ua en ru

Парламент Молдови обрав Миколу Тімофті Президентом країни

Автор: RBC.UA
Новим Президентом Молдови сьогодні обраний Микола Тімофті.

Новим Президентом Молдови сьогодні обраний Микола Тімофті.

Як повідомив, виступаючи в парламенті, голова спеціальної комісії з проведення виборів Президента Тудор Деліу, після підрахунку голосів встановлено, що в ході таємного голосування за обрання Тімофті на посаду глави молдавської держави проголосували всі 62 депутати, що взяли участь в сьогоднішньому голосуванні.

Для обрання на посаду Президента Молдови Тімофті необхідно було набрати мінімум три п'ятих голосів депутатів, або голоси 61 парламентаря зі 101. Він отримав в свою підтримку 62 голоси. Таким чином, вибори Президента визнані такими, що відбулися, і Тімофті обраний новим, четвертим за ліком Президентом Молдови в її сучасній історії.

За його обрання проголосували 58 депутатів від всіх трьох партій, що входять до правлячого в країні "Альянсу за європейську інтеграцію", які висунули раніше Тімофті єдиним позапартійним кандидатом на пост Президента Молдови, незалежний депутат Міхай Годя, а також троє депутатів парламенту на чолі з Ігорем Додоном, які після виходу з фракції Партії комуністів утворили групу соціалістів. Вони заявили сьогодні про прийняте рішення надати парламентській більшості свої вирішальні голоси, які не вистачало правлячій коаліції для обрання нового Президента.

Тімофті заявив, що європейська інтеграція має стати національною ідеєю Молдавії, покликаною консолідувати все молдавське суспільство. Він підкреслив, виступаючи перед депутатами в парламенті, що європейський вектор республіки стане пріоритетом у його діяльності на посту глави молдавської держави.

Новий Президент також пообіцяв, що буде активно працювати з урядом і парламентом Молдови для просування необхідних реформ для зближення країни з Євросоюзом і забезпечення в країні європейського рівня життя.

Як повідомлялося, Тімофті є прихильником проєвропейського курсу Молдови і не заперечує проти об'єднання з Румунією, в осяжному майбутньому.

У свою чергу, голова Партії комуністів, екс-Президент республіки Володимир Воронін заявив, що комуністи не визнають легітимність Президента країни Миколи Тімофті. Він підкреслив, що, на думку молдавських комуністів, парламент республіки вже втратив свою легітимність і обрав нелегітимного Президента "для того, щоб продовжувати узурпувати владу в країні".

Воронін не став розкривати пресі планів Партії комуністів щодо подальших дій. Воронін очолив багатотисячний марш протесту, з яким партія слідує по центральній вулиці Кишинева. Учасники маршу вимагають "відставки альянсу, що узурпує владу, і розпуску нелегітимного парламенту".

Микола Тімофті народився 22 грудня 1948 р. в с.Чутулешти Флорештського району Молдавської РСР в сім'ї депортованих за політичними мотивами. Він працює в судовій системі Молдови 36 років, пройшовши за цей період шлях від судді району Фрунзе Кишинева до голови Вищої поради магістрату - незалежного органу, створеного для організації і функціонування судової системи, і службовця гарантом незалежності судової влади. Микола Тімофті очолює Вищу пораду магістрату з 2011 р.

З 1996 р. по 2001 р. він був головою Апеляційної палати Молдови, був головою Асоціації суддів Молдавії. Микола Тімофті одружений, у нього троє синів.

Раніше повідомлялося, що в Молдові до кінця квітня 2012 р. пройде конституційний референдум для внесення поправок до Конституції з метою спрощення процедури виборів Президента республіки в парламенті і обрання його простою більшістю голосів депутатів, а не двома третіми, як це передбачено зараз.

Відзначимо, 12 січня ц.р. Конституційний суд (КС) Молдови визнав неконституційними вибори Президента республіки, що пройшли в парламенті 16 грудня 2011 р.

Згідно з Конституцією, Молдова є парламентською республікою, в якій Президента обирають депутати парламенту. Президент обирається в парламенті трьома п'ятими голосів (мінімум 61 з 101).

Молдова більше двох років (917 днів) прожила без обраного Президента, що є світовим рекордом. Через необрання Президента Молдови з 2009 р. були розпущені парламенти республіки вже двох скликань.

Останні дострокові парламентські вибори в країні відбулися 28 листопада 2010 р., а остання спроба обрання глави держави - 16 грудня 2011 р. Єдиним кандидатом на пост Президента Молдови був в.о. Президента, голова парламенту і лідер Демократичної партії Маріан Лупу, однак він не набрав необхідної кількості голосів для обрання його главою молдавської держави. У ході таємного голосування в парламенті Лупу отримав лише 58 голосів. Дотепер він був виконуючим обов'язки голови держави.