ua en ru

ЄЦБ скупить держоблігації "проблемних" країн, не порушуючи правила ЄС, - Драгі

Автор: RBC.UA
Скуповування короткострокових суверенних облігацій Європейським центробанком (ЄЦБ) не порушить правил Євросоюзу. Про це заявив глава ЄЦБ Маріо Драгі європейським законодавцям у понеділок, 3 вересня, передає Reuters.

Скуповування короткострокових суверенних облігацій Європейським центробанком (ЄЦБ) не порушить правил Євросоюзу. Про це заявив глава ЄЦБ Маріо Драгі європейським законодавцям у понеділок, 3 вересня, передає Reuters.

Читайте також: "Купівля держоблігацій ЄЦБ може стати "наркотиком" для економіки", - Вайдман

Драгі, котрий, як очікується, у четвер, 6 вересня, розповість про подробиці нової програми викупу облігацій обтяжених боргами країн блоку, заявив, що не ризикує порушити заборону ЄС на пряме фінансування економік єврозони.

"Якщо ми будемо діяти в тій частині ринку, де термін обігу бондів становить до одного року, двох років або навіть трьох років, термін їх обігу швидко мине, - сказав Драгі, виступаючи в комітеті Європарламенту з економічних і грошово-кредитних питань. - Тому все, чого ми досягаємо, - це дуже невеликий ефект емісійного фінансування".

Схема викупу облігацій, спрямованих на зниження вартості позикових коштів для вразливих, обтяжених боргами країн, викликала розбіжності серед регуляторів ЄЦБ.

Але Драгі сказав, що цей план зміцнить роль Центробанку як зберігача стабільних цін у єврозоні та захисника перспектив євро.

"Ми не можемо домогтися цінової стабільності зараз, коли єврозона розколота, - сказав Драгі. - Усі ці події - шлях до виконання нашого головного зобов'язання, яке полягає у збереженні цінової стабільності".

Читайте також: Італія виручила 8 млрд євро від продажу річних держоблігацій

"І все це зробить дуже багато для продовження існування євро, в той час, коли решта світу починає ставити під питання його існування".

Згідно з новим планом, ЄЦБ буде купувати облігації разом з фондами допомоги єврозони, щоб знизити тиск на вартість позикових коштів для Іспанії та Італії, якщо ці країни погодяться на проведення жорстких реформ.

Драгі, мабуть, припустив, що Риму та Мадриду знадобиться допомога у проведенні болючих політик скорочення боргу і дефіциту, оскільки їх громадяни незадоволені скороченням пенсій і звільненнями в період економічного спаду.

"Багато хто з цих країн домоглися значних успіхів останнім часом, але ми не можемо виключити, що в якийсь момент ця політика може припинитися через втому від реформ, - сказав Драгі. - Тому ми просимо про умови, які будуть супроводжувати таку інтервенцію ЄЦБ".

Раніше повідомлялося, що ЄЦБ може вдатися до "виняткових заходів" стимулювання економіки, щоб гарантувати ефективність проведеної ним монетарної політики та цінову стабільність, діючи в рамках свого мандата.

На думку Драгі, для виконання мандата ЄЦБ щодо збереження цінової стабільності необхідно іноді виходити за рамки традиційних інструментів монетарної політики, особливо коли фінансові ринки роз'єднані та знаходяться під впливом ірраціональних страхів.

Читайте також: Іспанія не проти отримання міжнародної фінансової допомоги

Економісти ЄЦБ розробляють нову програму скуповування держоблігацій країн-боржників з метою зниження дохідності за ними. Дії зі стабілізації доходностей за держпаперами в єврозоні будуть здійснюватися в координації з Європейським стабілізаційним механізмом (ESM). За неофіційними даними, ESM може напряму фінансувати уряди Іспанії та Італії, купуючи облігації цих країн на первинних розміщеннях, тоді як ЄЦБ підтримає ці дії інтервенціями на вторинному ринку.

Очікується, що Драгі представить деталі програми за підсумками засідання ЄЦБ 6 вересня 2012 р.

Нагадаємо, що у травні 2010 р. ЄЦБ ініціював програму скуповування держпаперів проблемних країн єврозони на вторинному ринку (Securities Markets Programme, SMP). В рамках першого етапу програми ЄЦБ купував папери Греції, Ірландії та Португалії. У серпні 2011 р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої економік єврозони, які також почали страждати від різкого подорожчання держзапозичень. Однак у лютому 2012 р. ЄЦБ знову призупинив інтервенції, пояснюючи це пасивністю європейських урядів у питанні створення загальноєвропейських антикризових механізмів.

Для боротьби з борговою кризою в зоні євро лідери країн ЄС домовилися про низку антикризових заходів. На саміті глав ЄС 29 червня ц.р. його учасники вирішили створити єдиний орган нагляду в банківському секторі, який буде функціонувати в тісній співпраці з ЄЦБ.

Читайте також: Купюри євро захистять голограмою героїні грецьких міфів

Дана ініціатива дозволяє використовувати кошти Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) і Європейського стабілізаційного механізму (ESM) для рекапіталізації проблемних банків напряму, в обхід держави. Раніше передбачалося, що нова організація почне працювати до кінця поточного року. Але міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле заявив, що наглядовий орган у банківському секторі єврозони не буде створений у 2012 р.

Також, за підсумками саміту ЄС, лідери блоку затвердили Пакт зростання та зайнятості Євросоюзу. Крім того, лідери ЄС узгодили пакет заходів вартістю близько 120 млрд євро, що сприятиме економічному зростанню. Вони зобов'язалися збільшити капітал ЄЦБ на 10 млрд євро, що повинно підвищити загальний обсяг кредитування на 60 млрд і фонду допомоги уразливим країнам. Ще 55 млрд євро "нашкребли" з невикористаних фондів ЄС і призначених для малих і середніх підприємств та зайнятості молоді.

Експерти ЄЦБ прогнозують зниження ВВП єврозони на 0,3% у 2012 р. і зростання на 0,6% - у 2013 р.