ua en ru

МАГАТЕ: Іран в останні місяці різко прискорив виробництво збагаченого урану

Автор: RBC.UA
В останні чотири місяці Іран різко прискорив виробництво урану з більш високим ступенем збагачення, що робить більш ґрунтовними підозри у військовому характері іранських ядерних розробок, говориться в черговому квартальному звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), який опинився в розпорядженні західних інформагентств.

В останні чотири місяці Іран різко прискорив виробництво урану з більш високим ступенем збагачення, що робить більш ґрунтовними підозри у військовому характері іранських ядерних розробок, говориться в черговому квартальному звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), який опинився в розпорядженні західних інформагентств.

"Агентство зберігає серйозну заклопотаність відносно можливих військових вимірювань ядерної програми Ірану", - мовиться в конфіденційній доповіді МАГАТЕ.

У доповіді, зокрема, наголошується, що Тегеран не зміг надати переконливої відповіді на питання, як був використаний металевий уран, не врахований у мирних розробках. Західні дипломати стверджують, що цей тип радіоактивних матеріалів міг бути використаний в секретних експериментах по моделюванню ядерного боєзаряду, передає Associated Press.

МАГАТЕ вказує, що переговори, що відбулися на цьому тижні в Тегерані, ніяк не прояснили підозр міжнародного співтовариства, які Іран розкритикував як безпідставні.

Згідно з документом, з початку 2010 р. Іран виготовив вже майже 110 кг урану з 20-процентним ступенем збагачення. За даними експертів, для створення ядерної зброї необхідно близько 250 кг збагаченого урану.

Нагадаємо, США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер і спрямована виключно на генерацію атомної енергії.

Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ раніше повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Заходу ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран погрозив перекрити Ормузську протоку, через яку проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів. 3 лютого верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменеї заявив, що Ісламська республіка продовжить розвивати свою ядерну програму, незважаючи на санкції і загрози Заходу.

Крім того, іранські військові заявили про готовність завдати удару по будь-якій території, яка буде використана для нанесення удару по Ісламській Республіці.

15 лютого іранські ядерники почали завантаження тепловиділяючих елементів власного виробництва в науково-дослідницький реактор в Тегерані. Ахмадінежад особисто завантажив у тегеранський реактор паливні стрижні, збагачені до 20%.

Американська розвідка не сумнівається, що Іран може створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. В той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.

Переговори між Іраном і США, Великобританією, Францією, Німеччиною, Росією і Китаєм з приводу іранської ядерної програми зайшли в безвихідь рік тому. Їх відновлення поки не передбачається, незважаючи на недавні спроби Туреччини. Іран відмовляється обговорювати свою програму збагачення урану, а західні країни вважають, що без цього сенсу в переговорах немає.

Тим часом влада США оголосила про введення нових санкцій відносно Ірану. На цей раз вони торкнулися Міністерства розвідки і державної безпеки Ірану, яке Вашингтон звинувачує в підтримці тероризму, порушенні прав людини та підтримці репресій, проведених сирійською владою.

23 січня ц.р. ЄС ввів заборону на імпорт, придбання і транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції з 1 липня 2012 р. Крім того, накладено заборону на експорт до Ірану нафтохімічного устаткування, на передачу відповідних технологій, на інвестиції в іранські компанії нафтового сектора і на створення спільних підприємств.

21 листопада 2011 р. США, Великобританія і Канада оголосила про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки.