ua en ru

ПСГ України можуть вмістити близько 15 млрд куб. м газу для Європи, - "Нафтогаз"

Автор: RBC.UA
Україна може забезпечити зберігання європейського газу в підземних сховищах (ПСГ) в об'ємі не менше 15 млрд куб м. Про це в ході Енергетичного форуму Адама Сміта заявив заступник голови "Нафтогазу Україна" Вадим Чупрун, передає кореспондент РБК-Україна.

Україна може забезпечити зберігання європейського газу в підземних сховищах (ПСГ) в об'ємі не менше 15 млрд куб м. Про це в ході Енергетичного форуму Адама Сміта заявив заступник голови "Нафтогазу Україна" Вадим Чупрун (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

"Чверть природного газу, що поставляється в країни ЄС, проходить через українську ГТС. Існуючі потужності ГТС дозволяють задовольнити об'єми необхідного газу в країни ЄС без будівництва нових газопроводів. Сьогодні і на довгу перспективу це має місце", - заявив Чупрун.

Читайте також: Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м, - Чупрун

За його словами, Україна щорічно забезпечує транзит не менше 70% всього російського експорту газу. ГТС України унікальна за рахунок наявності газових сховищ: "Є реальна можливість зберігання в ПСГ України природного газу для європейських компаній в об'ємі до 15 млрд куб. м".

Читайте також: Україна до липня може передати ГТС в оренду, - Янукович

Чупрун підкреслив, що ГТС України залишатиметься надійною і найбільш вигідною для транзиту газу.

Останнім часом активізувалася дискусія про долю української газотранспортної системи. На цю тему послідувала серія заяви керівників української держави. Так, Президент Віктор Янукович відзначив, що Україна до липня може передати ГТС в оренду. Сьогодні цю позицію підтвердив віце-прем'єр Юрій Бойко, який повідомив, що Україна розробляє умови для передачі в оренду своєї газотранспортної системи можливим партнерам із Заходу та Сходу. Чи є подібні заяви дипломатією в контексті визначення кращих умов для створення консорціуму з управління ГТС - покаже час.

Читайте також: Україна розробляє умови для передачі ГТС в оренду західним і східним партнерам, - Бойко

Питання про майбутнє української ГТС є дуже важливим в контексті українсько-російських енергетичних взаємин. РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни постачань російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хоче отримати контроль над українською газотранспортною системою.

Читайте також: Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС

Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні: Україна заявляє про своє бажання створити трибічний консорціум для управління ГТС за участю Росії і ЄС, тоді як "Газпром" не хоче участі ЄС в цьому проекті. Раніше джерело в "Газпромі" повідомило виданню "Комерсант-Україна", що Росія і Україна приступили до переговорів про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою. Проте на саміті Україна-ЄС 25 лютого в Брюсселі був підписаний меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС. Представники Євросоюзу виразили значну зацікавленість в створенні трибічного газотранспортного консорціуму.

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро. При цьому пропускна спроможність ГТС збільшиться приблизно на 30%. Більш того, прем'єр упевнений, що ні "Північний потік", ні "Південний потік" не мають і не можуть мати надійних газосховищ, резерви яких могли б бути задіяні в період особливих низьких температур, а в Україні такі сховища є.

Читайте також: Україна в 2012 р. зменшила транзит газу до Західної Європи на 19,7%

Зазначимо, ставка плати за транзит російського газу до 2013 р. складе близько 3,1 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км. Такий прогноз приведений в проспекті євробондів України. Згідно з документом, в I кварталі 2012 р. ставка транзиту складала 3,08 дол., в квітні-травні - 3,11 дол., з червня підвищилася до 3,12 дол. У 2012 р. Україна зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м.