ua en ru

НБУ знизив вимоги до резервів банків на спецрахунку до 50%

Автор: RBC.UA
Національний банк України (НБУ) з 31 травня знизив вимоги до суми обов'язкових резервів банків на окремому рахунку в Нацбанку на 10 п.п. - до 50%. Про це говориться в постанові правління НБУ.

Національний банк України (НБУ) з 31 травня знизив вимоги до суми обов'язкових резервів банків на окремому рахунку в Нацбанку на 10 п.п. - до 50%. Про це говориться в постанові правління НБУ N 197 від 18 травня, пише "Комерсант-Україна".

При цьому регулятор підвищив з 30% до 40% обсяг резервів, який має зберігатися щоденно на початок операційного дня на кореспондентському рахунку банку в НБУ. Цю рокіровку в Нацбанку пояснюють необхідністю нівелювати ризики, пов'язані з вивільненням додаткової ліквідності.

Обсяг обов'язкових резервів, сформованих банками в квітні становив 15,7 млрд грн, у тому числі на окремому рахунку в НБУ перебувало 6,37 млрд грн. Таким чином, мова йде про вивільнення ресурсу всього на 1,57 млрд грн. Це трохи менше, ніж 10% залишків на коррахунках банків на 1 травня (17,11 млрд грн).

Учасники ринку потребували подібному пом'якшення вимог в кінці 2011 р. "Зниження нормативу потрібно було в листопаді, коли всі виконували резервування, а коштів не вистачало. Тому тоді всі почали підвищувати ставки за депозитами населення. Але зараз це істотно не вплине на обсяги ліквідності, оскільки різниця в обсягах резервування - всього 10%", - говорить директор департаменту казначейства і фінансових інститутів Креді Агріколь Банку Антон Болдирєв.

Саме дорожнеча ресурсів і загальна нестабільна ситуація в світі гальмують кредитування. "Зараз кредитувати ніхто не буде, тому що позики в гривні занадто дорогі, а іноземна валюта нестабільна з-за незрозумілої ситуації в Європі і побоювань девальвації в Україні. А зниження нормативів резервування - дуже незначний крок. Можливо, кредити стануть доступнішими, коли банкіри почнуть свідомо знижувати депозитні ставки, а також коли пройдуть парламентські вибори", - говорить скарбник одного з банків. За даними індексу UIRD, в п'ятницю середня ставка за річними депозитами у гривні становила 16,5%, в доларах -7,57%, в євро - 6,05%. "На відсутність кредитування більше впливає те, що багато банків стали більш обережно ставитися до ведення бізнесу в Україні, - відзначає Болдирєв. - Під час листопадового кризи кредитні установи набрали дорогих депозитів населення під 25%. Зараз ставки впали незначно, тому банки можуть видавати лише дорогі позики, які мало хто готовий брати".

Банкіри розраховують на подальшу лібералізацію з боку регулятора. "У Нацбанку говорили, що до кінця року планують чи не всі засоби відпустити зі спецрахунка на коррахунку. Це повинно деяким чином стимулювати кредитування. Але головною проблемою залишається відсутність платоспроможних позичальників, а за наявних йде велика конкурентна боротьба серед банків", - констатує директор казначейства Райффайзен Банку Аваль Володимир Кравченко.

Нагадаємо, минулого разу аналогічне зниження Нацбанк провів 22 березня 2012 р., знизивши вимоги до суми обов'язкових резервів банків з 70% до 60%. Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова раніше заявила, що НБУ планує до кінця 2012 р. відмовитися від використання такого нормативу.

Згідно з постановою регулятора N407, з 30 листопада 2011 р. банки повинні були тримати на окремому рахунку в НБУ не 100% своїх обов'язкових резервів, а тільки 70%. За оцінкою банкірів, це звільнило 3-3,5 млрд грн, заблокованих раніше в НБУ.

Попередній раз НБУ змінював нормативи резервування навесні 2011 р. Тоді регулятор встановив, що банки повинні перераховувати на окремий рахунок не 50%, а 100% обов'язкових резервів. Це дозволило НБУ в цілях боротьби з інфляцією з 1 травня вилучити з банківської системи близько 4 млрд грн.