ua en ru

Євросоюз позитивно оцінює результати саміту Україна-ЄС (фото)

Автор: RBC.UA
Саміт Україна-Європейський союз був позитивним. Про це заявив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сьогодні на прес-конференції в Брюсселі.

Саміт Україна-Європейський союз був позитивним. Про це заявив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сьогодні на прес-конференції в Брюсселі.

"Цей саміт відбувся в дуже важливий момент в плані вибору України, визначення вибору України. Це позитивний саміт. У нас відбувся конструктивний обмін позиціями з Президентом Януковичем", - заявив він.

Баррозу підкреслив, що "Україна вже член європейської родини народів". "Ми б хотіли, щоб українці скористалися всіма можливостями ЄС через підписання угоди про асоціацію та всеосяжну зону вільної торгівлі", - підкреслив голова ЄК.

За його словами, така угода найбільш об'ємне за всю історію ЄС. "Цей процес вимагає глибоких реформ, всеосяжного процесу ... Ми раді тому, що Президент України Віктор Янукович ще раз підтвердив європейський вибір. Я з нетерпінням буду чекати конкретний змін: забезпечення загальних політичних і економічних реформ та рішучу зміну ситуації у виборчому правосудді. Це можна забезпечити в самий найближчий час ", - зазначив Баррозу.

Читайте також: Саміт Україна-ЄС не має на меті лише підписання кредитного договору на 610 млн євро, - джерела

Конструктивним саміт назвав також Президента Європейської ради Херман ван Ромпей. "Ми зосередили увагу на трьох сферах - виборче правосуддя, вибори та порядок денний підписання угоди про асоціацію", - сказав ван Ромпей.

У ході саміту були підписані деякі дуже важливі для України документи. Зокрема був підписаний меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС. Представники ЄС, за словами міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, дуже зацікавлені в створення тристороннього газотранспортного консорціуму.

Також Україна і ЄС підписали меморандум про взаєморозуміння з питання надання кредиту в 610 млн євро. Транші кредиту встановлені в порядку 100, 10, 250 і 250 млн євро.

Однак, як повідомляли джерела видання "Комерсант-Україна" в європейських структурах, метою саміту не було підписання кредитного договору, а переговори з проблемних питань. "Ми хочемо дати Віктору Януковичу останній сигнал про те, що без змін у всіх ключових сферах, про які українська влада відмінно обізнана, угода про асоціацію не буде підписана".

Україна очікує підписання угоди про асоціацію з ЄС, включаючи положення про зону вільної торгівлі, в листопада 2013 р. на саміті Східного партнерства у Вільнюсі. Про таку можливість заявив під час свого візиту до Києва 7-8 лютого єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле. Він також зазначив, що Євросоюз не збирається підписувати з Україною угоду про зону вільної торгівлі раніше, ніж буде підписано угоду про асоціацію.

Читайте також: Рада міністрів ЄС підтвердила намір підписати з Україною угоду про асоціацію

Угода про асоціацію України і ЄС була парафована 30 березня 2012 - підписана була тільки політична частина договору. Для вступу документа в силу необхідно підписання та ратифікація Верховною Радою, Європарламентом і парламентами країн-членів ЄС. Представники ЄС неодноразово відзначали, що підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою через нинішнього становища в Україні.

Основними адвокатами євроінтеграції України виступають Польща і Литва, яка головуватиме в Євросоюзі в другій половині 2013 р., коли і пройде саміт у Вільнюсі. Однак і інші країни висловлювали підтримку євроінтеграційних прагнень України, хоча складно сказати, чи не є їх заяви всього лише проявом дипломатичної чемності.

Читайте також: Євросоюз виставив Україні 19 вимог для підписання угоди про асоціацію

Основні вимоги Євросоюзу до України зводяться до трьох напрямках: вирішення проблем законодавства про вибори, зокрема перехід до єдиного Виборчого кодексу; виправлення наслідків вибіркового правосуддя та недопущення нових його випадків; реалізація всеохоплюючої програми реформ, передбачених Порядком денним асоціації. Окремо стоїть проблема вибіркового правосуддя.