ua en ru

Кабмін відмовився давати 2,3 млрд грн держгарантій на будівництво LNG-терміналу в 2012 р

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України скасував надання 2,305 млрд грн державних гарантій для реалізації ДП "Національний проект LNG-термінал" національного проекту "LNG Україна". Про це говориться в постанові Кабміну від 21 грудня 2012 р. №1178, згідно з яким втрачає чинність порядок і умови надання в 2012 р. держгарантій для забезпечення виконання боргових зобов'язань підприємств, які належать до сфери управління Держінвестицій.

Кабінет міністрів України скасував надання 2,305 млрд грн державних гарантій для реалізації ДП "Національний проект LNG-термінал" національного проекту "LNG Україна". Про це говориться в постанові Кабміну від 21 грудня 2012 р. №1178, згідно з яким втрачає чинність порядок і умови надання в 2012 р. держгарантій для забезпечення виконання боргових зобов'язань підприємств, які належать до сфери управління Держінвестицій.

Постановою надавалися держгарантії 2,305 млрд грн на створення інфраструктури постачання зрідженого газу в Україну - виготовлення проектно-кошторисної документації, виконання підготовчих робіт і початкову стадію будівництва технологічної та морської частини проекту. Гарантії також повинні були використовуватися для реалізації інших нацпроектів за окремими рішеннями Кабміну.

Голова Держінвестпроекту Владислав Каськів запевняє, що видача держгарантій для LNG-терміналу передбачена в держбюджеті 2013 р. "Видача держгарантій для Національного проекту "LNG-термінал" передбачена в держбюджеті на наступний рік. Отже, події немає... Оприлюднене сьогодні рішення уряду стосується держгарантій, виданих на будівництво LNG-терміналу в 2012 р., до завершення якого залишається 10 днів, а відкриті тендерні закупівлі для терміналу LNG завершуються на початку наступного 2013 р., тоді ж почнеться і будівництво морської частини терміналу", - зазначив Каськів.

Технологічна частина національного проекту повинна бути реалізована за рахунок коштів приватних інвесторів і коштів, залучених державним підприємством "Національний проект "LNG Термінал" під державні гарантії, та/або підтримки фінансових установ, що належать до сфери управління Державного агентства з інвестицій і управління національними проектами, з придбанням частки в корпоративних правах в розмірі 25% з урахуванням показників, визначених попереднім техніко-економічним обґрунтуванням.

Читайте також: Вартість морської частини LNG-терміналу становить 1,663 млрд грн

Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому та регазифікації зрідженого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% від всієї кількості імпорту закупленого в РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний".

Читайте також: LNG-термінал дозволить до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м газу в рік

Як розповів голова державного Агентства з інвестицій і управління національними проектами України Владислав Каськів, зріджений газ на український LNG-термінал може поставлятися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу в США.

Нагадаємо, раніше іспанська компанія Gas Natural SDG, названа майбутнім оператором українського LNG-терміналу, заявила, що не підписувала ніяких контрактів з Держінвестицій, а також подала в суд на людину, яка підписала фальшивий договір з Україною.

Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Скраплення природного газу проводиться для більш легкого та компактного зберігання або транспортування споживачеві. Щільність ЗПГ приблизно в 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, який застосовується на газорозподільних станціях) до 95%.

Читайте також: Розвиток ринку ЗПГ загрожує газовим монополіям

Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу росте швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ в 2011 році виросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн т, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажу ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.