ua en ru

Держдеп США вважає Іран головним спонсором тероризму

Автор: RBC.UA
Державний департамент США опублікував щорічну доповідь про боротьбу з тероризмом. За оцінками аналітиків Держдепу, головним "спонсором" радикальних угруповань у світі залишається Іран. У список держав, що підтримують тероризм, також потрапили Куба, Північна Корея, Судан і Сирія. Цього року в списку вперше не згадується Лівія.

Державний департамент США опублікував щорічну доповідь про боротьбу з тероризмом. За оцінками аналітиків Держдепу, головним "спонсором" радикальних угруповань у світі залишається Іран, повідомляє "Коммерсант". У список держав, що підтримують тероризм, також потрапили Куба, Північна Корея, Судан і Сирія. Цього року в списку вперше не згадується Лівія.

За минулий рік оцінки Держдепу змінилися не сильно. Як і в минулому році, у Вашингтоні вважають головним спонсором тероризму Іран, "продовжує надавати фінансову та матеріально-технічну підтримку" екстремістським угрупованням на Близькому Сході та в Центральній Азії. У доповіді Держдепу зазначається, що Тегеран не залишає спроб "скористатися невизначеною політичною ситуацією, яка склалася в результаті "арабської весни".

Автори документа вважають, що широкою підтримкою іранської влади користуються шиїтські угруповання в Іраку, "Хамас" та інші терористичні організації, що діють на території Палестинської автономії. Серед них названі "Палестинський ісламський джихад" і "Народний фронт звільнення Палестини". Крім цього, як випливає з доповіді, в порушення резолюцій Ради Безпеки ООН Тегеран продовжує надавати військову допомогу бойовикам "Хезболли".

За оцінкою Держдепу, в 2011 р. спецслужбам США вдалося домогтися значних успіхів. У доповіді наголошується, що "знищення Осами бен Ладена та інших ключових лідерів привело до ослаблення "Аль-Кайєди". Правда, вплив її дочірніх організацій, як і раніше великий. Найнебезпечнішими автори доповіді вважають "Аль-Кайєду Аравійського півострова" і "Аль-Кайєду Іраку". У 2011 р. цим угрупованням вдалося "поширити свій вплив на Сирію і скористатися народним повстанням проти режиму Башара Асада".

У Держдепі підкреслюють, що повністю з терористичною загрозою не змогла впоратися і Росія: "в країні тривають теракти, пов'язані з нестабільною ситуацією на Північному Кавказі", випадки насильства відзначаються і за межами цього регіону. Як приклад автори наводять теракт в московському аеропорту Домодєдово.

До колишніх республік СРСР у авторів доповіді претензій куди більше. Зокрема, у Держдепі вважають, що "корумпована юридична система" заважає владі Таджикистана ефективно боротися з тероризмом, а закони нерідко використовуються проти політичної опозиції. У підсумку влада так і не змогла забезпечити контроль в прикордонних з Афганістаном районах, а випадки відмивання коштів та фінансування терористичних груп залишаються нерідко непоміченими.

Схожа ситуація складається і в інших республіках Центральної Азії. На думку авторів, закони про боротьбу з тероризмом нерідко використовуються в Узбекистані проти громадян, які "виражають свої політичні та релігійні погляди". А поправки, внесені в законодавство Казахстану з ініціативи президента Назарбаєва, "різко обмежили можливості вільного релігійного волевиявлення громадян".

Нагадаємо, американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. Водночас, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт. Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася після того, як МАГАТЕ повідомило, що Тегеран вів розробки ядерної зброї. Країни Євросоюзу та США ввели проти Ісламської республіки санкції, на що Тегеран пригрозив перекрити Ормузьку протоку, через яку проходить до 40% світового імпорту нафтопродуктів.

Зазначимо, після вибуху автобуса з ізраїльськими туристами в аеропорту болгарського міста Бургас Іран рішуче засудив всі теракти, що відбулися у світі.