ua en ru

Євро-2012 обійдеться Україні в 100 млрд грн, понад 80% суми - витрати держави (фото)

Автор: RBC.UA
На підготовку та проведення Євро-2012 Україна витратила близько 80 млрд грн державних коштів. Про це повідомив голова підкомітету Верховної Ради з питань підготовки та проведення фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, народний депутат з фракції Партії регіонів Олександр Зац.

На підготовку та проведення Євро-2012 Україна витратила близько 80 млрд грн державних коштів. Про це повідомив голова підкомітету Верховної Ради з питань підготовки та проведення фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, народний депутат з фракції Партії регіонів Олександр Зац.

"Що стосується Державної цільової програми підготовки та проведення Чемпіонату Європи з футболу, то витрати складають близько 100 млрд грн. З них приблизно 80% - це державні кошти, тобто це левова частка", - цитує радіо "Свобода" Заца.

Президент України Віктор Янукович, в свою чергу нагадав, що вартість усіх робіт з підготовки до Євро складає 35 млрд грн.
Під час зустрічі з французькими журналістами, він висловив упевненість в тому, що Україна прийме чемпіонат Європи з футболу на гідному рівні.

"Організатори Євро-2012, міжнародні організації, УЄФА, всі виконавці з боку України зробили все для того, щоб ці змагання відбулися. У нас немає ніяких сумнівів, що так і буде", - підкреслив Янукович. Він назвав проведення Євро-2012 для України одночасно і великою честю, і серйозним іспитом "на нашу відповідальність і надійність як партнерів".

Президент також нагадав, що гідна підготовка до чемпіонату вимагає не тільки фінансових вкладень, але й дотримання певних стандартів. "Україна до цього готова", - підкреслив він.

Раніше аналітики висловлювали припущення, що економічні очікування від Євро-2012 можуть не виправдатися. У звіті Da Vinci AG зазначалося, що збитки від проведення чемпіонату можуть скласти близько 6-8 млрд дол..

У звіті підкреслюється, що проведення спортивного заходу подібного масштабу уповільнює зростання ВВП у кварталі проведення змагань, а потім в більшості випадків призводить до його уповільнення або падіння. При цьому показники росту ВВП до чемпіонату завжди вище, ніж показники ВВП після нього.

"Вважаємо, що саме така динаміка буде характерна для України. Ми також ставимо під сумнів позитивний іміджевий ефект для економіки країни від проведення Євро-2012 в середньостроковій перспективі і довговічність інфраструктурних придбань країни", - говориться в звіті.

У процесі підготовки до проведення Чемпіонату Європи з футболу українському уряду довелося провести масштабну реконструкцію і будівництво нової інфраструктури.

Спочатку передбачалося, що лише 5% витрат на Євро-2012 буде здійснено за рахунок коштів бюджету України, але в реальності основну масу витрат несе держава.

Загальна сума за програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 р. з футболу складає 126,26 млрд грн. Однак, кошториси на будівництво об'єктів, зокрема стадіонів у Львові і реконструкцію в Києві, постійно збільшувалися.

У квітні 2011 р. уряд скоротив обсяги фінансування підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 р. з футболу на 37,5 млрд грн. Уряд скоротив фінансування на 2011 р. на 14,35 млрд грн - до 51,8 млрд грн і збільшив фінансування на 2012 р. на 3,2 млрд грн - до 13,3 млрд грн.

За новою постановою обсяг фінансування Євро-2012 з державного бюджету складає 55,9 млрд грн, з місцевих бюджетів - 5,3 млрд грн, з інших джерел - 49,3 млрд грн.

Так, Україна реконструювала НСК "Олімпійський" - остаточний кошторис, згідно з інформацією влади, склав 4 млрд 590,32 млн грн. Після відкриття стадіону віце-прем'єр, міністр інфраструктури Україні Борис Колесніков заявив, що він не окупиться ніколи. При цьому він зазначив, що це в першу чергу іміджевий проект.

Влітку минулого року Борис Колесников заявляв, що прямі витрати України на проведення Євро-2012 не перевищать 750 млн дол

У Львові була зведена "Арена Львів", вартістю 2 млрд 287 млн ​​грн.

Головним напрямком у витратах є транспортна інфраструктура. У Києві проходить розширення аеропорту "Бориспіль" до 5-х терміналів. У Львові інвестиції були спрямовані на завершення будівництва нового терміналу, реконструкцію та подовження смуги, в Харкові - на будівництва нового терміналу, реконструкцію та подовження смуги, в Донецьку - на будівництво нової ЗПС і нового терміналу.

Величезні кошти були спрямовані на оновлення залізничного складу, закупівлю нових поїздів, реконструкцію автомобільних доріг.
У приймаючих містах було відкрито ряд готелів, у тому числі п'ятизіркових. Іноземні експерти і журналісти відзначали, що ціни в готелях України на час євро дуже завищені і середньостатистичний європейський уболівальник не зможе потягнути такі суми.

Відзначимо, експерти прогнозують, що після Євро вони будуть простоювати, а окупити витрати на будівництво зможуть не всі.
Мінфін заявив, що в Україні для завершення робіт з підготовки інфраструктурних об'єктів до Євро-2012 в 2012 р. буде виділено 7,4 млрд грн.

Фінальна частина Чемпіонату Європи з футболу відбудеться в червні 2012 р. Україну на Євро зіграє в одній групі з Англією, Швецією та Францією.