ua en ru

Палата представників США проголосувала за збільшення ліміту держборгу

Автор: RBC.UA
Палата представників конгресу США, підконтрольна Республіканській партії, схвалила план підвищення ліміту держборгу та скорочення дефіциту федерального бюджету, погоджений на вихідних Білим домом і лідерами обох партій у Конгресі, повідомляє РБК.

Палата представників конгресу США, підконтрольна Республіканській партії, схвалила план підвищення ліміту держборгу та скорочення дефіциту федерального бюджету, погоджений на вихідних Білим домом і лідерами обох партій у Конгресі, повідомляє РБК.

На користь законопроекту подано 269 голосів. Незважаючи на заяви голови демократів у Палаті представників Ненсі Пелосі, 161 конгресмен проголосував проти - в основному соратники Барака Обами по партії.

Тепер документ відправляється на фінальне голосування в сенат, де більшість мають демократи. Лідер демократичної більшості в сенаті Геррі Рід вже оголосив, що голосування в сенаті відбудеться о 12:00 за часом Вашингтона 2 серпня, тобто в 19:00 за київським. Для схвалення законопроекту знадобиться 60 голосів з 100.

Законопроект про підйом планки держборгу та скорочення держвидатків, підтриманий президентом США Бараком Обамою і лідерами конгресу, дозволить скоротити дефіцит федерального бюджету мінімум на 2,1 трлн дол протягом 10 років. При цьому, перший "етап" скорочень (на 917 млрд дол) торкнеться, так званих, дискреційних витрат, тобто тих бюджетних витрат, які підлягають щорічному схваленню конгресу. Основна частина цих витрат - на оборону і безпеку.

На другому етапі спеціальний двопартійний комітет конгресу повинен буде визначити, як домогтися додаткових скорочень бюджетного дефіциту на 1,5 трлн дол. При цьому можуть постраждати державні програми соціального та медичного забезпечення, такі як Medicare і Medicaid (на скороченні цих програм наполягають члени Республіканської партії) , однак не виключено, що в інтересах казни буде реформований Податковий кодекс, як того хочуть Б. Обама і демократи.

Якщо спецкомітет протягом найближчих місяців не зуміє домовитися про те, як скоротити бюджетний дефіцит ще на 1,5 трлн дол до 2021 р. (на додаток до економії 917 млрд дол), або ж конгрес США не підтримає рекомендації цього комітету, то буде активований спеціальний механізм автоматичного скорочення витрат на 1,2 трлн дол. Це дозволить досягти мінімальної мети по скороченню бюджетних дефіцитів на 2,1 трлн дол за 10 років.

Одночасно, законопроект передбачає три раунди підвищення ліміту держзапозичень, так що, в цілому, планка держборгу буде піднята на 2,1-2,4 трлн дол. В ідеалі, ліміт держборгу буде підвищений на 2,4 трлн дол, що дозволить адміністрації Б. Обами не повертатися до цього питання до наступних президентських виборів наприкінці 2012 р., і на цю ж суму будуть скорочені бюджетні дефіцити протягом 10 років.

Нагадаємо, конгрес США повинен підвищити планку держборгу, що зараз складає 14,3 трлн дол, щоб Сполучені Штати могли уникнути дефолту за своїми борговими зобов'язаннями. Допустима межа запозичень була вичерпано Міністерством фінансів США ще в травні ц.р.

Встановлений Мінфіном США дедлайн завершується 3 серпня.

Однак, навіть якщо США зможуть уникнути технічного дефолту (так, швидше за все, і станеться), країні загрожує перше в історії зниження її кредитного рейтингу, що завжди знаходився на найвищій позначці AAA. Всі три міжнародних рейтингових агентства - Fitch, Moody's і S&P - попередили, що можуть знизити рейтинг США, якщо Білий дім та конгрес не досягнуть довгострокової угоди про скорочення бюджетного дефіциту. Однак, S&P пішло ще далі і "вимагає" від американських політиків домовитися про скорочення бюджетних дефіцитів мінімум на 4 трлн дол, щоб підтвердити AAA-рейтинг держави.