ua en ru

МВФ: Україна потребує суттєвого зовнішнього фінансування

Автор: RBC.UA
Україна потребує суттєвого зовнішнього фінансування, що робить країну вразливою до змін у настроях інвесторів, вважає голова місії МВФ, яка працювала в Києві з 21 до 28 травня 2012 р., Кріс Джарвіс.

Україна потребує суттєвого зовнішнього фінансування, що робить країну вразливою до змін у настроях інвесторів, вважає голова місії МВФ, яка працювала в Києві з 21 до 28 травня 2012 р., Кріс Джарвіс.

"Для забезпечення підтримки інвесторів Україна має неухильно проводити політику, спрямовану на забезпечення економічної стабільності, і здійснювати проголошені реформи в ключових секторах", - відзначив Джарвіс.

Не оминув він і питання підвищення тарифів на газ для населення, яке є однією з основних перепон до отримання україною чергового траншу кредиту МВФ.

"Збільшення тарифів на газ і опалення для населення є важливою складовою для досягнення цієї мети. Рекомендуємо одразу здійснити суттєве підвищення тарифів і проводити регулярні підвищення надалі в рамках розписаного в часі плану зі скасування субсидій. Також рекомендуємо виділити більше коштів для надання грошової підтримки найбіднішим верствам населення з метою відшкодування платежів, що зростають. Підняття цін сприятиме зниженню дефіциту НАК "Нафтогаз України", зменшенню імпорту і вивільнить ресурси для інвестування в національне виробництво та забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів", - вважає Джарвіс.

Між тим, за словами джарвіса, уряд і Національний банк України досягли прогресу, доклавши зусиль щодо забезпечення підтримки економічної стабільності. Позитивним, на його думку, також є проведення пенсійної реформи і ухвалення нового Митного кодексу України, поступ у царині дерегуляції та спрощення законів з оподаткування.

"Позитивом для суспільства також можна назвати низький рівень інфляції, який підтримується монетарною політикою НБУ... Монетарна політика має і далі спрямовуватися на підтримку цінової стабільності. Чинна монетарна позиція є слушною в умовах високих зовнішніх ризиків. Ми продовжуємо вважати, що більша гнучкість обмінного курсу допоможе краще адаптуватися Україні до зміни економічних умов і слугуватиме кращим буфером щодо зовнішніх шоків... Необхідно і надалі посилювати фінансовий сектор з метою поновлення кредитування і підтримки економічного зростання. Хоч банківська система і має достатньо капіталу, необхідно продовжувати проведення тих реформ, які посилять баланси банків, у тому числі, шляхом заходів зі зменшення великих обсягів непрацюючих позик", - сказав він.

В той же час, Джарвіс відзначив, що для забезпечення сталого економічного зростання і зниження фінансових ризиків Україна потребує вирішення низки важливих питань і має протистояти як зовнішнім, так і внутрішнім викликам. "Згідно з очікуваннями цього року показники зростання уповільняться через слабкіший попит на продукцію українського експорту. За нашими прогнозами показник річного зростання становитиме 3%. Річна інфляція прогнозується на рівні близько 7%. Ми очікуємо, що дефіцит поточного рахунку збільшиться до 6,5% від ВВП за умови незмінної економічної політики, тому, якщо активізувати політику, дефіцит міг би бути нижчим", - сказав експерт.

В МВФ вважають посилення податково-бюджетної політики головним завданням для уряду України. "Змінами до бюджету передбачено збільшення видатків на зарплати і пенсії, а з метою їх фінансування заплановано збільшення бюджетних надходжень. Для виконання запланованого Урядом України показника дефіциту бюджету (1,8% ВВП) необхідно здійснити нові заходи. Такі заходи можуть передбачати збільшення ставок оподаткування для високодохідних категорій платників податків і скасування податкових пільг або скорочення видатків", - відзначив голова місії МВФ.

Джарвіс також повідомив, що засідання ради директорів МВФ за підсумками роботи місії в Україну відбудеться наприкінці червня.

Відзначимо, в II кварталі 2012 р. Мінфін має намір залучити зовнішні запозичення на 17,6 млрд грн. "Протягом кварталу джерелами для зовнішніх запозичень можуть бути кошти МВФ, МБРР, ЄС, двосторонні кредити та випуски євро бондів. Також Мінфін буде враховувати обсяги надходжень до державного бюджету від приватизації державної власності", - йдеться в плані управління держборгом Міністерства фінансів України.

У II кварталі 2012 р. Міністерство фінансів також планує направити на погашення держборгу 29,4 млрд грн. Найбільші платежі за обсягом погашення будуть припадати на червень, які складуть 23 млрд 605,6 млн грн.