ua en ru

Мораторій на продаж с/г земель в Україні продовжений до 1 січня 2016 р (відео)

Автор: RBC.UA
Верховна Рада (ВР) України прийняла закон №11315, яким продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2016 р. "За" проголосували 269 народних депутатів при мінімально необхідних 226. В ході вечірнього засідання парламенту, з подачі глави комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Григорія Калетніка, депутати повернулися до розгляду відхиленого на ранковому засіданні законопроекту.

Верховна Рада (ВР) України прийняла закон №11315, яким продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2016 р. "За" проголосували 269 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Читайте також: В Україні до 2013 р. навряд чи будуть створені умови для скасування мораторію на купівлю-продаж с/г земель, - Азаров

В ході вечірнього засідання парламенту, з подачі глави комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Григорія Калетніка, депутати повернулися до розгляду відхиленого на ранковому засіданні законопроекту "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо обігу земель сільськогосподарського призначення)".

Глава комітету ВР запропонував продовжити мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2016 р. без прив'язки до закону про обіг сільгоспземель. При цьому нардепи проголосували також за поправку до закону, згідно з якою такий законопроект має бути підготовлений до 1 січня 2013 р.

Законом, зокрема, встановлюється, що до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

Читайте також: Уряд створив Державний Зембанк зі статутним капіталом у 120 млн грн

Документ містить також норму, згідно з якою до 1 січня 2016 р. не допускається:

- купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

- купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Читайте також: В Україні набув чинності закон, що визначає механізм формування статутного капіталу земельного банку

Як повідомлялося, сьогодні на ранковому засіданні парламенту ВР не прийняла у другому читанні законопроект №11315, ініційований представником Президента у ВР, народним депутатом із фракції Партії регіонів Юрієм Мірошниченком. Документом пропонувалося продовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до набрання чинності закону про обіг сільгоспземель. "За" законопроект "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо обігу земель сільськогосподарського призначення)" проголосували лише 184 народних депутати при мінімально необхідних 226.

У ході розгляду законопроекту депутати відхилили всі поправки, які стосувалися встановлення конкретної дати продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Профільний комітет пропонував продовжити мораторій до моменту набрання чинності законопроекту, але не раніше 1 січня 2015 р.

Раніше голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявляв, що Президент України Віктор Янукович може ініціювати референдум про ринок землі. "Не виключаю, що керівництво держави вийде на те, що з даного питання (про продаж землі сільгосппризначення) необхідно проводити референдум... Ми думаємо, що це якраз те питання, яке необхідно виносити на узгодження з народом", - заявив він.

Читайте також: Іноземні підприємства отримали право купувати землі несільськогосподарського призначення

Своєю чергою, спікер Верховної Ради Володимир Литвин вважає, що ринок землі може з'явитися тільки після прийняття закону про ринок землі. "Перше і ключове. Ринку землі не буде в найближчому майбутньому. Я маю на увазі ринку землі сільгосппризначення... Тому мова йде про те, що нам потрібно прийняти закон заспокійливого характеру", - сказав Литвин. Раніше Литвин зазначав, що ВР може відкласти введення ринку землі у країні до 1 січня 2014 р.

У першому читанні законопроект №11315 депутати прийняли 16 жовтня ц.р.

Документ пропонував внести зміни до Земельного кодексу України, згідно з якими мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель продовжується до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Варто зазначити, що такий документ має бути підготовлений і внесений Кабінетом міністрів до ВР, відповідно до положень законопроекту, до 1 січня 2013 р.

Як уточнював автор законопроекту, на сьогоднішній день залишається законодавчо не врегульованим питання формування і розвитку обігу земель сільськогосподарського призначення.

У чинній редакції Земельного кодексу України введено обмеження з купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (за умови набрання чинності законом про ринок земель), проте до цих пір він не прийнятий.

Читайте також: Кабмін не планує відкривати ринок землі в Україні з 1 січня 2013 р., - Присяжнюк

Нагадаємо, проект закону "Про ринок земель" №9001-д парламент прийняв у першому читанні за основу 9 грудня 2011 р., але він не був включений до порядку денного одинадцятої сесії ВР шостого скликання. Документом передбачається купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення з 2013 р. А 27 грудня 2011 р. ВР продовжила мораторій на купівлю-продаж с/г земель до 1 січня 2013 р.

"Оптимальним способом вирішення проблеми є перенесення строків зняття мораторію на купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення до законодавчого врегулювання питання їх обігу", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

На початку вересня віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко заявив, що земля сільськогосподарського призначення не буде вільним товаром, додавши, що до відкриття ринку землі Україна ще не готова. 2 жовтня ВР відмовилася продовжити мораторій на продаж землі до 1 січня 2014 р.