ua en ru

Хорошковський: Тарифи на електроенергію можуть бути переглянуті

Автор: RBC.UA
Уряд розглядає можливість перегляду тарифів на електроенергію. Про це під час години уряду в парламенті заявив перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський, передає кореспондент РБК-Україна.

Уряд розглядає можливість перегляду тарифів на електроенергію. Про це під час години уряду в парламенті заявив перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський, передає кореспондент РБК-Україна.

"Тарифи на електроенергію формуються незалежною комісією, але на сьогоднішній день є певні підстави щодо перегляду тарифів на електроенергію як таких. Ми цим займаємося, але похідна в цьому питанні, як виробляється електроенергія, і в цьому питанні ми повинні враховувати умови світового ринку", - сказав Хорошковський.

Незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін, коментуючи РБК-Україна наміри уряду перегляду тарифів на електроенергію, заявив, що, можливо, мова йде про коригування цін на експортовану електроенергію, оскільки перед виборами підвищувати ціни на електроенергію для населення було б вкрай необережно.

"Оптова ціна на електроенергетичному ринку Україна досить висока і мало конкурентна для експорту сусідам. Тому, якщо говорити про експорт, ціна може коригуватися в нижчу сторону. Внутрішнього ринку можливе зниження цін не торкнеться, тому що хтось повинен платити за пільговиків та за відновлювану енергетику. На внутрішньому ринку цілком можливою є корекція тарифів для електроплавильних підприємств, які споживають величезну кількість електроенергії. Для великих споживачів такого плану можливі знижки", - вважає він.

Що стосується "зеленого тарифу", то, на думку експерта, він і так досить завищений і найближчим часом його необхідно буде переглядати в бік зниження.

Зазначимо, вчора Хорошковський заявляв, що підвищивши тарифи на газ, Україна не вирішить проблеми покриття його собівартості.

З 1 січня в Україні діють нові роздрібні тарифи на електроенергію для промислових споживачів. І експерти кажуть про те, що підвищення тарифів на електроенергію для промислових споживачів з 1 січня 2012 р. знижує конкурентоспроможність українських промислових підприємств. Найбільше проблем у енергоємних галузей промисловості, такі як феросплавні підприємства, виробники спеціальних видів сталі і сплавів, підприємства кольорової металургії.

Директор Європейської бізнес асоціації (ЄБА), Анна Дерев'янко впевнена, що держава повинна стимулювати власних виробників, створюючи їм умови для розвитку. "Якщо різко підвищити тарифи на електроенергію, як це відбувається зараз, то це нічим добрим не закінчиться. Тоді підприємства, в тому числі і феросплавні, не зможуть навіть знайти кошти на проекти з енергозбереження, щодо зниження споживання електроенергії", - зазначила Дерев'янко.

На думку керівника ЄБА, Україна має сенс ввести спеціальні тарифи на електроенергію для підприємств, які в силу технології виробництва є великими споживачами електроенергії. "У всьому світі тарифи мають розумне обгрунтування, вони диференційовані залежно від виробника", - заявила Дерев'янко.

А ось віце-президент Асоціації міст України Мирослав Пітцик вважає, що чинні зараз в Україні комунальні тарифи, покривають лише 60% собівартості. Різницю в 40%, а це 7 млрд грн, потрібно покрити, але в держбюджеті таких коштів не передбачено. Пітцик зазначив, що уряд, крім зменшення прямого фінансування ЖКГ, ще торік підвищив ціни для комунальних підприємств на газ - на 50%, на електроенергію - на 25%, а також на 19% - зарплату їхнім працівникам. Як наслідок - тарифи, що діють сьогодні, покривають лише 60% собівартості.

Що стосується населення України, то в 2011 р. сплатило за житлово-комунальні послуги 97,8% нарахованих сум - 35,8 млрд грн.
Середні нарахування за житлово-комунальні послуги на одного власника особового рахунку в грудні 2011 р. порівняно з відповідним періодом 2010 р. збільшилися на 6,9% і з урахуванням електроенергії (з розрахунку 150 кВт.год) становили 482,6 грн.

За даними ПАТ "Київенерго" станом на 27 лютого 2012 р. заборгованість населення за електроенергію становила 107,8 млн грн. За січень рівень заборгованості за спожиту електроенергію зросла на 1,5 млн грн. У 2011 р. в Києві всього за борги було відключено 30,6 тис. абонентів. За фактом оплати боргу споживачів підключають назад.

Ще рік тому Президент України Віктор Янукович доручив проаналізувати причини зростання заборгованості населення за житлово-комунальні послуги. З 1 квітня 2011 р. Національна комісія регулювання електроенергетики в черговий раз підвищила тарифи для населення - на 15%.

Кабмін, у свою чергу, підготував програму для зниження енерговитратності в житлово-комунальному господарстві (ЖКГ). Прем'єр-мінстр Микола Азаров доручив Міністерству регіонального розвитку, Мінфіну, Мінекономіки підготувати комплексну середньострокову програму для забезпечення зниження обсягів споживаних енергоресурсів та поетапного переходу до економічно обгрунтованими тарифами.