ua en ru

ГПУ продовжила досудове слідство щодо вбивства Гонгадзе

Автор: RBC.UA
Кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. По справі досі ведеться слідство. Про це під час телефонної лінії в редакції видання "Комсомольська правда в Україні" заявив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, передає кореспондент РБК-Україна.

Кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. По справі досі ведеться слідство. Про це під час телефонної лінії в редакції видання "Комсомольська правда в Україні" заявив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, передає кореспондент РБК-Україна.

"Справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе в цьому реєстрі є. Ведеться слідство... Справу не можна назвати старою або новою. Воно внесене до єдиного реєстру слідчим буквально недавно. З цієї миті ми почали розслідувати цю справу в нових умовах за новою процедурою", - сказав Кузьмін.

За його словами, йому стало відомо про рішення Європейського суду з прав людини двадцатип'ятирічної давності, в якій роз'яснив, яким чином суд може визнати докази, отримані незаконним шляхом. Таким чином, за словами Кузьміна, можливо, записи екс-майора державної охорони Миколи Мельниченка, які суд не визнав доказом у справі, можуть стати законним доказом.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Головне управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України завершило розслідування кримінальної справи за звинуваченням Олексія Пукача у скоєнні вбивства журналіста Георгія Гонгадзе і передало справу до Верховного суду України (ВСУ).

Читайте також: Україна демонструє приклади відступу від свободи слова, - Міжнародний інститут преси

ВСУ пізніше передав кримінальну справу про вбивство Гонгадзе в Апеляційний суд Києва. Суд встановив підсудність трьох людей у скоєнні злочинів, передбачених частиною 3 статті 166 (перевищення влади або службових повноважень) чинного Кримінального кодексу пункту 1 статті 93 (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групи осіб) Кримінального кодексу в редакції 1960 року.

Справу передано до Апеляційного суду Києва з метою забезпечити найбільш об'єктивне розслідування у відповідності з чинним законодавством.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що термін слідства у справі про вбивство Георгія Гонгадзе продовжений до 14 грудня у зв'язку з наміром Генеральної прокуратури України встановити всіх співучасників злочину.

Нагадаємо, Гонгадзе зник 16 вересня 2000 р., а в листопаді того ж року в Таращанському лісі під Києвом було знайдено обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати репортеру. У вбивстві в 2008 р. були визнані винними троє співробітників департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України.

Кримінальну справу було відкрито і проти колишнього Президента України Леоніда Кучми. Справу було порушено 21 березня 2011 р. Йому інкримінувалося перевищення влади та службових повноважень, що спричинило загибель у 2000 р. журналіста Гонгадзе. Колишній охоронець Кучми Мельниченко у 2000 р. оприлюднив аудіозаписи розмов глави держави з погрозами в адресу Гонгадзе, які були визнані речовими доказами у справі.

Один з обвинувачених, колишній генерал МВС України Олексій Пукач назвав імена замовників розправи над журналістом. За його словами, це екс-Президент України Кучма, колишній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко і спікер українського парламенту Володимир Литвин. Пізніше Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ визнав незаконним порушення справи про причетність Кучми до вбивства Гонгадзе.

Читайте також: Суд визнав незаконним порушення справи про причетність Кучми до вбивства Гонгадзе

Пукач був затриманий у липні 2009 р. в Житомирській області, а Кравченко застрелився 4 березня 2005 р., коли повинен був з'явитися на допит в Генпрокуратуру у справі про вбивство журналіста.

Гонгадзе прославився жорсткою критикою адміністрації Кучми. Його вбивство опозиція використовувала як аргумент проти влади напередодні помаранчевої революції". Однією з передвиборних обіцянок Віктора Ющенка стало ретельне розслідування вбивства Гонгадзе. Після приходу Ющенка до влади в честь журналіста була названа вулиця в Києві, а йому самому посмертно присвоєно звання Героя України.

Імена колишнього Президента країни і спікера Ради фігурують у цій справі у зв'язку з аудіоплівкою, на якій було записано розмови людей, чиї голоси схожі з голосами Кучми і Литвина. На магнітофонному запису обговорювалася можливість "розібратися" з Гонгадзе. Цей доказ був наданий колишнім охоронцем Кучми Мельниченком, який втік на Захід.

Читайте також: Печерський райсуд Києва завершив допит Мельниченка у справі Пукача

Проти Мельниченка в 2001 і 2004 роках порушувалися справи за підозрою в перевищенні службових повноважень, розголошенні державної таємниці, а також за фактом фальсифікації доказів. У березні 2005 р. вони були закриті.