ua en ru

Офшори на Британських Віргінських островах потрапили під приціл світових ЗМІ через витік

Автор: RBC.UA
Тема офшорних махінацій з боку представників бізнесу та влади різних країн знову опинилася в центрі уваги світових ЗМІ. Журналісти отримали доступ до гігантського обсягу інформації по офшорних компаніях на Британських Віргінських островах (БВО).

Тема офшорних махінацій з боку представників бізнесу та влади різних країн знову опинилася в центрі уваги світових ЗМІ. Журналісти отримали доступ до гігантського обсягу інформації по офшорних компаніях на Британських Віргінських островах (БВО), повідомляє "Росія 24".

Читайте також: За роки незалежності з України було виведено до офшорів 167 млрд дол., - Tax Justice Network

Британська Guardian опублікувала результати розслідування Міжнародного консорціуму журналістів (International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ). Як повідомляється, до розпорядження міжнародних ЗМІ потрапили понад 2,5 мільйони файлів у вигляді електронного листування, а також інших документів, які стосуються понад 120 тис. компаній, зареєстрованих в офшорній зоні на Британських Віргінських островах.

Зазначається, що це "найбільший витік інформації по офшорних компаніях, який коли-небудь потрапляв у ЗМІ".

Документи стосуються представників понад 170 країн світу і зачіпають фінансові махінації, які здійснювалися впродовж останніх 30 років.

Читайте також: Скасування подвійного оподаткування між Україною і Кіпром приноситиме до держбюджету 1 млрд грн на рік, - Клименко

Аналіз матеріалів, що потрапили до розпорядження ICIJ, продовжує вестися спільно із британськими Guardian і BBC. Крім того, у розслідуванні беруть участь ЗМІ інших країн: французька Le Monde, німецькі видання Süddeutsche Zeitung і Norddeutscher Rundfunk, американська The Washington Post, канадська телекомпанія CBC і низка інших інформаційних видань.

В опублікованих матеріалах уже названо конкретні імена представників політичної і бізнес-еліти, а також їх родичів, на яких у багатьох випадках оформлені рахунки і компанії на Британських Віргінських островах, Островах Кука та ряді інших офшорів.

Це чиновники і бізнесмени зі США, Великої Британії, Франції, Канади, Росії, Китаю, Індії, Пакистану, Індонезії, Ірану, а також низки колишніх республік СРСР.

Читайте також: Контроль за трансфертними цінами - найефективніший метод у світі в боротьбі з офшорами, - експерти

У списку, зокрема, виділяються:

- Жан-Жак Ожьє, який займав посаду скарбника під час виборчої кампанії нинішнього Президента Франції Франсуа Олланда. Ожьє створив компанію, яка вела бізнес у Китаї, зареєстрував її на Кайманових Островах, 25%-а частка в ній належала компанії з БВО.

- Скотт Янг, мільйонер і соратник померлого Бориса Березовського, який зараз перебуває у в'язниці за укривання активів від своєї колишньої дружини. Активи Янга на БВО контролює його адвокат. Серед них, зокрема, девелоперська компанія, яка займається різними проектами в Москві загальною вартістю 100 млн дол.

Читайте також: Кожна пристойна країна має свою офшорну зону, - Медведєв

- Марія Імельда Маркос Маноток, одна із глав провінцій Філіппін, старша дочка колишнього Президента країни Фердинанда Маркоса. Його багатомільярдні статки намагалися конфіскувати після відсторонення від влади.

- Байартсогт Сангаджав, колишній міністр фінансів Монголії. Він створив компанію Legend Plus Capital Ltd з рахунком у швейцарському банку. У цей час він очолював фінансове відомство своєї країни. Тепер Сангаджав визнає, що не декларувати свої доходи було помилковим рішенням.

- Президент Азербайджану Ільхам Алієв і його сім'я. Компанії, зареєстровані на двох дочок Алієва, контролює будівельний магнат Хосан Гозал.

Читайте також: В Україні найближчим часом почнеться активна боротьба з офшорами, - експерт

У списку також дружина російського віце-прем'єра Ігоря Шувалова Ольга. Подружжя Шувалових вже неодноразово заперечувало, що веде якісь протизаконні дії в офшорних зонах.

Також у списку фігурує український бізнесмен Дмитро Фірташ, який, за інформацією журналістів, з 2007 р. є акціонером і директором в Group DF Limited (включений в 2006 р.) на Британських Віргінських островах, яка стала холдинговою компанією, що представляє інтереси Фірташа в енергетиці, хімічному бізнесі та нерухомості.

Крім того, в списку значиться прем'єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі, який є найбагатшою людиною Грузії, активи якої оцінюються журналом Forbes в більш ніж 5 млрд дол.

Згідно з повідомленням, він був директором компанії Bosherston на Британських Віргінських островах в 2006 р. Відповідно до записів BVI компанія, як і раніше, існує.

Досі Британські Віргінські острови були одним з найбільш спокійних і тихих укриттів для любителів "легальних" способів виведення великих сум з-під юрисдикції податкових органів різних держав.

Однак очевидно, що у світлі даного витоку інформації, а також через фінансовий колапс на Кіпрі, колишня схема легалізації глобального тіньового капіталу починає тріщати по швах.

Читайте також: Американська скарбниця щорічно втрачає 90 млрд дол. через виведення компаніями прибутку в офшори, - доповідь

"Я ніколи не бачив нічого подібного. Таке враження, наче цей тіньовий офшорний світ, який раніше був покритий завісою секретності, тепер поступово відкривається нашим очам, - зазначає Артур Кокфілд, професор податкового права Queen's University. - Ті документи по Британських Віргінських островах, які я вже переглянув, створили у мене відчуття, що завіса відсунулася убік, і ми побачили, хто саме провертає свої справи за лаштунками".

Варто додати, що, згідно з рядом оцінок (зокрема, роботою Джеймса Генрі, колишнього старшого економіста консалтингової компанії McKinsey & Company "The price of offshore revisited", липень 2012 р.), сукупний обсяг коштів, який зосереджений у світових офшорах, може досягати 31 трлн дол.

Читайте також: Фінансовий регулятор Кайманових островів має намір зобов'язати компанії, зареєстровані у його юрисдикції, публікувати імена директорів