ua en ru

НКРЕ затвердила рівні умови транспортування газу по ГТС всім учасникам ринку

Автор: RBC.UA
Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) затвердила порядок доступу до єдиної газотранспортної системи України. Відповідне рішення регулятор прийняв на засіданні 19 квітня. Про це РБК-Україна повідомив голова НКРЕ Сергій Тітенко.

Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) затвердила порядок доступу до єдиної газотранспортної системи України. Відповідне рішення регулятор прийняв на засіданні 19 квітня. Про це РБК-Україна повідомив голова НКРЕ Сергій Тітенко.

Він зазначив, що НКРЕ розробила і прийняла два документи - порядок доступу до ГТС і кваліфікації споживачів.

"На сьогоднішній день не були чітко визначені правила, яким чином постачальники газу мають право транспортувати газ мережами, наприклад, обленерго або "Укртрансгазу". Суть в тому, що теоретично можна транспортувати, але не було чітких правил кому і на яких умовах. Це давало можливість монополістам з транспортування газу пускати або не пускати в мережу інших суб'єктів газового ринку... Споживач не мав право вибору. Ми прийняли постанову і зараз його узаконюємо. Зараз ми дали право вибирати постачальника газу. Це рішення про порядок доступу до єдиної газотранспортної системи України встановлює чіткі правила", - сказав Тітенко.

За його словами, умовно рішення набуде чинності 10 травня. "Тепер все залежить від Мін'юсту", - додав Тітенко.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що згідно з пояснювальною запискою до проекту постанови НКРЕ "Про затвердження порядку доступу до єдиної газотранспортної системи України", всі суб'єкти ринку природного газу будуть мати можливість отримувати на рівних і не дискримінаційних умовах послуги з транспортування, розподілу, зберігання, постачання природного газу і послуг з приєднання до газових мереж.

Крім того, відповідно до проекту акта, для отримання відповідних послуг, кожен суб'єкт ринку природного газу повинна бути включені до реєстру. Суб'єкт ринку природного газу має право та повинен укладати відповідні договори з ДСП, ГДП, ГТП і ДП.

За відсутності достатньої вільної пропускної потужності МГ і/ або ГРМ і/або мереж ГДП, вільного активного обсягу ПСГ для задоволення всіх заявок з транспортування, розподілу та зберігання газу пріоритет віддається: в першу чергу - суб'єктам ринку природного газу, які забезпечують потребу в газі населення, в другу чергу - суб'єктам ринку природного газу, які замовляють послуги на більш тривалий термін порівняно з іншими суб'єктами ринку природного газу.

На думку розробників проекту постанови, прийняття порядку доступу до Єдиної газотранспортної системи України сприятиме:
- захисту прав та інтересів кожного учасника газового ринку;
- встановленню послідовних і прозорих процедур надання замовникам послуг з транспортування природного газу магістральними та розподільними газопроводами, зберігання газу, приєднання об'єктів систем газопостачання замовників до магістральних і розподільних газопроводів;
- підвищенню взаємної відповідальності газодобувних, газотранспортних, газорозподільних, газопостачальних підприємств і споживачів природного газу.

Зазначимо, пропускна спроможність газотранспортної системи України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема в країни Європи - 142,5 млрд куб. м, Молдавію - 3,5 млрд куб. м.