ua en ru

Парламент встановив механізм формування статутного капіталу земельного банку

Автор: RBC.UA
Парламент визначився з механізмом формування статутного капіталу земельного банку. Відповідний законопроект № 11202 як закон Рада ухвалила в першому читанні. "За" прийняття законопроекту "Про внесення змін до закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо державного земельного банку" проголосували 235 народних депутати при мінімально необхідних 226 голосах.

Парламент визначився з механізмом формування статутного капіталу земельного банку. Відповідний законопроект № 11202 як закон Рада ухвалила в першому читанні. "За" прийняття законопроекту "Про внесення змін до закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо державного земельного банку" проголосували 235 народних депутати при мінімально необхідних 226 голосах.

Згідно з законом, Кабмін має право формувати статутний капітал державного земельного банку за рахунок грошових внесків і внесків у вигляді земельних ділянок.

Читайте також: Уряд створив Державний Зембанк зі статутним капіталом в 120 млн грн

Крім того, державний земельний банк має право здійснювати операції з земельними ділянками і майновими правами на земельні ділянки відповідно до законодавства України у сфері земельних відносин та свого статуту.

Національний банк України визначає особливості видачі державному земельному банку банківської ліцензії, здійснює регулювання та нагляд за державним земельним банком з урахуванням специфіки його діяльності.

Ухвалений Верховною Радою сьогодні закон про механізм формування статутного капіталу земельного банку вводить в дію державний земельний банк, що надаватиме сільгосппідприємствам, фермерам кредити не більше 5% ставки Національного банку України.

Закон № 11202 визначає принципи та норми створення в Україні земельного банку, який Рада в Україні запровадила 6 вересня. Тоді парламент ухвалив у другому читанні як закон законопроект № 10043 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності. Таким чином, земельному банку передаються всі землі, що будуть далі перепродаватися. Тільки такий банк зможе надавати кредити аграріям не більше ніж під 5%.

Читайте також: ВР до виборів не планує розглядати законопроекти про недоторканість і ринок землі

Коли закон, в якому передбачена поправка про введення земельного банку, приймався парламентом у другому читанні вперше народний депутат від фракції БЮТБ Сергій Соболєв зазначав: "ми потрапляємо в ситуацію, в якій фактично узаконюється з ключових актів з купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення".

На думку представника уряду, віце-прем'єра України Сергія Тігіпка, з введенням в Україні земельного банку, земля сільгосппризначення не стане абсолютно вільним товаром. "Ніякого зв'язку між ринком землі і земельним банком абсолютно немає. Ніхто сьогодні не збирається навіть говорити про те, що земля сільськогосподарського призначення повинна бути вільною абсолютно товаром", - сказав Тігіпко.

Читайте також: Земля сільгосппризначення не буде абсолютно вільним товаром

Нагадаємо, що Кабмін створив ПАТ "Державний земельний банк" зі статутним капіталом в 120 млн грн ще 7 липня 2012 р. Для формування статутного капіталу Держзембанку буде здійснено розміщення та випуск 120 млн простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн кожна.

На першому етапі в уряді розглядають варіант вливання в капітал Державного земельного банку 1,5 млрд грн, що зробить можливою видачу позик на 15 млрд грн. Однак, на думку екс-керівника Міністерства фінансів Ігоря Уманського, навряд чи НБУ піде на те, щоб покрити ймовірну ресурсну дельту в 13,5 млрд грн тільки рефінансуванням.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці в Facebook