ua en ru

Нобелівську премію з фізики 2012 р. присудили за відкриття способу вимірювання часток без їх руйнування (фото)

Автор: RBC.UA
Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2012 р. стали француз Серж Арош і американець Девід Уайнленд, фахівці в галузі квантової фізики, говориться в заяві Нобелівського комітету.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2012 р. стали француз Серж Арош і американець Девід Уайнленд, фахівці в галузі квантової фізики, говориться в заяві Нобелівського комітету.

За словами представника академії, вчені досягли серйозних успіхів у квантовій фізиці. Суть їх винаходу полягає в тому, що вчені зможуть вимірювати стан окремих частинок, не руйнуючи їх самих.

Завдяки їх винаходу в майбутньому буде можливість створити найточніший годинник у світі, а також дуже швидкі квантові комп'ютери.

Серж Арош, який народився в 1944 році в Касабланці працює в Колеж де Франс, де очолює дослідження з квантової фізики. У 1980-х року він працював в Єльському університеті.

Як розповів в інтерв'ю Арош, під час оголошення переможців він був на вулиці. "Мені навіть довелося присісти на лавку, коли мені подзвонили і сказали про те, що я став володарем Нобелівської премії".

Девід Уайнленд працює в Національному інституті стандартів і технологій в американському Боулдері. Вважається, що дослідження він вів окремо від Ароша, однак прийшов до тих же результатів.

Торік Нобелівська премія з фізики була присуджена американцям Адаму Рису, Солу Перлмуттер і австралійцю Брайану Шмідту за відкриття прискореного розширення Всесвіту.

Читайте також: Хто міг отримати Нобелівську премію з фізики (відео)

Вчора Нобелівський комітет оголосив лауреатів у галузі медицини і фізіології. Ними стали британець Джон Гердон і японець Сін'я Яманака. Шведська академія наук відзначила їх за дослідження здатності звичайних клітин трансформуватися в стовбурові.

Фонд Нобеля був створений у 1900 р. на кошти знаменитого винахідника Альфреда Нобеля. У заповіті засновника говорилося, що Нобелівська премія повинна присуджуватися за видатні дослідження, відкриття, винаходи або внесок у культуру або розвиток суспільства. Історично премію присуджують кращим з кращих за п'ятьма напрямками: література, фізика, хімія, фізіологія і медицина, а також сприяння встановленню миру у всьому світі (Премія миру).

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.