ua en ru

Мораторій на продаж с/г земель: ВР може продовжити дію заборони

Автор: RBC.UA
У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 11315, яким пропонується продовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до набрання чинності закону про обіг сільгосп земель.

У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 11315, яким пропонується продовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до набрання чинності закону про обіг сільгосп земель. Текст законопроекту "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо обігу земель сільськогосподарського призначення)" опублікований на офіційному сайті ВР.

У чинному законодавстві термін мораторію спливає 1 січня 2013 р.

Проектом закону, до Земельного кодексу України вносяться зміни, згідно з якими мораторій на купівлю-продаж сельхосземель продовжується до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Проте, як уточнює автор законопроекту, на сьогоднішній день залишається законодавчо не врегульованим питання формування і розвитку обігу земель сільськогосподарського призначення.

Читайте також: Іноземні підприємства отримали право купувати землі несільськогосподарського призначення

У чинній редакції Земельного кодексу України введено обмеження з купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (за умови набрання чинності законом про ринок земель), проте до цих пір він не прийнятий.

"Оптимальним способом вирішення проблеми є перенесення строків зняття мораторію на купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення до законодавчого врегулювання питання їх обігу", - говориться в пояснювальній записці до законопроекту.

По темі: Рада відмовилася продовжити мораторій на продаж землі до 1 січня 2014 р

Нагадаємо, 23 вересня ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров висловив сумнів, що до 2013 р. в Україні будуть створені умови для скасування мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. "Зараз ми закінчуємо роботу над земельним реєстром, оскільки неможливо приймати серйозні рішення в сфері ринку землі, якщо ми не будемо мати земельного кадастру і реєстру землі ... Зараз має бути виконана дуже серйозна робота з інвентаризації землі, за оцінкою запасів", - сказав він в інтерв'ю Полтавській обласній держтелерадіокомпанії.

Читайте також: Парламент встановив механізм формування статутного капіталу земельного банку

Раніше спікер ВР України Володимир Литвин говорив, що парламент може відкласти введення ринку землі до 1 січня 2014 р. За його словами відповідний законопроект внесено на розгляд парламенту.

На 11 сесії VI скликання через старт передвиборчої кампанії парламент не буде розглядати законопроект про ринок землі. На попередній сесії ВР також відмовилася його розглядати, незважаючи на те, що парламентський комітет з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендував парламенту ухвалити у другому читанні та в цілому законопроект про ринок земель.

Читайте також: Парламент може відкласти введення ринку землі до січня 2014 року, - Литвин

Законопроект № 9001-д "Про ринок землі" народні депутати ухвалили в першому читанні 9 грудня 2011 р. Документом передбачається купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення з 2013 р. Законопроектом передбачені такі основні положення як обмеження суб'єктного складу осіб, які можуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення тільки громадянами України, державою та територіальними громадами. Іноземці, особи без громадянства, юридичні особи не можуть набувати у власність землі сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими договорами, крім того, відповідні особи, які після вступу цього закону в силу, будуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зобов'язані відчужувати їх протягом одного року з набуття чинності. Земельні ділянки, які не були відчужені в строк, будуть відчужуватися примусово, за рішенням суду.

Читайте також: Земля сільгосппризначення не буде абсолютно вільним товаром

Крім того, закон передбачає, що покупець земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зобов'язаний подати декларацію про джерела надходження коштів за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Раніше директор Світового банку в Україні, Білорусії і Молдавії Мартін Райзер сказав, що Світовий банк побоюється скасування мораторію на продаж земель сельскохозяйсвенного призначення до створення умов належного функціонування ринку земель. Також, за словами Райзера, ризики неправильного проведення земельної реформи залишаються високими.