ua en ru

Пам'ятка виборцеві: Права громадян України на виборах 28 жовтня

Автор: RBC.UA
В Україні сьогодні стартували парламентські вибори. Юристи юридичної групи LCF підготували пам'ятку виборцю. Нижче викладені права громадян України на виборах народних депутатів 28 жовтня 2012 р.

В Україні сьогодні стартували парламентські вибори. Юристи юридичної групи LCF підготували пам'ятку виборцю. Нижче викладені права громадян України на виборах народних депутатів 28 жовтня 2012 р.

1. Що робити, якщо в день виборів ви не знайшли свого прізвища у списку виборців?

Необхідно звернутися в суд з позовом про включення Вас у список виборців. Адресу суду можна уточнити у члена дільничної виборчої комісії (ДВК), а форму заяви можна отримати на місці в суді. Звертаю увагу читачів, що цієї процедури не треба боятися. Суд розглядає таку заяву в день звернення. Тому, Ви встигнете повернутися з рішенням суду і проголосувати.

2. Як вчинити, якщо помітили, що хтось агітує за кандидата? Як правильно скаржитися на порушення на виборчій дільниці?

Агітація в день проведення виборів заборонена! У разі виявлення даного порушення необхідно звернутися до спостерігача або члена ДВК. Зазначені особи повинні скласти акт про порушення. Даний акт підписується спостерігачем і не менш ніж двома виборцями, ПІБ і адресу місця проживання яких вказуються в акті. Після цього, спостерігач повинен звернутися із зазначеним актом до ДВК або ж в суд. Ця процедура є застосована до будь-якого порушення, виявленого на виборчій дільниці.

3. Чи варто брати участь в екзит-полі, що це дає і чи є якась небезпека?

Участь в екзит-полі - добровільна. У зв'язку з цим, тут ніякої небезпеки немає. У нашій країні існує свобода волевиявлення. Будь-які переслідування на підставі політичних поглядів особи в нашій країні заборонені. Але, якщо у Вас є підозри, що це може створити надалі проблеми на роботі, в ВНЗ), краще утриматися від участі в екзит-полі.

4. Що робити, якщо у виборця з часу останніх виборів змінилося прізвище, і він не знає, під яким прізвищем його внесли до списку?

Для початку необхідно ознайомитись зі списком виборців. Для цього необхідно звернутися в ДВК або в Державний реєстр виборців (ДРВ). Коли вам надали список, шукайте в ньому своє прізвище. Якщо у списку старе прізвище, необхідно подати заяву про уточнення списку виборців. Дану заяву необхідно подати або в ДВК або ДРВ не пізніше ніж за 5 днів до дня голосування.

5. Як вчинити, якщо виявилося, що ви вже... проголосували? Тобто на Ваше ім'я вже був виданий бюлетень.

Необхідно повідомити про дане порушення спостерігача, який повинен скласти акт про виявлене порушення. Після цього необхідно звернеться в дільничну, окружну виборчу комісію або до суду зі скаргою на дії члена комісії, з вини якого замість Вас проголосувала інша людина. Можна звернутися з заявою до співробітника органів МВС, який чергує на ділянці.

6. У списку виборців Ви бачите свого покійного родича або людину, яка була прописана на вашу адресу. Як учинити?

Якщо ця помилка виявлена не менш ніж за 5 днів до дня проведення голосування:
Необхідно звернеться до ДВК або в орган ДРВ із заявою про уточнення списку виборців, а саме: про виключення зі списку померлого родича. До заяви необхідно додати докази, що підтверджують вказаний вами факт (свідоцтво про смерть і т.д.). ДВК розглядає таку заяву протягом одного дня.

У разі відмови ДВК про виключення померлого родича, або ж виявленні цієї помилки в день проведення голосування: Необхідно звернутися до суду за місцем знаходження ДВК, з позовом про уточнення списку виборців. Якщо рішення у Вас на руках буде не пізніше, ніж за 5 днів до дня виборів, то його необхідно подати в орган ДРВ. Якщо Ви отримали таке рішення суду пізніше, - необхідно подати його безпосередньо до ДВК.

7. Вам не прийшло запрошення на вибори. Чи можна йти голосувати без нього?

Якщо Вам не прийшло запрошення на вибори, необхідно звернутися до ДВК та перевірити наявність Вас в списку виборців. Відсутність запрошення не позбавляє Вас можливості проголосувати.