ua en ru

КНДР погодилася виконати мораторій на ядерні випробування в обмін на продовольство

Автор: RBC.UA
КНДР погодилася виконати мораторій на запуски балістичних ракет дальньої дії та ядерні випробування. Також Північна Корея припиняє збагачення урану на ядерному комплексі в Йонбені, йдеться в офіційному повідомленні Держдепартаменту США.

КНДР погодилася виконати мораторій на запуски балістичних ракет дальньої дії та ядерні випробування. Також Північна Корея припиняє збагачення урану на ядерному комплексі в Йонбені, йдеться в офіційному повідомленні Держдепартаменту США.

Офіційне північнокорейське інформагентство KCNA підтвердило інформацію про досягнуті домовленості, а також повідомило, що Пхеньян допустить представників Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) для моніторингу за дотриманням мораторію. В самому агентстві раніше заявляли про намір повернути своїх спостерігачів в КНДР. В кінці минулого року глава організації Юкія Амано сказав, що повернення інспекторів в ядерний центр в Йонбені необхідне для відновлення процесу денуклеаризації. Також він говорив, що смерть лідера країни Кім Чен Іра зробила обстановку в регіоні вкрай нестабільною, що може привести до непередбачуваних результатів ядерної програми в КНДР.

Як повідомив сьогодні Держдепартамент, домовленості про заморожування ядерної програми були досягнуті за підсумками двосторонніх переговорів між делегаціями США і КНДР в Пекіні 23-24 лютого 2012 р.

"Сполучені Штати як і раніше глибоко стурбовані поведінкою Північної Кореї в цілому ряді аспектів, проте сьогоднішнє оголошення відображає важливий, хоч і обмежений прогрес у вирішенні деяких проблемних питань", - заявив Держдепартамент США.
В обмін на північнокорейський ядерний мораторій, США готові надати КНДР продовольчу допомогу в еквіваленті 240 тис. т. Представники двох країн планують зустрітися найближчим часом, щоб врегулювати адміністративні деталі гуманітарного пакета.
КНДР звернулася до США за продовольчою допомогою в кінці минулого року. За повідомленням агентства, Вашингтон відхилив прохання Пхеньяна, однак не виключив можливості надання допомоги в майбутньому в разі виконання КНДР своїх міжнародних зобов'язань. За оцінками ООН, брак продовольства відчувають близько 6 млн осіб з 24 млн жителів країни.

КНДР вже двічі у своїй історії проводила ядерні випробування (в 2006р. І в 2009 р.), а також зазнавала балістичну ракету далекої дії (у 2009 р.). Шестисторонні переговори з ядерного роззброєння КНДР, в яких беруть участь Росія, США, Китай, Японія і Південна Корея, заморожені з 2008 р. після того як Пхеньян випробував балістичну ракету далекої дії (офіційно країна заявляла, що метою запуску було виведення на навколоземну орбіту супутника зв'язку ). З того часу КНДР провела другі ядерні випробування і розкрила існування в країні нового заводу зі збагачення урану, обладнаного більше 1 тис. центрифуг.

У грудні 2011 р. помер лідер КНДР Кім Чен Ір, наступником якого став його син Кім Чен Ин. Аналітики зазначали, що після цього стало можливим зміна політики Північної Кореї, яка традиційно була конфронтаційною по відношенню до Заходу.