ua en ru

Народний банк КНР вперше за три роки зменшив резервні вимоги до банків

Автор: RBC.UA
Народний банк Китаю (Центробанк КНР) зменшив резервні вимоги до комерційних банків на 50 базисних пунктів (0,5%), передає Reuters. Резервні вимоги знижені вперше майже за 3 роки, що, на думку аналітиків, знаменує початок циклу пом'якшення монетарної політики КНР на тлі зростання ризиків "жорсткої посадки" другої за величиною економіки світу.

Народний банк Китаю (Центробанк КНР) зменшив резервні вимоги до комерційних банків на 50 базисних пунктів (0,5%), передає Reuters. Резервні вимоги знижені вперше майже за 3 роки, що, на думку аналітиків, знаменує початок циклу пом'якшення монетарної політики КНР на тлі зростання ризиків "жорсткої посадки" другої за величиною економіки світу.

Раніше на ринку циркулювали чутки, що Китай планує знизити резервні вимоги, але очікувалося це не раніше I кварталу 2012 р. 25 листопада Reuters з посиланням на високопоставленого китайського банкіра повідомляло, що Центробанк Китаю може скоротити вимоги до резервів для всіх банків у перші три місяці 2012 р. Тоді наголошувалося, що швидке уповільнення світової економіки може змусити Пекін пом'якшити монетарну політику.

Останній раз вимоги щодо резервів для банків змінювалися в червні цього року - тоді Народний банк КНР підняв їх до рекордної величини - 21,5% від загальної суми депозитів. Всього з жовтня 2010 р. резервні вимоги підвищувалися 8 разів. З початку 2011 р. п'ять разів збільшувалася ключова процентна ставка і ставка за депозитами з жовтня. Попереднє підвищення ключової процентної ставки відбулася 7 липня.

Після сьогоднішнього рішення норматив обов'язкового резервування буде знижений до 21% - з рекордно високого рівня в 21,5% від загальної суми банківських депозитів. Новий рівень резервних вимог для найбільших китайських банків набирає чинності 5 грудня 2011 р.

Світові ринки позитивно відреагували на рішення Китаю скоротити норматив резервування: акції Європи вийшли в плюс, ф'ючерси на біржові індекси США тримаються на позитивній території, і нафта дорожчає (ф'ючерси WTI піднялися вище 100 дол. за барель).

Останній раз до цього ЦБ Китаю знижував резервні вимоги в грудні 2008 р. в розпал глобальної фінансово-економічної кризи після банкрутства Lehman Brothers.

Протягом року з жовтня 2010 р. влада Китаю посилювала грошово-кредитну політику, підвищуючи офіційні процентні ставки і резервні вимоги за депозитами. Тим самим уряд намагався приборкати споживчу інфляцію, яка в липні ц.р. досягала трирічного піку в 6,5%. Однак після цього зростання цін сповільнилося, а економіка зіткнулася з новими труднощами на тлі розпалення боргової кризи в Європі. Більш того, спостерігачі заговорили про ризики "жорсткої посадки" китайської економіки, тобто різкого уповільнення економічного зростання.

Зниження резервних вимог дозволяє вивільнити додаткові кошти, які можуть бути направлені на кредитування підприємств.

На цьому тижні Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) заявила у своїй піврічній доповіді, що зростання ВВП Китаю може сповільнитися до 8,5% в 2012 р. порівняно з 9,3% в поточному році. У III кварталі 2011 р. економіка КНР виросла в річному вираженні на 9,1%. Незважаючи на відносно високий показник, це стало самим повільним зростанням з II кварталу 2009 р.

Раніше Світовий банк (СБ) попереджав, що економіці Китаю загрожують зростаючі ризики з боку європейської боргової кризи і побоювання про борги регіональних китайських урядів, але країна може забезпечити собі "м'яке приземлення", використовуючи можливості для пом'якшення монетарної політики.

У піврічній доповіді про економічну ситуацію в Східній Азії і Тихоокеанському регіоні СБ підвищив прогноз зростання для Китаю в поточному році, але передбачив уповільнення, починаючи з наступного року, так як закордонні економіки скорочуються, а Пекін переорієнтовує економіку, щоб менше спиратися на інвестиції та виробництво.

"Регуляторам доведеться йти по тонкій межі, захищаючись від короткострокових ризиків для зростання та довготривалої уразливості, обумовленої все ще енергійною, якщо не перегрітою, економікою", - написав банк, маючи на увазі Китай.

ВВП Китаю виросте на 9,1% в 2011 р., вважає Світовий банк, що трохи вище прогнозу зростання в 9,0%, зробленого в березні. В 2012 р. зростання сповільниться до 8,4%, вважає банк.

Зростання економіки Китаю в цьому році нижче торішнього рівня, оскільки ослаблення зовнішнього попиту вдарило по інвестиціях та експорту, зазначив банк. Жорсткість монетарної політики також призвела до уповільнення інвестицій в цьому році, але зараз вже більше можливостей для нормалізації політики, оскільки інфляція скорочується.

Нагадаємо, підвищення норми резервування (частки депозитних коштів, яку банки зобов'язані тримати в резерві) є одним з інструментів стерилізації надмірної ліквідності в економіці через стримування кредитування. Зниження ж показника, навпаки, вивільняє частину пов'язаної до цього ліквідності, дозволяючи видати банкам більше грошей на ринок.