ua en ru

ЄС схвалив бюджет блоку на 2013 р. у розмірі майже 133 млрд євро

Автор: RBC.UA
Європейські законодавці остаточно затвердили бюджет Європейського союзу (ЄС) на 2013 р. у розмірі майже 133 млрд євро (172 млрд дол.), усунувши деяку невизначеність щодо майбутнього фінансового блоку і відкривши дорогу переговорів по довгостроковому бюджету ЄС на 2014-2020 рр.

Європейські законодавці остаточно затвердили бюджет Європейського союзу (ЄС) на 2013 р. у розмірі майже 133 млрд євро (172 млрд дол.), усунувши деяку невизначеність щодо майбутнього фінансового блоку і відкривши дорогу переговорів по довгостроковому бюджету ЄС на 2014-2020 рр., передає Reuters.

Видаткова частина бюджету на 2013 р. буде обмежена 132,84 млрд євро, що на 2,9% більше початкового бюджету на поточний рік. Враховуючи річну інфляцію в ЄС, істотного зростання бюджетних витрат в 2013 р. порівняно з 2012 р. не заплановано.

Крім того, за підсумками голосування в Європарламенті було ухвалено рішення збільшити бюджетні витрати в 2012 р. на додаткові 6 млрд євро. Ці гроші підуть на фінансування дослідницьких та освітніх програм ЄС, а також програм з підтримки зайнятості. Таким чином, фінальна версія бюджету ЄС на 2012 р. передбачає витрати в розмірі 135 млрд євро.

Читайте також: Економіка єврозони в 2013 р. виросте на 0,1%, - Єврокомісія

Підсумки голосування з бюджету пролили світло на фінансування ЄС хоча б у наступному році і усунули побоювання того, що не вдасться знайти кошти на продовження дії низки програм ЄС, у тому числі програми міжнародного обміну студентів Erasmus.

За словами Горана Фарма, представника Швеції в Європарламенті, законодавцям вдалося уникнути бюджетної кризи, який став би доповненням до економічній кризі.

Проект бюджету на 2013 р. рада Європейського союзу ухвалила ще в липні.

Нагадаємо, наприкінці листопада на бюджетному саміті лідерів країн Євросоюзу обговорювався довгостроковий бюджет блоку на 2014-2020 роки. Але він так і не був схвалений. Не всі учасники форуму були одностайні щодо скорочення видаткової частини документа, що і стало основною причиною провалу переговорів. За словами представників офіційних делегацій, після того, як діалог був перерваний, відновлення обговорення довготривалого бюджету варто чекати не раніше січня 2013 року.

Читайте також: Лідери Євросоюзу не змогли прийняти бюджет блоку на 2014-2020 роки

Основні суперечності виникли між державами, чия економіка відносно мало постраждала в результаті кризи Єврозони, і тими державами, які опинилися у важкому становищі, а також вступили в ЄС порівняно недавно (Польща, країни Центральної та Східної Європи). Перші виступали за скорочення бюджетних витрат ЄС, "новачки" і "банкрути" - запевняли, що це зашкодить їх економічному розвитку.

Нагадаємо, що бюджетний пакт, підписаний 2 березня 2012 р. (відмовилися підписати пакт тільки глави Чехії і Великобританії), зобов'язує його учасників мати профіцитний або хоча б бездефіцитний бюджет, причому це правило має бути закріплено законодавчо. Витрати держав-учасників пакту не можуть перевищувати його доходи більш ніж на 0,5% ВВП. Порушникам загрожує великий штраф (до 0,1% ВВП), кошти від якого повинні направлятися в Стабфонд Євросоюзу.

Читайте також: Девід Кемерон загрожує ветувати бюджет ЄС

У червні Євросоюз представив 10-річний план економічних реформ "На шляху до більш ефективного економічного і монетарного союзу" (Towards a Genuine Economic and Monetary Union). На відміну від бюджетного пакту, ініціативи влади ЄС є пропозиціями, а не жорстким набором вимог Брюсселя до держав ЄС. Документ, зокрема, передбачає розширення повноважень єврочиновників з контролю рівня держборгу і бюджету країн зони євро аж до виписування штрафів порушників.