво воротар "Сіті" Джон Харт, котрий опинився на позиції центрфорварда й, вигравши жорстку боротьбу з захисником, ударом головою спрямовував м'яч у дальній кут воріт свого колеги. Та Патрісіу відмовився вірити в дива - він дотягнувся до шкіряного снаряда, котрий проскакав за лічені сантиметри від стійки.

ПСВ - Валенсия 1:1 (перший матч 2:4)
Голи
: Тойвонен, 64 - Рамі, 47
ПСВ: Тытонь, Манолев, Боума (Дерейк,76), Марсело, Пітерс, Лабьяд, Тойвонен, Строотман, Війналдум, Матавж, Мертенс(Ленс,80)
Валенсія: Дієго, Бруно Алвеш, Рамі, Деальберт, Матьє, Альбелда (Топал,75), Тіно Коста, Фегули, Жонас (Пареха,85), Альба, Адуріц (Пьятті,80)
Видалення: Рамі, 89

Віддавши суперникові територію, гості аж до середини тайму не давали голландцям створити реальну загрозу воротам Дієго Алвеша. Ба більше - самі, в особі Гонсалвеша Жонаса, потурбували опонентів. Та перший удар бразильця в ефектному стрибку відбив воротар господарів Пжемислав Титонь, а другий - просвистів над поперечиною.

Лише на 25-й хвилині ПСВ заробив реальний шанс забити. Станислав Манолев передачею в центр карного майданчика знайшов неприкритого Олу Тойвонена, швед - визнаний майстер гри головою - пробив дуже вдало, але Алвеш, блискавично пірнувши за м'ячем, не дав йому затріпотіти в сітці.

Ганьба Манчестеру, розгром від "Шальке" і іспанська колонізація Ліги ЄвропиНамагаючись підтримувати темп гри та не знижувати тиск, господарі мусили оголяти тили, наражаючись на небезпеку контратак. Одна з них ледве не призвела до гола. Перед самою перервою Хорді Альба, отримавши пас із глибини, вийшов на побачення з Титонем і намагався того перекинути. Але поляк якимось дивом дотягнувся до м'яча, ліквідувавши загрозу та зберігши інтригу.

Як виявилося - ненадовго. Перший же "стандарт" у виконанні "Валенсії" після поновлення боротьби обернувся голом. Розіграш кутового, здавалося, вичерпав небезпеку - захисники винесли м'яч за межі карного майданчика. Але - прямо на ногу Соф'яну Фегулі, котрому допоміг іще й Аділь Рамі, підставивши під удар алжирця свою французьку голову. Синхронна спроба Титоня та Закарії Лабіада завадити м'ячу влетіти у ворота ні до чого не призвела - 0:1!

До честі ейндховенців, вони не розклеїлися та продовжили свою невдячну справу - чекати й наздоганяти. Почекати довелося, адже першу реальну нагоду відігратися господарям завадив реалізувати той-таки Дієго Алвеш, парирувавши удар головою Марсело після кутового. Нарешті на 64-й хвилині досяг успіху Тойвонен, котрому відпасував, вигравши боротьбу на "другому поверсі", Тім Матавж. Швед майстерно прийняв м'яч на груди й "розстріляв" ближній кут іспанських воріт.

Надія знову зажевріла в серцях гравців і тренерів ПСВ. Підживлювали її спогади про кінцівку першого матчу 1/8 фіналу, а також подробиці останнього поєдинку "Валенсії" в Примері. Ведучи в два голи ще до перерви домашньої зустрічі з "Мальоркою", команда Емері примудрилася розтринькати перевагу, а в останні хвилини, залишившись у меншості, ледве не програла.

Але цього разу Фортуна була на боці "кажанів". Ім удалося встояти під час останнього штурму господарів, які незадовго до фінального свистка ще й отримали чисельну більшість - за сутичку з Тойвоненом друге попередження заробив Рамі. До того моменту ПСВ постійно загрожував воротам Алвеша, однак ударам головою Матавжа, Жоржиньо Війнальдума та Кевіна Стротмана забракло влучності, а ще одну спробу останнього нейтралізував голкіпер.

Шальке - Твенте 4:1 (перший матч 0:1)
Голи
: Хунтелаар, 29, 57 (з пенальті), 81, Джонс, 71 - Янсен, 14
Шальке: Хільдебранд - Учіда, Пападопулос, Матіп, Фухс - Джонс (Морітц, 88), Холтбі - Фарфан (Маріка, 86), Дракслер (Обасі, 92) - Рауль - Хунтелаар
Твенте: Михайлов - Росалес, Бенгтссон, Дуглас, Тиндалли - Брама (Плет, 76), Янссен, Лойгерс (Фер, 51) - Байрами (Йон, 58), де Йонг, Чадли

"Твенте" забив на 14-й хвилині, коли в ході контратаки Люк де Йонг здійснив прохід по лівому флангу, відпасував на Насера Шадлі, а вже той викотив м'яч під удар Янссену. Півзахисник холоднокровно вразив правий від себе кут воріт.

Ганьба Манчестеру, розгром від "Шальке" і іспанська колонізація Ліги ЄвропиПроте "Шальке" не палав бажанням просто так розлучатися з мрією про перемогу в Лізі Європи й швидко відігрався. Хунтелар, який хвилиною раніше отримав жовту картку за симуляцію, високо вистрибнув на дальній штанзі й замкнув навіс Юліана Дракслера зліва. Гельзенкірхенці обома руками вхопилися за цю ниточку.

Господарі не послаблювали хватку й на 56-й хвилині вдруге вразили ворота. Той же Хунтелар яскраво реалізував пенальті, призначений за гру рукою Янссена. Хоча гості все ще мали перевагу по голам, забитим на чужому полі, ігрова ініціатива повністю належала гельзенкірхенцям, і за 19 хвилин до кінця вони домоглися свого.

Хитромудрим пасом п'ятою Рауль вивів на вигідну позицію Джонса, і той, розвернувшись, послав м'яч у сітку. Через десять хвилин Джонс виступив уже як підношувач снарядів для Хунтелара, який обвів Дуайта Тіндалла й забив свій дев'ятий гол у поточному розіграші Ліги Європи. Справу було зроблено: "Шальке" - в чвертьфіналі.

Інші матчі:

Удінезе - АЗ 2:1 (перший матч 0:2)
(Ді Натале, 3 (з пенальті), 14 - Фалкенбург, 31)

Ганновер - Стандард 4:0 (перший матч 2:2)
(Абделлауэ, 4, Кану, 21 (у свої ворота), 74 (у свої ворота), Пінту, 90+3)

Бешикташ - Атлетіко 0:3 (перший матч 1:3)
(Адріан, 26, Фалькао, 83, Сальвіо, 90+4)

Олімпіакос - Металіст 1:2 (перший матч 1:0)
(Маркано, 14 - Вильягра, 81, Девіч, 86)

З клубів, що залишились в боротьбі, тільки "Атлетіко" (2009/10), "Шальке" (1996/97) та "Валенсія" (2003/04) раніше завойовували трофей, у той час як АЗ (1980/81), "Атлетік" (1976/77) і "Спортінг" (2004/05) доходили до фіналу. Два колишніх володаря Кубка європейських чемпіонів, ПСВ і "Манчестер Юнайтед",вилетіли.