ua en ru

ЄЦБ надав банкам Європи трирічні кредити на 489 млрд євро

Автор: RBC.UA
У рамках першого аукціону Європейського центрального банку (ЄЦБ) щодо надання трирічних кредитів європейські кредитні організації залучили 489,2 млрд євро. Відповідна інформація міститься в матеріалах ЄЦБ.

У рамках першого аукціону Європейського центрального банку (ЄЦБ) щодо надання трирічних кредитів європейські кредитні організації залучили 489,2 млрд євро. Відповідна інформація міститься в матеріалах ЄЦБ.

Всього в тендері брали участь 523 європейських банки, попит яких на фінансування з боку ЄЦБ у 1,5 рази перевищив рівень в 310 млрд євро, який чекали аналітики Reuters.

Процентна ставка, під яку залучаються кредити ЄЦБ на 1134 дні, буде визначатися як середнє значення базової ставки ЄЦБ за останні 3 роки (зараз 1,0%). Відсотки будуть виплачені після закінчення терміну кредиту, наголошується в матеріалах регулятора.

Крім того, ЄЦБ надав банкам двотижневі доларові позики на суму 33 млрд дол. Тижнем раніше на аналогічному аукціоні банки подали заявки на отримання всього 5,1 млрд дол.

Аукціони з надання банкам фінансування на термін до 36 місяців припускають потенційно необмежений обсяг коштів. Всі заявки банків були повністю задоволені.

Дані дії регулятора спрямовані на подолання боргової кризи в єврозоні. За підсумками сьогоднішнього аукціону ЄЦБ передав банківській системі рекордний обсяг коштів, що перевищив обсяг 2009 р., коли банки отримали в рамках тендеру з надання кредитів строком на один рік майже 450 млрд євро.

Аукціон проводився відповідно до оголошення президента ЄЦБ Маріо Драги, зробленго 8 грудня 2011 р. Тоді він повідомив про додаткові заходи забезпечення фінансового сектора ліквідністю, зокрема ЄЦБ вирішив провести два тендери по наданню банкам кредитів строком на 3 роки. До цього моменту максимальний термін кредитів ЄЦБ становив 13 місяців. При цьому було вирішено пом'якшити заставні вимоги за операціями рефінансування.

Раніше повідомлялося, що ЄЦБ розглядає таку можливість. Аналітики вже тоді зазначали, що цей крок допоможе фінансовим установам єврозони набувати суверенні облігації. Однак, наголошували, що банки можуть не зацікавитися такою пропозицією. "Використання дво- або трирічних кредитів від ЄЦБ можуть вважати ганьбою", - зазначило джерело агентства Reuters.

Через страх перед кризою фінансові інститути перестали позичати гроші один одному і все частіше звертаються за допомогою до Європейського центробанку (ЄЦБ). Як повідомив ЄЦБ 24 листопада, протягом тижня, що передував звіту, 178 європейських банків позичили у нього 247 млрд євро строком на сім днів - рекордну суму за два з половиною роки. Тижнем раніше за кредитом до ЄЦБ прийшов тільки 161 фінансовий інститут.

Ключовими постачальниками ліквідності на європейському ринку є американські фонди. Однак вони останнім часом різко знизили активність через побоювання щодо фінансового здоров'я таких країн, як Італія та Іспанія.

В результаті, за даними ЦБ Франції, в жовтні обсяг позиченого у нього французькими банками капіталу досяг 100,6 млрд євро, тобто зріс порівняно з серпнем (37,4 млрд євро) практично втричі. Різкий стрибок запозичень до 86,7 млрд євро був відзначений у серпні. Таким чином, починаючи з серпня, частка французів в обсязі запозичень коштів ЄЦБ всіх банків зони євро збільшилася з 7 до 17%.

Аналітик EIU Джейсон Керейан зазначав, що скорочення кредитування на міжбанківському ринку є тривожним знаком. Банкам невигідно позичати гроші в ЄЦБ, оскільки ставки на внутрішньому ринку нижчі.

На тлі посилення боргової кризи міжнародні лідери все частіше вимагають від ЄЦБ більш агресивно втручатися в ситуацію, зокрема, активно скуповувати державні облігації. ЄЦБ ж наполегливо відмовляється від проведення "шокової терапії". Однією з причин аналітики називають прихід Маріо Драгі на зміну Жан-Клоду Тріше. Новий голова фонду заявив, що не стане своїми діями ставити під сумнів позицію організації як незалежної структури.