ua en ru

ЕСПЛ: Україна повинна виплатити Луценко 15 тис. євро моральної компенсації

Автор: RBC.UA
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав незаконним арешт екс-міністра внутрішніх справ України Юрія Луценко. Як повідомляє прес-служба партії "Народна самооборона", Європейський суд також визнав наявність політичних переслідувань Луценка.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав незаконним арешт екс-міністра внутрішніх справ України Юрія Луценко. Як повідомляє прес-служба партії "Народна самооборона", Європейський суд також визнав наявність політичних переслідувань Луценка.

Згідно з прийнятим сьогодні рішенням суду, Україна повинна виплатити Луценко 15 тис. євро моральної компенсації. У рішенні суду наголошується, що в справі Луценка сім порушень Європейської конвенції з прав людини: два порушення параграфа 1 статті 5 (право на свободу і безпеку), порушення параграфа 2 статті 5 (право бути поінформованим щодо причини арешту), два порушення параграф третій статті 5 (право оскаржити своє утримання під вартою) і порушення статті 18 (обмеження щодо використання обмеження права).

Арешт Луценко не був необхідний для запобігання здійснення їм злочину, або втечі після його здійснення", йдеться у рішенні. Крім того, суд порахував, що "відмова Луценка від визнання провини не може бути обґрунтуванням для затримання, оскільки це порушує основні елементи правосуддя, такі як право не свідчити проти себе і презумпція невинності".

Європейський суд з прав людини також зазначив, що Апеляційний суд України відхилив звернення Луценка без належної відповіді на його доводи, і не дав адекватну відповідь на прохання ряду народних депутатів, підтриманих українським омбудсменом, для звільнення Луценка під заставу.
Всього Європейський суд перерахував сім порушень статей Європейської конвенції з прав людини при арешті Луценко.

Перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін раніше заявив, що Україна виконає рішення ЄСПЛ щодо екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і Луценко. В Україні судове засідання за звинуваченням Юрія Луценка в організації незаконного стеження перенесли на 7 липня.

Нагадаємо, 27 лютого ц.р. суд засудив Луценка до чотирьох років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також постановив стягнути з засудженого нанесені країні збиткі у розмірі 643 тис. грн, на користь МВС Луценко повинен виплатити майже 294 тис. грн.

Луценко в боротьбі за свої права звернувся до Європейського суду з прав людини.Також він подавав позов проти генерального прокурора Віктора Пшонки, Кузьміна і слідчих, які вели справу до американського суду. Однак Федеральний суд округу Колумбія позов відхилив.

Разом з тим 9 березня ц.р. постійний комітет Парламентської асамблеї Ради Європи оприлюднив заяву, в якій ПАРЄ зі стурбованістю відзначає відсутність прогресу у виконанні Україною останньої резолюції асамблеї.

Колишній глава Міністерства внутрішніх справ України був затриманий 26 грудня 2010 р. Екс-міністра звинувачений в скоєнні злочину передбаченого ст. КК ст.191 ч.5 (заволодіння державним майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб), та ч.3 ст.365 (перевищення службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки).

Прокуратура інкримінувала Луценку незаконне прийняття на роботу свого колишнього водія Приступлюка, незаконне нарахування йому пенсії, надання водієві житла, а також проведення святкових заходів з нагоди Дня міліції у 2008-2009 роках. За даними слідства, діяльність Луценка на посаді глави МВС завдала державі збитків на суму близько 125 тис. дол.

Генеральна прокуратура України протягом останніх кількох років розглянула і передала до судів ряд резонансних кримінальних справ, за ходом яких стежать багато країн світу. Зокрема, мова йде про колишніх політиків з уряду або найближчого оточення Тимошенко. Повний список засуджених, або обвинувачених в злочинах, пов'язаних з перебуванням на керівних постах можна подивитися тут.