ua en ru

Маріо Монті: Єврогрупа повинна сприяти зниженню ставок за держоблігаціями

Автор: RBC.UA
Єврогрупі необхідно зосередити свої зусилля на вирішенні проблеми зниження ставок прибутковості по державних облігаціях. Таку думку висловив прем'єр-міністр Італії Маріо Монті.

Єврогрупі необхідно зосередити свої зусилля на вирішенні проблеми зниження ставок прибутковості по державних облігаціях. Таку думку висловив прем'єр-міністр Італії Маріо Монті на конференції з фінансових проблем, яка проходить на півдні Франції.

Він підкреслив, що зазначені заходи потрібно приймати якомога швидше, інакше боргова криза проблемних країн посилить проблеми всього валютного союзу.

"Високий рівень ставок за державними борговими інструментами деяких країн єврозони може підірвати стабільність функціонування економік усіх учасників. Я впевнений що це (високі ставки) підриває ефективність монетарної політики по всьому регіону", - додав він.

Як і у випадку з Іспанією, зростання ставок за державними зобов'язаннями фактично закриває Риму можливість проводити запозичення на зовнішніх ринках. В кінцевому підсумку відсутність такої можливості може привести до реалізації найгіршого сценарію - колапсу італійської економіки, яка є третьою за величиною в Євросоюзі.

Відзначимо, не дивлячись на малий рівень заборгованості італійських домогосподарств і розвинений сектор малого та середнього підприємництва, Італія має велику зовнішню заборгованість. За підрахунками економістів, вона вже перевищує 118% ВВП і становить близько 2,2 трлн євро.

Як повідомлялося, 6 липня ц.р. прибутковість довгострокових облігацій Італії зросла до 6,05%. Також дешевшали довгострокові облігації Іспанії та Потругалії, ставки за якими становлять 7% і 10,21% відповідно. Тоді також зазначалося, що швидке зростання прибутковості може змусити ЄЦБ знову повернутися на ринок облігацій і почати скуповувати держпапери. Центробанк уже 4 тижні утримується від інтервенцій, зберігаючи обсяг облігацій проблемних країн на балансі на рівні 210,5 млрд євро.

Нагадаємо, наприкінці червня ц.р. за підсумками саміту Євросоюзу в Брюсселі європейські лідери погодили низку заходів, спрямованих на зниження вартості запозичень Італії та Іспанії. Також було ухвалено рішення до кінця поточного року запровадити єдиний наглядовий орган, який буде здійснювати контроль за банківською системою блоку.

В цілому лідери прийшли до висновку, що стабілізаційні механізми єврозони можуть бути використані для нормалізації ситуації на фінансовому ринку так, щоб державам єврозони, які виконують вимоги Євросоюзу щодо бюджетної дисципліни, не довелося вдаватися до додаткових заходів скорочення витрат або економічних реформ.

Раніше глави Італії та Іспанії заблокували прийняття угоди про стимулювання економічного зростання в ЄС, пославшись на те, що прийняття такого пакту може закрити доступ третій і четвертій за величиною економікам єврозони до залучення коштів на фінансовому ринку.

Відзначимо, що раніше італійський уряд ухвалив додаткову програму скорочення бюджетних витрат на 4,5 млрд євро в поточному році.