ua en ru

"Цариця російської опери" Галина Вишневська померла на 87-му році життя (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 11 грудня, у Москві на 87-му році життя померла "цариця російської опери" - славнозвісна радянська і російська оперна співачка, народна артистка СРСР (1966 р.) Галина Вишневська, повідомляє телеканал "Культура" з посиланням на Центр оперного співу Галини Вишневської.

Сьогодні, 11 грудня, у Москві на 87-му році життя померла "цариця російської опери" - славнозвісна радянська і російська оперна співачка, народна артистка СРСР (1966 р.) Галина Вишневська, повідомляє телеканал "Культура" з посиланням на Центр оперного співу Галини Вишневської.

Читайте також: На 81-му році помер великий музикант Мстислав Ростропович

Володарка неповторного сопрано Галина Вишневська народилася в жовтні 1926 р. у Ленінграді, але майже все дитинство провела у Кронштадті. Перенесла Ленінградську блокаду, у віці 16 років служила у частинах ППО.

Все її життя - великий майстер-клас. Їй довелося пережити загибель коханої людини, втратити первістка, пройти через арешт батька за 58-ю статтею. Зовсім не зоряний початок. Вона колесить провінційними клубами і заробляє на хліб, співаючи естрадні шлягери.

Як зізнавалася Вишневська під час святкування свого 85-річного ювілею, у неї досі не було відповіді, чому, не маючи консерваторської освіти, вона зважилася піти на прослуховування, організоване Великим театром, і поставленим від природи голосом заспівала "Аїду".

У 1944 р. втупила до Ленінградського обласного театру оперети в хор, потім стала виконувати сольні партії.

У першому шлюбі була одружена з військовим моряком Георгієм Вишневським, з яким розлучилася через два місяці, але зберегла його прізвище. У другому шлюбі - з директором театру оперети Марком Іллічем Рубіним.

З 1951 по 1952 рік, пішовши з театру оперети, брала уроки співу у Віри Гариної, чергуючи заняття класичним вокалом з виступами у якості естрадної співачки.

У 1955 р. вийшла заміж за знаменитого згодом віолончеліста Мстислава Ростроповича, в ансамблі з яким виступала на найпрестижніших концертних майданчиках світу. У 1978 р. подружжя було позбавлене радянського громадянства, оскільки кількома роками раніше Ростропович поїхав із СРСР.

Так, у 1974 р. Вишневська разом із Ростроповичем була змушена виїхати на тривалі гастролі за кордон внаслідок організованого владою цькування в покарання за підтримку, надану ними переслідуваному Олександру Солженіцину. У цей час оперна співачка проживала у США і Франції, виступала в найбільших театрах світу до 1982 р., ставила в якості режисера оперні спектаклі.

Напередодні, на початку грудня ц.р., театральний режисер і педагог Вишневська була удостоєна звання повного кавалера ордена "За заслуги перед Вітчизною" I ступеня "за видатний внесок у розвиток вітчизняної культури і музичного мистецтва".

Згідно з указом Президента РФ Володимира Путіна, Вишневська стала повним кавалером цієї нагороди, оскільки раніше оперна співачка була нагороджена орденами "За заслуги перед Вітчизною" II, III і VI ступенів у 1996, 2006 і 2011 рр. відповідно. Втім, отримати орден зі званням повного кавалера вона не встигла. Вишневська стала 12-м повним кавалером за всю історію ордена.

Читайте також: У Москві відкрито пам'ятник Борису Єльцину

Додамо, що артистка за своє довге життя була нагороджена найпрестижнішими світовими преміями за неоціненний внесок у світове музичне мистецтво. Вишневська удостоїлася численних нагород урядів різних країн: медалі "За оборону Ленінграда", Ордена Леніна і Алмазної медалі міста Парижа.

Крім того, Вишневська є Grand-officier Ордена літератури і мистецтва, Кавалером Ордена Почесного Легіону, а також Почесним громадянином Кронштадта. Вона - володарка рідкісного за чистотою голосу - лірико-драматичного сопрано. Співачка виступала на найпрестижніших сценах світу, в тому числі в Паризькій та Віденській опері та в нью-йоркському Карнегі-холі.

У 1984 р. нею була написана книга "Галина", у якій співачка розповідає про своє життя, вкрай негативно оцінюючи уряд СРСР. Вперше ця книга була видана у 1984 р. у США англійською мовою. Потім пішли її переклади у Швеції, Франції, Італії, Фінляндії, Іспанії, Японії, Голландії, Південній Африці, Ізраїлі, ФРН, Югославії, Ісландії... Російською мовою книга вийшла друком у 1985 р. в Парижі.

Зазначимо, що в останні 10 років народна артистка СРСР керувала московським Центром оперного співу на Остоженці, з 2006 р. очолювала журі Відкритого міжнародного конкурсу оперних артистів Галини Вишневської, а також була президентом Всеросійської ярмарку співаків у Єкатеринбурзі.

Галина Павлівна, яку останнім часом переслідували нещастя, пережила свого чоловіка, знаменитого віолончеліста і диригента Мстислава Ростроповича лише на п'ять з невеликим років.

У Ростроповича і Вишневської залишилося дві дочки. Ольга очолює музичний фонд Ростроповича, який допомагає молодим музикантам, Олена керує медичним фондом "Вишневська-Ростропович".