ua en ru

Moody's знизило рейтинг Італії на два щаблі

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service знизило довгостроковий кредитний рейтинг Італії на два щаблі з А3 до Ваа2, короткостроковий рейтинг підтверджений на рівні Prime-2.

Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service знизило довгостроковий кредитний рейтинг Італії на два щаблі з А3 до Ваа2, короткостроковий рейтинг підтверджений на рівні Prime-2. Прогноз по всіх рейтингах - "негативний". Інформація про це міститься у відповідній доповіді агентства.

Рішення експертів Moody's засноване на двох ключових факторах. По-перше, в агентстві прогнозують, що з великою часткою ймовірності в недалекому майбутньому італійський уряд почне зазнавати фінансових труднощів у зв'язку зі зростаючою вартістю іноземних запозичень, що в остаточному підсумку може закрити для країни доступ на ринок іноземного капіталу. Крім того, на тлі розвитку негативних наслідків боргової кризи в Греції та Іспанії, уряд Італії може зіткнутися з втратою довіри інвесторів, в першу чергу іноземних, що тільки погіршить ситуацію.

По-друге, короткостроковий прогноз економічного зростання республіки останнім часом піддається перегляду у бік пониження, що на тлі і без того слабких показників, а також високого безробіття ставить під сумнів здатність національного уряду виконати бюджетні завдання фіскального пакту ЄС. Невиконання взятих раніше зобов'язань обернеться для Риму репутаційними втратами, тобто втратою довіри з боку іноземних кредитних організацій та інших інвесторів, що у свою чергу може призвести до різкого падіння попиту на національні облігації.

Разом з тим в Moody's відзначають, що присвоєний рівень Ваа2 відповідає достатній кредитоспроможності країни як позичальника. Крім того, Італія є членом єврозони і у випадку різкого погіршення ситуації може розраховувати на допомогу партнерів. До плюсів італійської економіки в агентстві відносять високий рівень диверсифікованості, цей фактор може стати "подушкою безпеки" і, за рахунок перерозподілу, зняти частину навантаження на найбільш проблемні сектора. Крім того, уряду країни вдається утримувати рівень первинного профіциту бюджету (тобто без урахування витрат на обслуговування державного боргу) і проводити структурне реформування фінансової системи.

У випадку подальшого погіршення економічної ситуації, зокрема, відсутності прогнозів зростання національної економіки, рейтинг країни може бути знижений знову. Підвищення рейтингу можливо у разі успішного виконання зазначених реформ фінансової системи за умови дотримання всіх прийнятих зобов'язань.

Нагадаємо, дефіцит бюджету Італії в I кварталі 2012 р. виріс до 8% ВВП проти показника в 7% ВВП, зафіксованого за підсумками I кварталу 2011 р. Як заявив днями прем'єр-міністр країни Маріо Монті, Італія може бути змушена просити своїх європейських колег про термінову фінансову допомогу. 11 липня міжнародна валютний фонд (МВФ) опублікував доповідь, в якій говориться, що економіка Італії залишається вразливою і її перспективи сильно залежать від загальної ситуації в єврозоні.

Нагадаємо, на початку червня італійський уряд ухвалив додаткову програму скорочення бюджетних витрат на 4,5 млрд євро в поточному році. Учора, 12 липня, Італійський сенат (верхня плата парламенту Італії) ратифікував новий бюджетний пакт Євросоюзу (ЄС).