ua en ru

Міненерговугілля: Обсяги видобутку традиційного газу до 2030 р. можуть знизитися до 24 млрд. куб. м

Автор: RBC.UA
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України оприлюднило проект оновленої Енергетичної стратегії України до 2030 р., згідно з якою прогнозний обсяг видобутку традиційного газу в Україні в 2030 р., порівняно з діючою, зменшено на 6 млрд куб м - до 24 млрд куб м. Проект стратегії опублікований на офіційному сайті Міненерговугілля.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України оприлюднило проект оновленої Енергетичної стратегії України до 2030 р., згідно з якою прогнозний обсяг видобутку традиційного газу в Україні в 2030 р., порівняно з діючою, зменшено на 6 млрд куб м - до 24 млрд куб м. Проект стратегії опублікований на офіційному сайті Міненерговугілля.

Так, оновлена стратегія припускає, що фактичні обсяги видобутку традиційного газу до 2030 р. можуть скласти від 15 до 24 млрд. куб. м. Чинна стратегія припускає, що ця цифра до 2030 р. може скласти до 26 - 30,1 млрд куб м.

Крім того, проект оновленої стратегії передбачає середнє зростання собівартості в 2010-2030 рр. складе 3-5% в рік, в результаті чого в 2030 р. середньозважена собівартість складе від 650 до 900 грн. за 1 тис. куб. м.

Водночас в міністерстві ввжають, шо операційну ефективність державних видобувних компаній можна істотно підвищити, і заходи в цій області варто проводити постійно. Зростання обсягу геологорозвідувальних робіт, необхідне для нарощування видобутку з нових родовищ, можливе тільки при здійсненні інвестицій у геологорозвідувальні роботи. Збільшення глибини буріння й більш широке поширення заходів із підвищення віддачі пласта, у свою чергу, потребуватимуть додаткових інвестицій у видобуток. Загальний обсяг інвестицій у галузь буде збільшуватися на 3-5% на рік і за весь період до 2030 р. складе 100-115 млрд грн, прогнозують у відомстві.

Нещодавно глава Shell в Україні Грехем Тайлі виразив думку, що розробка Юзівського родовища дасть змогу подвоїти сукупний видобуток газу в Україні. "Якщо підготовка і розвідка Юзівського родовища буде успішною, це дасть змогу подвоїти або потроїти сукупний видобуток газу в Україні", - сказав Тайлі.

Нагадаємо, видобуток газу в Україні в січні-квітні виріс на 1,3% - до 6 млрд 783,2 млн куб. м, з них у "Нафтогазу" - на 0,5%, до 6 млрд 85,9 кубометрів (видобуток "Нафтогазу" в квітні виріс на 0,1% - до 1 млрд 493,6 млн куб. м). Водночас за даними Держстату, видобуток природного газу в Україні за 4 місяці зріс на 0,2% - до 6,4 млрд куб. м.

Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що з урахуванням тенденцій, що склалися за 2 місяці 2012 р. в Україні, план зі збільшення видобутку газу власного виробництва на 1 млрд куб. м. буде виконаний.

У минулому році видобуток природного газу в Україні зменшився на 0,3% - до 19,2 млрд куб. м. Обсяг видобутку попутного нафтового газу за січень-грудень 2011 р. виріс на 9,6% - до 721 млн куб. м. Обсяг видобутку газового конденсату зменшився на 7% - до 874 тис. т.

За словами заступника голови правління "Нафтогазу" Вадима Чупруна, держкомпанія в 2012 р. планує добути більше 21 млрд куб. м природного газу. Збільшення обсягів видобутку пов'язане із залежністю від російських поставок, від якої Київ хоче позбутися. Росія не хоче йти на поступки в питанні зниження ціни, а тому в українському уряді, крім зростання власного видобутку, шукають альтернативні джерела поставок. Київ розглядає можливість закупівлі палива в Німеччині, Азербайджані, Катарі і США. Проте поки що це лише розмови, а до конкретних контрактів справа не дійшла.

Втім, Президент Віктор Янукович нещодавно вкотре заявив, що в 2013 р. Україна купуватиме у Росії менше 27 млрд кубометрів газу - планки, яку в уряді намагалися встановити вже на початку цього року.

У спеціальному звіті Міжнародного енергетичного агентства (IEA) щодо перспектив використання природного газу наголошується, що Україна до 2016 р. може замінити 15 млрд куб. м імпортного газу іншими видами палива. Агентство також очікує, що до 2016 р. ефективність використання природного газу в Україні зросте до 20%, і далі до 2020 р. зростатиме на рівні 1% в рік.