ua en ru

Нову Конституцію Єгипту будуть писати ісламісти

Автор: RBC.UA
Єгипетські ісламісти отримали більшість місць в Конституційній раді, яка займеться розробкою нової Конституції країни.

Єгипетські ісламісти отримали більшість місць в Конституційній раді, яка займеться розробкою нової Конституції країни, повідомляє ВВС.

Після оголошення результатів суботнього парламентського голосування влада Єгипту оголосила, що близько 70 з 100 розробників Конституції - члени ісламських партій. Депутати ліберальних і світських партій залишили парламент після голосування, виступивши з попередженням за кілька тижнів до голосування, що вибори в Конституційну раду взяті під контроль ісламістами і не відображають думки більшості населення країни.

Ліберали і прихильники світської держави побоюються, що представники ісламістів в парламенті проігнорують вимоги меншин. Ці побоювання особливо зросли в останні тижні, коли депутати вирішили виділити половину місць в Конституційній раді самим членам парламенту. При цьому, як випливає з заяви одного з високопоставлених ісламістів, в новий орган, по всій видимості, не буде включений відомий прихильник демократії Мохамед ель-Барадеї.

Головним завданням Конституційної ради буде визначити роль ісламського закону шаріату в новій Конституції. Очікується, що проект Конституції буде представлений на всенародний референдум. В даний час у Єгипті діє тимчасова Конституція - замість чинного основного закону, прийнятого ще в 1971 р. і скасованого після відсторонення від влади торік Президента Хосні Мубарака.

Нагадаємо, в Єгипті йде становлення нових органів державної влади. Судячи з підсумків виборів в нижню і верхню палати парламенту, Єгипет має всі шанси втратити статус світської держави. Після трьохетапного голосування понад 60% місць у Законодавчому зборах дісталося ісламістам, в першу чергу політичному крилу "Братів-мусульман", а також ісламським консерваторам - салафітам. На виборах у верхню палату парламенту Єгипту - Раду Шури - ісламські партії завоювали майже 85% місць.

Основним завданням депутатів є створення внутрішньопарламентською комісії, яка займеться підготовкою нової державної Конституції. В її роботі візьмуть участь 100 з 498 обраних парламентаріїв. Впливу на виконавчу владу депутати не мають - вона як і раніше залишається в руках Вищої військової ради і призначеного ним уряду Камаля аль-Ганзурі.

Разом з тим вибори поки не вирішили головних проблем Єгипту, які полягають в стабілізації економіки і вироблення життєздатною політичної стратегії на майбутнє. Економісти відзначають, що після революції і наступних потрясінь економіка арабської республіки перебуває у вкрай жалюгідному стані. Тривала політична нестабільність викликає зростання дефіциту бюджету і зниження курсу національної валюти. Єгипет має намір у березні залучити кредит МВФ у розмірі 3,2 млрд дол. Однак, доля цього траншу, зважаючи на політичну конфронтацію в країні, залишається досить туманною.

Нагадаємо, Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". 11 лютого 2011 р. під тиском населення екс-президент країни Хосні Мубарак, який очолював Єгипет з 1981 р., пішов у відставку. Владу в країні взяли військові. З приходом до парламенту ісламістських партій, між військовим урядом і парламентом почалася політична конфронтація. Раніше єгипетський парламент приступив до процедури винесення вотуму недовіри уряду країни.

Вибори нового Президента Єгипту пройдуть 23-24 травня 2012 р.