ua en ru

Парламент Каталонії проголосив регіон суверенним суб'єктом, поки в складі Іспанії (відео)

Автор: RBC.UA
Парламент Каталонії проголосив регіон "суверенним політичним і правовим суб'єктом в складі Іспанії".

Парламент Каталонії проголосив регіон "суверенним політичним і правовим суб'єктом в складі Іспанії", повідомляє Associated Press.

Після довгої дискусії на підтримку документа висловилися 85 депутатів, проти його прийняття виступив 41 парламентарій, ще двоє утрималися. У числі тих, що голосували за затвердження були депутати від блоку "Конвергенція і союз", а також ліві республіканці. Їх противниками стали Соціалістична партія Каталонії і правляча в країні Народна партія.

Читайте також: Сепаратисти перемогли на регіональних виборах в Каталонії (фото, відео)

Незважаючи на те, що документ є скоріше символічним, ніж юридичною постановою, він створює прецедент, на підставі якого Барселона може провести референдум про відокремлення від "метрополії". Плебісцит запланований на 2014 р.

Згідно з проведеними опитуваннями, половина жителів Каталонії виступає за незалежність, інша половина - за збереження нинішнього статусу регіону (автономне співтовариство з розширеними правами). Якщо постане питання про отримання незалежності ціною виходу з Євросоюзу, більшість жителів мають намір заблокувати ініціативу.

Читайте також: Народна партія Іспанії перемогла на виборах в ключовому регіоні країни

Відзначимо, що на частку Каталонії доводиться до чверті від обсягу ВВП Іспанії. При цьому місцева адміністрація висловлює різке невдоволення тим, як Мадрид розпоряджається податками і яку частку повертає назад у бюджет регіону. Прихильники незалежної Каталонії наполягають, що наодинці регіон, якщо і був би зачеплений кризою, зміг би оправитися від неї в найкоротший термін.

В свою чергу, іспанський уряд дорікає владі регіону в бажанні використовувати у своїх цілях труднощі, пов'язані з економічною кризою. У Мадриді заявляють, що каталонські націоналісти шукають виправдання того, що в регіональному бюджеті практично скінчилися гроші і утворився великий борг.

Читайте також: Один з муніципалітетів Каталонії заявив про свою незалежність від Іспанії

Як повідомлялося раніше, у листопаді 2012 року в іспанській Каталонії на регіональних парламентських виборах перемогли сепаратисти: чотири партії, що виступають за відділення Каталонії від Іспанії, завоювали більшість у місцевому парламенті, що складається зі 135 депутатів.

Черговому витку зростання сепаратистських настроїв каталонців сприяла економічна криза, в якій опинилася Іспанія. Проте варто відзначити, що Каталонія, як і Басконія, на побутовому рівні ніколи не визнавала себе невід'ємною частиною Іспанії. Прихід сепаратистів до влади означає, що питання про відокремлення Каталонії від Іспанії в найближчим часом може бути винесене на референдум.

Читайте також: Каталонія мітингує із закликом до незалежності (відео)

Нагадаємо, 10 жовтня ц.р. нижня палата іспанського парламенту проголосувала проти проведення в найбагатшому регіоні країни, Каталонії, референдуму про незалежність.

Відповідно до нинішньої іспанської Конституції, проведення референдуму про статус регіону було б протизаконним кроком. При цьому правляча у країні Народна партія, швидше за все, заблокує будь-яку спробу конституційної реформи. Інші великі політичні сили регіону - такі як Народна партія Каталонії або Соціалістична партія - виступають проти ідеї незалежності.

31 серпня ц.р. міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) знизило довгостроковий кредитний рейтинг іспанського автономного співтовариства Каталонія з ВВВ- до "сміттєвого" ВВ, короткостроковий рейтинг знижений з А-3 до В. Прогноз по всіх рейтингах - "негативний". Рейтинг пріоритетного незабезпеченого боргу був знижений з ВВВ-до ВВ, рейтинг відновлення підтверджений на рівні 4.

Читайте також: "Барселона" гратиме у формі кольорів каталонського прапора (фото)

Вперше Каталонія спробувала відокремитися від Іспанії в 1871 р., однак після переговорів з урядом регіон залишився у складі королівства. У 1930-х рр. Каталонія знову проголосила незалежність, але була змушена об'єднатися з республіканською владою в протистоянні диктатурі Франсиско Франко. У 1979 р. Каталонія отримала автономний статус. Каталонська мова на території регіону, а також у Валенсії і на Балеарських островах стала офіційною.

Відзначимо, що на відділення від Іспанії претендує і Країна Басків. Однак не виключено, що відносно цього регіону Мадрид буде проводити більш жорстку політику в зв'язку з терактами, організованими баскськими сепаратистами.