ua en ru

ЄЦБ залишив облікову ставку на рівні 1,5%

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишив облікову ставку без змін - на рівні 1,5%, говориться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це співпало з прогнозами аналітиків.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишив облікову ставку без змін - на рівні 1,5%, говориться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Це співпало з прогнозами аналітиків.

Зазначимо, що ЄЦБ піднімав базову облікову ставку вже двічі з початку 2011 р., а саме у квітні та липні ц.р. Обидва рази ставка була піднята на 0,25 процентного пункту. На посилення монетарної політики ЄЦБ змушувала йти прискорюватися з початку 2011 р. інфляція. Нагадаємо, що інфляція в єврозоні в лютому 2011 р. склала 2,4%, в березні - вже 2,6%, а в травні і червні 2011 р. розігналася до 2,7% (за даними європейського статистичного агентства Eurostat).

Незважаючи на те, що фактичні показники зі зростання споживчих цін у єврозоні в 2011 р. вийшли за межі встановленого для країн Євросоюзу (ЄС) цільового орієнтира в 2%, після важких травня і червня інфляцію все ж вдалося стабілізувати на рівні 2,5% (споживчі ціни в зоні обігу єдиної європейської валюти (євро), за попередніми даними, в серпні 2011 р. в річному численні виросли на 2,5%). Зниження ризиків інфляційного тиску буде сприяти утриманню ставки на поточному рівні протягом деякого часу, вважають економісти.

До публікації сьогоднішнього рішення ЄЦБ за ставкою аналітики відзначали, що оновлені прогнози експертів європейського ЦБ за темпами економічного зростання та інфляції на 2011 р., швидше за все, будуть переглянуті у бік зниження в порівнянні з попередніми червневими прогнозами. Це дозволить ЄЦБ трохи послабити монетарну політику і відмовитися від курсу на "закручування гайок", взятого на початку року.

Хоча інфляція залишилася вище цільового рівня ЦБ на позначці 2,5% в серпні, побоювання про уповільнення зростання економіки настільки сильні, що фінансові ринки включають у ціни зниження процентних ставок у єврозоні з поточного рівня в 1,5 відсотка вже в грудні 2011 р. При цьому деякі економісти не виключають, що це може статися ще раніше.

Через місяць після того, як ЄЦБ відновив викуп держоблігацій периферійних країн, ринок буде з особливою увагою стежити за тим, що скаже регулятор з приводу продовження заходів, що дозволяє Іспанії та Італії позичати гроші за зниженими ставками.

"Я думаю, що точка зору ЄЦБ в тому, що викуп - лише тимчасова міра. Але Центробанку немає особливого сенсу кричати про це, тому регулятор, мабуть, висловиться в менш прозорому ключі і просто заявить, що програма триває", - вважає економіст з ABN Amro Нік Коуніс.

Учасники ринку будуть приділяти пильну увагу і риториці президента ЄЦБ Жан-Клода Тріше. Інвестори спробують визначити величину інфляційних ризиків, порівнявши вираз Тріше з фразою минулого місяця про те, що "ризики для цінової стабільності виросли".

Нагадаємо, Іспанія та Італія, входять до числа країн єврозони, що зазнають фінансових труднощів і відносяться до групи PIIGS (Португалія, Ірландія, Італія, Греція та Іспанія). Саме ці держави доставляють найбільші проблеми своїм партнерам по валютному блоку, оскільки мають великий зовнішній борг і мало можливостей для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).

Уряд Іспанії має намір довести бюджетний дефіцит країни до рівня в 3% від ВВП до кінця 2013 р. Для цього влада країни прийняла пакет екстрених заходів, що передбачає скорочення зарплат держслужбовців на 5%, а також зарплат ключових членів уряду Іспанії (у тому числі прем'єр-міністра ) на 15%. Крім того, передбачено припинення індексації пенсій і заморожування низки соціальних виплат. Таким чином, за два роки уряд країни має намір заощадити близько 15,25 млрд євро.

Італійський Сенат (верхня палата парламенту) в середу, 7 вересня, схвалив пакет урядових заходів суворої економії, який спрямований на зменшення дефіциту державного бюджету. Уряд сподівається, що за три роки економії вдасться знизити державні борг на 54,2 млрд євро.

Пакет заходів суворої економії, крім скорочення державних витрат, передбачає введення нових податків, зборів, підвищення ПДВ та прискорення пенсійної реформи. Після остаточного ухвалення документа ПДВ в Італії підвищиться на 1% - до 21%. Це має принести в бюджет додатково 700 млн євро в 2011 р. і більше 4,2 млрд євро - в 2012 р.

Відзначимо, вчора Міжнародний валютний фонд (МВФ) знизив свій прогноз щодо економічного зростання Італії з 0,8% до 0,5%, дорікнувши італійському урядові і опозиції в нестачі заходів щодо забезпечення подальшого зростання економіки.