ua en ru

Іран і "шістка" задоволені результатами переговорів з ядерної програми

Автор: RBC.UA
Після першого раунду переговорів щодо іранської ядерної програми між представниками "шістки" міжнародних посередників (п'ять держав-постійних членів Ради Безпеки ООН і Німеччина), які тривали напередодні в Стамбулі майже 10 годин, сторони залишилися задоволені одна одною. Представники Ірану заявили, що в ході переговорів вдалося досягти прогресу, назвавши їх "дуже успішними".

Після першого раунду переговорів щодо іранської ядерної програми між представниками "шістки" міжнародних посередників (п'ять держав-постійних членів Ради Безпеки ООН і Німеччина), які тривали напередодні в Стамбулі майже 10 годин, сторони залишилися задоволені одна одною. Представники Ірану заявили, що в ході переговорів вдалося досягти прогресу, назвавши їх "дуже успішними", передає ВВС.

В тому ж дусі висловилася і верховний представник Європейського Союзу (ЄС) з закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон. Зокрема вона зазначила, що учасники переговорів рухаються до закріплення мирного характеру іранської ядерної програми, переговори були "корисними і конструктивними". Ештіон підтвердила право Ірану на мирний атом, відзначивши в той же час необхідність дотримуватися договір про нерозповсюдження ядерної зброї.

Наступний етап переговорів щодо ядерної програми Ірану пройде 23 травня 2012 р. в столиці Іраку - Багдаді.

Раніше голова Організації з атомної енергії Ірану Ферейдун Аббасі-Давани заявляв, що країна не готова повертатися до переговорів з обміну свого низькозбагаченого урану на ядерне паливо, але згоден сповільнити виробництво урану зі ступенем збагачення 20%, як тільки буде володіти достатньою кількістю ядерного палива. За його словами, Тегеран не зацікавлений в відновленні переговорів з цього питання, так як вже профінансував процес виробництва ядерного палива. "Нам довелося профінансувати цей проект самостійно, так як Захід заблокував угоду ІРІ з Туреччиною і Бразилією (по обміну низькозбагаченого урану на ядерне паливо для тегеранського ядерного реактора). Якби цього не сталося, то не було б проблем, і наш реактор вже би працював", - сказав Аббасі-Давани.

В свою чергу, міністр оборони США Леон Панетта заявив, що Сполучені Штати у випадку, якщо іранську ядерну проблему не вдасться вирішити дипломатичними методами, можуть завдати удару по Ірану.

24 лютого 2012 р. МАГАТЕ опублікувало доповідь, в якій стверджується, що в останні чотири місяці Іран різко прискорив виробництво урану з вищим ступенем збагачення, що робить грунтовнішими підозри у військовому характері іранських ядерних розробок. У доповіді, зокрема, наголошується, що Тегеран не зміг надати переконливої відповіді на питання, як був використаний металевий уран, не врахований в мирних розробках. Західні дипломати стверджують, що цей тип радіоактивних матеріалів міг бути використаний в секретних експериментах з моделювання ядерного боєзаряду.

17 травня 2010 р. Туреччина, Іран і Бразилія підписали угоду, за якою Ісламська Республіка відправить в Туреччину близько 1,2 т слабозбагаченого урану, а натомість отримає ядерне паливо для дослідницького реактора в Тегерані. В Ірані сподівалися, що дана угода дозволить йому уникнути міжнародних санкцій ООН, проте вони все ж були пізніше накладені на Тегеран. США, Ізраїль і низка країн міжнародного співтовариства підозрюють Іран в прагненні створити ядерну зброю. В Ісламській Республіці запевняють, що ядерна програма країни носить виключно мирний характер.